Články

MacBook Pro 2017 s Touch Bar: první dojmy, radosti a zklamání

Když Apple v roce 2016 představil novou generaci MacBooku Pro, řada uživatelů to nenesla příliš dobře. Terčem diskuzí se okamžitě stala konektorová výbava, která se smrskla na pouhé čtyři USB-C (Thunderbolt 3) porty. Negativní vnímání ještě více podpořil rezultát americké organizace Consumer Reports, která MacBook Pro jako první počítač Applu v historii nepodpořila svým doporučením. V polovině letošního roku jsme se ovšem dočkali hardwarové revize, která přinesla dlouho očekávané procesory z rodiny Intel Kaby Lake a několik dalších drobných vylepšení. V redakci jsme se proto rozhodli otestovat nejprodávanější 13“ variantu s Intel Core i5 a 8GB operační pamětí. Než vám naservírujeme podrobnou recenzi, podíváme se na první dojmy, které v nás tento kousek zanechal.

Prudce návykový

Laptopy s logem Applu jsou odjakživa známé svým perfektním zpracováním a kvalitními materiály. Stejná situace panuje i v případě nejnovějšího MacBooku Pro, jehož šasi je vyrobeno z hliníkové slitiny. Na první pohled upoutá subtilní konstrukce, která nabízí pouze minimální prostor k výtkám. Přes menší fyzické proporce se vývojářům podařilo do základny vměstnat plnohodnotnou klávesnici s motýlkovým mechanismem. Přestože jde o druhou generaci, stále se nepodařilo vyřešit problémy s její hlučností. Pocitově mi její typicky klapavý zvuk připadá hlučnější, než u 12“ MacBooku (recenze). Pracovat na trackpadu o rozměrech fotbalového hřiště je doslova lahůdkou, které se už nikdy nebudete chtít vzdát. Tím ovšem výčet toho, jak MacBook Pro ovládat nekončí.

Zpracování je tradičně na špičkové úrovni, nedostatky se hledají skutečně velmi těžko

Další metodou vstupu je dotykový Touch Bar, který se nachází v oblasti, která byla dříve vyhrazena řadě funkčních kláves. Bližší rozebrání jeho schopností si necháme až do recenze, nicméně na okraj můžu prozradit, že tohle se Applu skutečně povedlo. Když jsem MacBook Pro s Touch Barem poprvé viděl v šanghajském Apple Storu, upřímně jsem nevěděl, co si o tom mám myslet. K pochopení jeho funkce je nutné, aby s ním člověk chvíli pracoval a přizpůsobil rozvržení prvků v jednotlivých aplikacích podle svého. Jakmile přistoupíte na nová pravidla hry a změníte pár návyků, Touch Bar si okamžitě zamilujete.

Špičkový na první pohled i poslech

MacBook Pro s vámi komunikuje prostřednictvím Retina displeje, jehož jas dosahuje špičkových 400 nitů. V praxi to znamená, že ani při práci venku se sluncem nad hlavou nebudete mít problém s čitelností. Vysoký kontrastní poměr naopak oceníte při úpravě fotografií, které na displeji MacBooku nikdy nevypadaly tak skvěle. Stejně milé překvapení na mě čekalo při poslechu hudby skrze vestavěné reproduktory. Je až s podivem, co inženýři dokázali s ohledem na titěrné útroby notebooku. Zvuk je za každých okolností čistý a ani na nejvyšší úroveň hlasitosti nedochází k výraznějšímu zkreslení. O basové složce tu samozřejmě nemůže být řeč, přesto se nebojím reproduktory MacBooku Pro označit za ty nejlepší v dané kategorii.

Do úzkých ho nedostanete

Výpočetní výkon má na starosti procesor Intel Core i5 s taktem 3,1 GHz (Turbo Boost až 3,5 GHz, 64 MB eDRAM), který doprovází integrovaná grafika Iris Plus 650 a 8GB operační paměť. Toto kombo samo o sobě dává tušit, že budete mít dostatek výkonu za každých okolností. Pokud se MacBooku nerozhodnete zatopit pod kotlem, bude absolutně tichý. Při běžné práci a zároveň spuštěných aplikacích Safari, Pages, Spotify, Slack, Chrome a iMessage se ventilátory nemají potřebu roztočit. Jakmile však své nároky zvýšíte a rozhodnete se například stříhat video, dojde k jejich pozvolnému roztočení.

Odemykání MacBooku za pomoci otisku prstu je prudce návykové

Nečekejte však svist připomínají start stíhačky, ale spíše tiché ševelení. Na otázku výdrže ještě neznám přesnou odpověď. Finální verdikt si nechám do recenze, až MacBook podrobím komplexnějšímu testování. Zatím mohu prozradit, že výrobcem proklamovaná výdrž 10 hodin bude na hranici toho, co integrovaný akumulátor s kapacitou 49,2 Wh zvládne. Na základě dosavadních zkušeností odhaduji výdrž na pomezí 8 hodin při běžné zátěži.

