Články

Apple: závislost nebo láska na celý život?

Kdybyste mě před čtyřmi roky potkali a zeptali se co si myslím o Applu, odpověděl bych chladně a spolu s neustálým kroucením hlavou bych hleděl směrem k ceně tehdejších produktů: 17 000 korun za telefon s průměrnými specifikacemi, to snad nemyslíte vážně ne? Vždyť na trhu je řada lepších zařízení za mnohem nižší ceny, které hravě nahradí tenhle předražený smartphone.

Jak to všechno začalo?

O několik měsíců později, v červnu 2014 mi začala dosluhovat oblíbená Xperia U – zmenšenina tehdejší vlajkové lodě Sony Xperia S s opravdu „cool“ barevným proužkem, který sloužil k oznamování notifikací. Po dvou letech tak bylo třeba najít vhodnou náhradu. V té době jsem byl ochotný do telefonu investovat maximálně šest až osm tisíc. Nebylo to bůhví co, ale střední třída byla velmi široká a výběr relativně velký. Nebyl bych to však já abych s postupným zabřednutím do parametrů jednotlivých modelů čím dál více nepřemýšlel nad dražšími a dražšími telefony. Protože jak zní jedno české pořekadlo, nejsme tak bohatí abychom kupovali levné věci. Mými kandidáty se tak nakonec stala pořád ještě relativně nová Sony Xperia Z a Samsung Galaxy S4 Mini.

A protože nic nedokáže nahradit osobní zkušenost, šel jsem si oba telefony vyzkoušet do obchodu. Rozhodnutí padlo takřka okamžitě, Sony je aktuálně zkrátka o něco lepší. Především v rychlosti reakcí celého prostředí Android 4.3 a designu. Cena však překračovala mou vytyčenou hranici (nová Xperia Z tehdy stála kolem 9 500 Kč) a tak jsem zklamaně kráčel domů. Shodou okolností jsem cestou z ostravského nákupního centra minul obchod s nakousnutým jablkem. „Nikdy jsem tu nebyl, tak se alespoň půjdu podívat, jaké skvosty se zde tedy prodávají“, říkal jsem si ironicky.

Na stolech se okázale pyšnila tehdejší vlajková loď – iPhone 5s. „Jo, je pěkný, ale 17 490 Kč?“. Poté jsem přešel k výprodejovému iPhone 4s. Ten byl v té době už 3 roky starý, ale stál pořád 10 990 korun. Po chvíli zkoušení otevírání nejrůznějších aplikací třetích stran, Safari a fotoaparátu jsem však byl nadšen. „Jak může telefon představený téměř před třemi lety být o tolik rychlejší, než rok stará Xperia Z?“, přemýšlel jsem i celou cestou z obchodu. Kromě svižnosti mě iOS 7 uhranulo i po designové stránce, nic takového jsem dosud prostě neviděl. iPhone 4s jsem i několik dní poté nemohl dostat z hlavy, totálně mě pohltil, jedinou negativní, za to však rozhodující stránkou tohoto zařízení byla cena.

O pár dní později se ale v jednom tuzemském elektro obchodu objevil právě iPhone 4s za akční cenu 7 990 Kč. I když se to určitě nedá srovnat s pocitem výhry ve sportce nebo narození potomka, mé srdce zaplesalo.

iPhone: telefon, který mě nepřestává bavit

S pořízením iPhonu 4s začalo také sledování veškerého dění okolo kalifornské společnosti, a jakože ho v té době nebylo zrovna poskromnu. Blížilo se totiž představení nových šestek a skoro každý web věnoval, alespoň zmínkou, Applu. 9. 9. 2014 proběhla konference, při které byly odhaleny rovnou dva nové iPhony, do té doby situace zcela nevídaná. Nedá se říct, že by mi nové modely padly hned na první pohled do oka, nekorespondovaly totiž se zaběhlou designovou linkou, kterou Jony Ive odstartoval už u iPhonu 4. Postupem času si ale, hlavně menší iPhone 6, získával mé sympatie, a i když nebo právě proto, že jsem vlastnil iPhone 4s jen půl roku a stále šlo o perfektní telefon, který fungoval jak má, jsem se rozhodl pro koupi nejnovější šestky. V té době stál iPhone 6 astronomických 18 390 korun. Tentokrát už jsem ale věděl, že mě nový iPhone, potažmo iOS nezklame a splní vše, co od něj očekávám – rychlost a spolehlivost ve spojení s perfektním designem.

