Články

Experiment: jak se žije s iPhone 4 v roce 2017

Nezřídka kolem sebe slýchám, že výrobci chytrých telefonů záměrně brzdí pokrok a nepouští inovace do svých produktů v dostatečné míře. V diskuzích na toto téma je nejčastěji skloňován Apple, který je v nasazování nových technologií nanejvýš opatrný. Nejhlasitější nářky směřují na pomalé změny v designu a obecně šnečí tempo, kterým pouze dotahuje na stále dravější konkurenci. Skutečně se iPhone za poslední roky tak nezměnil a mají vůbec podobné výtky skutečné opodstatnění? Tyto otázky mě dovedli k tomu, abych na pár dní vyměnil iPhone 7 Plus (recenze) za iPhone 4.

Po designové stránce jde stále o pohledný kousek

Při pohledu na originální balení mě přepadla nostalgická nálada a vzpomínky na rok 2010, kdy Steve Jobs představil iPhone 4 se zbrusu novým designem. Nutno podotknout, že kombinace skla a kovu funguje stejně dobře i po sedmi letech. Po konstrukční stránce je stále cítit, že šlo o ve své době prémiový kousek elektroniky. Zpět ale k meritu věci – první překážka nastala hned ve chvíli, kdy jsem vyjmul šuplík pro SIM kartu a zjistil, že budu potřebovat redukci na  Micro SIM. Žádnou jsem doma pochopitelně nenašel a proto přišla ke slovu kreativita, respektive pilník na nehty, izolepa a původní kartička od operátora s PINem.

Kombinace kovového rámečku a skla funguje v roce 2017 pořád dobře

Obnovení z iCloudu i přihlášení do sítě proběhlo úspěšně a já mohl začít naplno zkoumat, jak se žije s iPhone 4 v roce 2017. Můj konkrétní kousek běží na poslední podporované verzi iOS 7.1.2, která vyšla 30. června 2014. To má v praxi za následek fakt, že většina mnou nejpoužívanějších aplikací na iPhonu funguje, případně lze z App Store stáhnout poslední podporovanou verzi. V porovnání s nejnovějšími iPhony je při prvním pohledu patrné, kam se během poslední doby posunuly zobrazovací schopnosti. Barvy působí vybledle a intenzita podsvícení je na přímém slunci krajně nedostatečná.

Při každodenním používání jsem okamžitě narazil na chybějící podporu pro fungování v sítích LTE. Ano, stále tu je WiFi, ale pokud zrovna čekáte ve frontě na kasu, moc vám to nepomůže. Facebook, Twitter, Youtube či Instagram bez problému spustíte, nicméně čekání na načtení obsahu je s ohledem na pomalé připojení a hardware delší, než na co jsme v dnešní době zvyklí.

Úhlopříčka 3,5″ palce působí na dnešní poměry až komickým dojmem

Přestože uvnitř iPhonu 4 tepe pouze jednojádrový procesor Apple A4 s taktem 1 GHz a 512 MB operační paměti, reakce a chování systému obecně jsou až překvapivě svižné. Ačkoli úhlopříčka displeje 3,5″ palce působí na dnešní dobu komicky, ovládání jednou rukou je nečekaně návykovou záležitostí. Palcem dosáhnete naprosto všude a na zprávu odpovíte bez nutnosti akrobatického ručkování.

Oblastí, kde okamžitě poznáte časovou propast mezi iPhonem 4 a současnými modely, je fotoaparát. Jakékoliv fotografické choutky mě okamžitě přešly cvaknutím prvního snímku. Ve své době šlo o jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu, nicméně z dnešního pohledu jde o naprostou tragédii. Dodnes si pamatuji na chvalozpěv v testech z roku 2010, v nichž se recenzenti rozplývali nad funkcí Touch Focus a ostrostí pořízených snímků.