Touch Bar je užitečná vychytávka, jen je třeba se přizpůsobit novým pravidlům hry a zapomenout na staré návyky

Pocity z nového MacBooku Pro 2017 jsou vesměs kladného charakteru. Větší očekávání jsem měl pouze od výdrže a klávesnice, která je i přes úpravu spínačů stále hlučnější. I tak se ovšem nemohu zbavit dojmu, že Apple stále moc dobře ví, co dělá.

Kromě článku jsme pro vás připravili subjektivní dojmy po týdnu testování formou videa. Pokud si nechcete nechat ujít naše další videa ze světa technologií, přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu GizLife.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

7 Komentáře

  1. Fajn kousek, jen cena trochu kazí dojem. 🙁 Až budu pořizovat nový počítač asi půjdu do verze bez Touch Baru

  2. No když vynechám ty předražené doky a USB-C přechodky (na cokoliv). Kterých ani moc na trhu není. Pak doufám že všechny USB-C nejdou přes řadič procesoru a jeho PCIe linky. Protože v tom případě na nějakých 4x až 10 Gb/s zapomeňte (natož nějakých 20 Gbps nebo 40 Gbps). Budete rádi když dáte alespoň těch 10 Gb/s, s tím že se to ještě bude dělit o počet připojených zařízení a propustnost GPU. A osobně věřím že tomu tak i je, jen prostě USB-C (3.1) umí napájet “žravější” zařízení.
    A nutnost koupit dva doky. Protože z toho jednoho to furt odpojovat a brát sebou je blbost. nejen že to je opruz, ale i se občas dok může někde zapomenout přihodit do tašky.
    Super marketingiová bublina s tím přenosem pro TB2/3. Jenže intelí procáky nemají takovou propustnost pro všechny porty 🙂 To umí až nově AMD Threadripper, ten se ale do noteboků zatím nechystá 😀

    1. Hezký den,
      předem bych chtěl poděkovat za vyčerpávají a hlavně věcný komentář. Apple uvádí, že TB3 má mít propustnost (až) 40 Gbps. Osobně tomuto údaji také moc nevěřím, zvlášť když vezmu v potaz testy publikované redakcí webu Anandtech. Na druhou stranu je možné, že v Applu upravili rozhraní na míru hardwaru a tím dosáhli vyšší propustnosti. Upřímně mě bohužel nenapadá, jak to otestovat a případně to potvrdit či vyvrátit.

  3. Tichy rozhodne neni. O zadnem seveleni se mluvit neda. Mluvim o situaci kdy jste vyvojar mobilnich aplikaci, macbook je prakticky porad rozpaleny tak, ze citite na prstech neprijemne teplo a casto si prsty mnete. Tim ze se prehriva casto vypadava pripojeny externi monitor pres usb-c dock. Jsem z tohoto zarizeni velice zklamany. Bohuzel.

    1. Dobrý den, Lukáši,
      jde o první dojmy po pár dnech používání. V podstatě jsem mu ještě nestačil “pořádně naložit pod kotel”. 🙂 Při renderingu FullHD videa je skutečně tichý, uvidíme, jak si povede při dalším testování. Jinak musím uznat, že rozložení komponentů, respektive umístění CPU pod klávesnici mi nepřijde příliš šťastné.
      Btw, můžete prozradit, jakou konkrétní konfiguraci máte?

      1. Zdravim, chapu.
        U me se jedna konkretne o model bez touch baru. Pokud zrvona nebuilduji aplikaci, tak je celkem tichy, bohuzel builduji velice casto 🙂

        MacBook Pro (13-inch, 2017, Two Thunderbolt 3 ports)
        2.3 GHz Intel Core i5
        8 GB 2133 MHz LPDDR3
        Intel Iris Plus Graphics 640 1536 MB

  4. Včera jse si ho přivezl z krámu, protože bohužel můj Pro 2012 odešel do věčných lovišť.
    Cena nového se prodraží o cca 6000,- kč., protože musíte dokoupit redukce na vše co kolem používáte :-(. Tak krásně vypadající notebook v vrabčím hnízdě kabelů a redukcí u mě vyvolává dojem, že jsem asi fakt pitomej, nehledě na to, že jsem si málem zničil jeden slavnej Thunderbolt 3 port na napájení. Zakopnul jsem o kabel a ejhle on tam není magnetický konektor…..to je Apple? Tak displej – nic nového, procesor – nic nového, SSD disk – taky nic nového. Svíticí lišta – naco? Můj názor je, že vrchol macbooků byl 2011 – 2014 nyní velké zklamání. Macbook je krásný tenký, lehký a vyvolává u mě dojem, že je určen pro zbohatlíky do kaváren, kde se krásně brouzdá po internetu, píšou mejly, prohlíží fotky z dovolené.
    PS: Při přenášení souboru – dokumentů z externího diku cca 20 GB funěl a hřál se jako Win vista s antivirem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button