S MacBookem to byl krok vedle

Uběhlo dalších 9 měsíců (jak příznačné) a po iPhonu 6 přišel na řadu 13palcový MacBook Pro 2015. Z mého pohledu mělo jít o nejlepší možnou kombinaci pro práci i zábavu, zkrátka takový „ideální setup“. Zpracování, hmotnost i výdrž baterie, to všechno hrálo ve prospěch laptopu od Applu. Hned na začátku jsem však udělal velkou chybu, když jsem si pořídil nejnovější Mac jen se 128GB SSD diskem. Což o to, rychlost disku byla oproti staršímu plotnovému úložišti vskutku impozantní, ale vzhledem k tomu, že jsem byl v té době nucen používat Boot Camp pro školní a pracovní programy, místa bylo proklatě málo. Příliš jsem si nepotykal ani s OS X (dnes macOS). Vadily mi nedostatečné alternativní aplikace, na které jsem byl zvyklý u Windows, omezené funkce AutoCadu nebo do češtiny nepřeložený MS Office. Pages, Numbers a Keynote se mi zdály jako nevyhovující nástroje při tvorbě nejrůznějších seminárních prací.

Pomyslnou poslední kapkou však byla nějaká nespecifikovatelná chyba, která po aktualizaci na OS X El Capitan způsobovala znatelné vybíjení MacBooku při připojení k Wi-Fi síti (za noc se baterie dokázala vybít o 30–50 %). Nejhorší na celé věci byl fakt, že ani za přispění mé nejlepší vůle a Google vyhledávače jsem nenašel řešení, jen ujištění, že chybu pocítili i jiné uživatelé stejného modelu. I přesto, že jsem počítač několikrát přeinstaloval, chyba stále přetrvávala. Kdoví, možná špatná souhra náhod, možná, že jsem prostě jen špatně vyhodnotil možnosti OS X.

Tak, či onak jsem se s původně vytouženým MacBookem Pro rozloučil a koupil notebook s Windows. Někteří z vás si teď zřejmě pomyslí, co jsem to zač, když sem – do „chrámu“ Apple píšu, že MacBook absolutně nesplnil má očekávání a všechny dosavadní články na tomto webu jsem připravoval na počítači s jiným logem než s tím, na které jsou fanoušci cupertinské společnosti zvyklí. Všichni ostatní by ale možná mohli ocenit jistou dávku objektivity, kterou se Český Mac snaží věnovat i veškerému připravovanému obsahu na tomto webu.

Všechno má své pro a proti, Apple nevyjímaje

I když jsme si s MacBookem příliš nesedli, dosavadní zkušenosti s mobilním systémem iOS mě přivedla k dalšímu produktu od Apple – iPadu Mini 4. V době, kdy většina uživatelů od iPadů odcházela jsem v něm našel snad ještě o něco větší zalíbení než v iPhonu. Kombinace relativně velké obrazovky, svižnosti iOS a jeho čím dál větší otevřenosti vzhledem k práci se soubory mě o další rok a půl později přiměla pořídit 10,5palcový iPad ProApple Pencil. Mezitím se samozřejmě nezapomnělo ani na novou generaci Apple Watch. A jak ten příběh bude pokračovat dále?

To zatím neumím předpovědět. Co bych ale rád do budoucnosti předpověděl je to, aby se lidé vyvarovali jakýmkoliv předsudkům, které jim mohou bránit v objektivním posouzení. V mém případě šlo jen o „hloupý“ kus elektroniky, kterou jsem, ani nevím, z jakého důvodu, dříve neměl rád. Co když ale půjde o více, než jen hmotný majetek a vy svou šanci prostě promarníte jen kvůli toho, že někdo říkal? Na úplný konec je ještě zapotřebí zmínit, že článek je veskrze subjektivní a odráží spíše autorovy pocity k Apple a jeho produktům. Priority, které platí pro mě absolutně vůbec nemusejí odpovídat vašim požadavkům. A co vy, jak jste se dostali k Apple jako takovému?

Experiment: jak se žije s iPhone 4 v roce 2017

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

19 Komentáře

 1. Koupil jsem si iPhone SE a hned mě nadchnul . Jen byla chyba ze s 16 gb paměti , ale už teď si chci koupit nový iPhone 8+ aspoň s 256 gb paměti . A ti co říkají že iPhone je trapnej a nebo ze je předražený tak jen nevědí co mluví . Už teď vidím že je nejlepší a prostě jede bez problému . Měl jsem v ruce různé telefony které měli 8 jader v procesorů a větší ramky a stejně byli zabržděný . Tak na závěr bich řekl ze nezáleží kolik má jader ale jak s nima pracuje .