Život s iPhonem 4 v roce 2017 není tak pohodlný jako s jeho mnohem mladšími příbuznými, ovšem i tak jde o stále použitelný kus elektroniky, byť tím možná přijdete o nervy pár let života. Přesto ho stačí používat několik málo minut, aby vám došlo, jak velký kus cesty urazily chytré telefony za posledních 7 let. Ačkoli vám může připadat, že Apple pouze šlape vodu a neinovuje, prohrabte stejně jako já šuplíky a vyzkoušejte pár dní nosit v kapse jakýkoli smartphone starší šesti let. Jestli naopak patříte mezi ortodoxní hipstery, budete si chrochtat blahem. Připravte se ovšem na to, že Siri vám nezjistí nejbližší antikvariát, nabíječku začnete shánět už po obědě a fotky načančaného cappucinna nevylepšíte ani přidáním deseti filtrů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

11 Komentáře

  1. Zdravím, iPhonu 4 má ale microSIM nikoli miniSIM (to je klasická velikost, ještě větší) 🙂

  2. Musím souhlasit, že iPhone 4 byl nádhernej telefon a pořád je. Pravda, skleněná záda nejsou příliš praktická ale taková je daň za eleganci. Vydařený byl ještě iPhone 5, další generace mě tolik za srdce už nechytly. Jinak respekt autorovi za odvahu, muselo to být utrpení 🙂

  3. Ono to nabíjení je kapitolou samo o sobě. Jsem vyléčeným jablíčkářem, kterému v roce 2013 systém iOS6 v 5ce uchvátil, a který z každé nové verze a vůbec applovského (ne)fungování byl postupně více a více rozladěn.

    Každému, co jeho jest, to bez debat. Ale po přejití na Samsung mobil (root byl samozřejmostí) a “normální” notebook Acer s linuxem jsem si připadal jako v ráji. Nabíjím jakýmkoliv kabelem, baterku můžu okamžitě vyndat, fotky přetahuji cestou složka-složka a můžu telefon použít jako flešku, to vše normálně kabelem v rámci svých zařízení offline, ne cestou éterem přes velkého bratra… Aplikace mám volně jakékoliv, stejně jako programy v počítači, ne jen schválené pro jablíčko… A ani po 3/4 roce si nejsem sto zvyknout, jak silný blesk v “obyčejném” Samsungu je… A neotravuje mě pořád nějaký cloud apod., že se tam mám přihlásit, natožpak aktualizace, kterým je jedno, že v danou chvíli se jimi opravdu nepotřebuji zabývat.

    Ostatně, kamarád byl v Americe a co nezjistil. Se Samsungem, byť letitým, ho tam brali za borce, který kdo ví kde na tak drahou věc vzal, zatímco iPhone tam má každý Lojza a je to tam nijak nevýrazné spotřební zboží. Ale u nás se pěstuje povědomí, že to je něco lepšího, stojí to vzhledem k technickým vlastnostem neskutečný balík a appleovce na to ještě stojí fronty jak za komančů na maso… Protože určitě je mnohem lepší mít to hned první den od uvedení než třeba týden po…

  4. P.S. K tomu nabíjení jsem zapomněl dopsat, co “staré železo” iPhone 5 mělo za problémy s iOS desítkou (přesně .kolik. si už nevzpomenu, ale problémy nastaly už osmičkou). Systém cíleně neodladěný pro to staré železo, který novou baterku (se starším systémem i při kvantu hovorů, wifi, datech atd. puštěných furt běžící celý den v pohodě) dokázal vyšťavit za dvě hodiny. Fakt pokrok… To byla jedna z posledních kapek, kdy bylo jasné, že takový krám může mít nějaká náctiletá pipina, aby se chlubila kamarádkám, ale není to naprosto použitelné jako služební stroj. O tom, jak se to s nový systémem zasekávalo, než si to zvyklo, ani nemluvě.

  5. Mám ip5 a je to první telefon u kterého nemusím nic řešit. Baterkách i 2 dny a to mám tak do 40 hovorů fotky pro pojišťovnu, večer net… poslední ios10. Jo a dělám v monterkách.

  6. Zrovna mám možnost také experimentovat s iPhone 4 verzí 7.1.2, ale je mi záhadou, které aplikace používáte, protože o které mám zájem já, ty podporují verzi 9 a vyšší? Díky za tipy.

  7. Velice pěkný experiment. Osobně si vystačím s iPhone 3G, nicméně výkon je na dnešní dobu už opravdu malý. Jelikož musím mít i druhý mobil, který bude umět více, než iPhone 3G, koupě nového mobilu byla nutností.
    V roce 2013 mi byl doporučen výrobce Samsung. V roce 2015 Huawei, přičemž aktuálně (2017) se doporučuje Xiaomi. Od posledního zmíněného mohu doporučit tři modely (Redmi 4A/4X/Note 4).
    Pokračujte dále v podobných experimentech 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button