  1. Na jablkách jedu již od roku 2012. A k momentálnímu modelu 7 plus se 128gb nelze napsat žádnou chybu. S iOS je to ale horší. 11 jsou sice o něco málo rychlejší, ale celkové zpracování sw je proti tomu co apple hlásal.
   App store je katastrofa sama o sobě.
   iOS 11 ocení hlavně jedinci se špatným zrakem. Ti ktěrí budou 11 instalovat na velikost 5S, SE (nebo na jaké to lze stáhnout) se mají na co těšit.

  2. Lukas: Měl jsem iPhone 6 se 16 GB a na běžné používání je to opravdu málo. S iPhonem 7 se sice uložiště zdvojnásobilo, ale už teď pokukuju po 128GB. Jak se říká, místa není nikdy dost 🙂

 2. K iPhone mě přivedl kamarád. Jelikož je velký fanoušek. Začal sem iPhone 4, 5 a nakonec mám 7. Pořídil sem iPad na navigací. Zde mě nepadá jako u android. Mimochodem toho sem se už zbavil nic pro mě. U .Mac bok pro nejsem moc spokojený ale vše se dá vyřešit. Každopádně spolehlivost těchto zařízení je úžasná.

 3. První iPhone od začátku roku 2008. Za rok Macbook, iPody, Mac mini. Pak všechny modely po iPhone 4 včetně.

  Jenže za nedlouho jsem z toho vyrostl a s prací přicházelo spoustu omezení a ústupků. Rovněž už u mě vrcholila zuřivost – HW to nebylo nikdy top a doposud to tak pořád vnímám. Dnes už bych se k iOS nikdy nevrátil. Velice by mě limitoval především přístup k souborům a také ovládání, které mi dnes přijde už zastaralé a chaotické. Chybí mi tam trojice těch tlačítek a hlavně dole.

  Mac OS, z toho jsem nadšen. Pro osobní použití a lehkou kancelářskou práci absolutně nejlepší, ale pro práci mi chybí spousta programů…

 4. Hezky napsaný článek. Mluví mi z duše. Do nedávna jsem byl zapřísáhlý fanda Androidu. Postupem času mě přestalo bavit tel přehrávat a různě upravovat. Skončil jsem u BB Priv, které to z bezpečnostních důvodů nedovolovalo, ale stále jsem byl “doma” a na práci výborný. Jen ta baterie a chybějící otisk prstu. Pak už mi vadila váha a rozměr 5,4″ No a najednou přišla akce na IPhone 6, kde za necelých 10k se dala pořídit 32GB verze. Vím, už je to zastaralý model, za necelých 14 dni vyjde 8ka. Ale jsem spokojený. Nadmíru spokojený. Splňuje naprosto mé požadavky. Ale i přesto nedám za telefon 20-30k. Proste počkám, až zas cena padne na rozumnou úroveň

  1. Díky za pozitivní reakci. iPhone 6 je pořád bezvadný telefon, o tom žádná. A teď navíc jak zmiňujete za bezkonkurenční cenu. Tak ať slouží co nejdéle k vaši spokojenosti.

 5. Zdravím. Moje cesta se smartphony začala, když mi koupili rodiče Sony Erricsson Xperia mini pro. Byl jsem tehdy šťastný jak blecha. Ovšem asi po roce nastala nespokojenost s prací tehdejšího Androidu (nebudu zde vypisovat, mobil však dělal co neměl). Později jsem měl problem s mobilem, potřeboval jsem si něco koupit. Byl jsem student a měl jsem menší brigádu, poté jsem si koupil Nokii Lumii 520 s Windows 8 (chtěl jsem změnu po zcela nefunkčním Androidu). S mobilem jsem byl spokojen velice. Ovšem asi ve stejnou dobu si můj bratr pořídil iPhone 4s. Od prvního pohledu se mi to velice zalíbilo. Pořád jsem si ho chtěl půjčovat. Nemohl jsem uvěřit ostrosti displeje i fotoaparátu. Také rychlost a jednoduchost celého systému přispěla, abych si ten mobil zamiloval. Uběhnul asi půlrok a já di šel pro nový iPhone 5s, přestože jsem měl funkční Nokii s kterou jsem byl spokojen. Je to už pomalu více jak dva a půl roku co ten mobil mám a jsem prostě a jednoduše vysmátý. Tento model je o poznání mnohem lepší než jeho předchůdce 4s, ať už po rychlosti nebo lepšího displeje. Takže mám na dobu vystaráno. Když to jde aktualizuji na nové verze systému, už teď se těším na ios11. 5s by měla být podle oficiální informace kompatibilní. Jsem opravdu spokojen, ikdyž vidím, že vychází spousta dalších modelů. Samozřejmě bych nepohrdlnul. Momentálně, kdybych měl možnost mít nový, tak beru model SE.

 6. Začala jsem podobně, jen místo zvědavost mě směrem k Applu postrčili kolegové, kteří si během dvou let postupně pořídili různé nové i bazarové modely iPhonu. Vyzkoušela jsem si jeden z nich, sice mně chybělo pár věcí, na které jsem byla zvyklá ze svého LG, jenže LG mi odešel těsně po záruční době a co jsem věděla z okolí, Apple by měl vydržet dlouho. Jestli něco nesnáším, je to nakupování a nespolehlivé přístroje. Poslední kapkou pro mě bylo, když se můj dvouletý LG zase odhlásil ze sítě v kritickou dobu, můj nadřízený se mně snažil dovolat asi půl hodiny a než jsem zjistila, co se stalo, pro změnu se vybil telefon jemu.
  Měla jsem podobný rozpočet na telefon jako autor, nejsem příliš náročná a potřebuji mobil udržet bez potíží v jedné ruce, takže jsem se začala poohlížet po starším 5S nebo SE. Sehnala jsem mobil za velmi dobrou cenu se vším všudy včetně nepoužitých sluchátek a ještě v záruce. Import fotek přes iCloud mě tehdy moc nenadchl – nafotila jsem totiž v práci asi 500 fotek a až po smazání z telefonu zjistila, že se při importu asi 20 fotografií zatoulalo. Vrátila jsem se k oblíbenému Dropboxu a naopak jsem nadšena. Krabičky na sluchátka a nabíjecí kabel používám na přenášení obojího.
  Pořízení novějšího neplánuji. Mobil je přes tři roky starý, ale stále funguje bezvadně. Spálila jsem se při shánění nového pouzdra, nakonec jsem zjistila, že nejlepší a cenově srovnatelné s generickými je originální pouzdro.
  Nedávno jsem se začala rozhlížet po tabletu, ale inzerce se mezitím dost nepříjemně změnila, takže jsem nakonec šla do nového 4 Mini. Momentálně k němu sháním stylus. 🙂

 7. Atˇ je to jak je to,tak jabko má stále navrch,já jedu na jabku od r.2008. to byla 2jka a dnes mám už čtvrtý mobil 6ku a čekám na 8mičku.Prostě jednička na trhu.Pro příští majitele nekoukat na cenu,ale na kvalitu a spolehlivost.

 8. Vážený pane,
  děkuji za velmi pěkný článek.
  Dovoluji si Vám napsat můj příběh s Applem.Je mě 71 let.
  S počítači mám zkušenosti od Sinclaira,přes PMD,Honza,386 Slušovice atd.
  Věnoval jsem se administrativní práci,testování žáku na počítačích a hlavně jsem fotograf.Pracuji v programech Adobe -PS a LR. Pracoval jsem vždy ve Win až do doby před 4 roky,kdy jsem potřeboval rychlejší notebook a dodal mě majitel firmy takzvaně lepší, než jsem do té doby měl Lenovo 17.To, že jsem do roku 2013 nezažil modrou smrt ,byl šok.Třikrát po sobě jsem zálohoval a instaloval a pak znovu modrá smrt.Tak jsem majitele navštívil a řek jsem dost .Na jeho stole ležel Apple a já se ptal proč ho má-spolehlivost a pro klienty používám Win i MC OS program .To mě dožralo a od té doby mám pokoj.Vlastním Mac Book pro 15 .
  Připojené 3 externí disky a dva monitory Eizo.Když jsem se zmínil před dcerou (spisovatelka) a zetěm(redaktor), tak mě pouze odvětili-my jsme Ti přece říkali kup si Apple.Vlastní od Apple vše.Od té doby jsem spokojen a nadšen. Pc -prakticky nevyužívám,jen když si dělám kontrolu vypálených DVD pro klienty a Pc mám připojené na monitor Eizo a tak se jen přepnu a na druhém monitoru pořád jede Apple.
  Pouze včera jsem hrozně brbral na firmu Epson, protože mě přestal po instalaci Sierry fungovat Print CD.
  Na Capitanu fungoval dobře.Kontaktoval jsem technickou podporu a doufám,že mě problém vyřeší,ale domluva přes telefon byla hrozná.Technická podpora moc dobře česky neuměla.
  Co s týče telefonu -začal jsem na Nokia -3 kila váhy,pak Erikson,zase Nokia
  Vše služební,jakmile vyšel Iphone-tak to byla láska na první pohled.Dnes mám 6S.
  První 3 má dodnes manželka a pořád funguje.
  Po zakoupení notebooku jsem si pořídil i tablet.Dnes vlastním poslední 10,5 pro
  s famózní pamětí 256 .To nemám ani v notebooku.Zde si pomáhám ukládáním fotek na externí disk.
  Vše co udělám na kterékoliv applováckém produktu ,mám na ostatních-famozní věc a pro mě naprosto unikátní záležitost.
  Jsem nadšený obdivovatel a fanoušek .
  Ceny ovšem jsou vysoké a produkty si mohu koupit jen,když vydělám nějakou korunu fotografováním.Pokud by byl jen důchod ,tak se to dá těžko zvládnout.
  Omlouvám se za moje povídání a přeji nadále Vašemu webu úspěch.
  http://www.mpilat.cz a jsem i na Facebooku.

   1. Zda se ,ze vůbec nevíte o co jde a chybí vám úcta ke staří.
    Když už používáte vulgární výrazy tak je slušné se podepsat.

   2. Velmi hloupá reakce. Zřejmě sem Janek Janeček zabloudil z Blesku nebo jiného populárního servru.

  1. Miroslav Pilát: děkuji za to, že jste si našel čas na přečtení ne zrovna krátkého článku a taktéž díky za vynaložené úsili sepsat vlastní a skutečně podrobné zkušenosti. Obdivuju, že i v takovém věku používáte všechny výdobytky moderního světa bez omezení. Doufám, že na tom jednou budu podobně ?.

 9. K Applu jsem přišel v podstatě přirozeným sledem událostí. Sám mám zkušenosti s Androidem (Sony), potom jsem přešel na Windows Phone z důvodu neustálého řešení problémů s Androidem. O Applu jsem vůbec neuvažoval, přišel mi předražený. Moje polovička měla taky Android a hrozně ji štval. Potřebovala spolehlivý mobil, ze kterého se dá volat okamžitě i v časech nejvyšší nouze (co si budeme povídat, v zasekaném Androidu než člověk vytočí 155 – to může nemocný i umřít, než si telefon vyvzpomene zareagovat a spojit se s 155). Proto jsem jí koupil telefon s Win Phone. To bylo o něco lepší. Ovšem pořád se řešily problémy s přetahovaním fotek a časem i odezvou systému, načež se telefon začal v nejhorší chvíli samovolně restartovat, nebo nefungoval při volání tu mikrofon, tu sluchátko. Polovičku to přivádělo k šílenství, zejména proto, že technice nerozuměla vůbec a nechtěla se s ní kamarádit, protože Win. a Andr. byly pro ni z hlediska logiky uživatelského prostředí nepoužitelné. Proto jsme se dohodli, že zkusíme Apple. Začala letos siPhonem 5s a uživatelská zkušenost byla neuvěřitelná – telefon rychlý, stabilní a spolehlivý, navíc pro technické antitalenty intuitivní. To mě zlákalo k tomu, abych přešel na iPhone 6s. A musím říct, že přes moje počáteční problémy se synchronizací a přetahováním souborů na Win nyní iCloud využívám daleko více, protože jsem pochopil, jak funguje (mimochodem je vstřícnější a přehlednější než OneDrive). A protože polovička měla problémy i s notebookem s Windows, má nyní MacBook Air, se kterým se prakticky skamarádila okamžitě a zamilovala si, jak je uživatelské prostředí logické a intuitivní. Ovládání multydotykovymi gesty taktéž. Nyní vidím, že na MacBooku toho pomalu udělá víc než já se svým Win notebookem. 😀 Takže moje zkušenost: Apple je vhodný pro lidi, kteří potřebují logiku selského rozumu (ne ajťáckou) k tomu, aby pracovali s technikou a pro ty, kteří očekávají stabilitu a spolehlivost. Což nás přivádí ke rčení: Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button