Novinky

Apple začal dělat divné věci, v případě iPadu Pro už nemlží o velikosti RAM. K čemu má tak obří kapacitu?

Možná se mnou nemusí každý souhlasit, ale Apple umí stále velmi dobře překvapit. Stačí se podívat na nedávnou premiéru iPadu Pro, která všem fanouškům doslova vyrazila dech. Zatímco všichni očekávali, že zde dojde použití mobilního čipsetu z řady AxX, Apple se s tím nepáral a svůj nejlepší tablet osadil stejným procesorem, jaký má nejnovější iMac. To je něco naprosto nevídaného a troufám si tvrdit, že tohle nečekal téměř nikdo.

Pojďme si to tedy shrnout: nový iPad Pro nabízí špičkový XDR displej, brutální výpočetní výkon a operační systém iPadOS. A zde to začíná maličko skřípat. Poslední verze iPadOS se tváří jako dospělý operační systém, ale v porovnání s Macem nabízí zhruba poloviční zážitek. Osobně si však myslím, že tohle se může v dohledné době velmi rychle změnit. A hned vysvětlím proč.

Foto: Apple

Apple změnil tradici

Za posledních 14 let Apple nikdy v případě iPhonu a iPadu nezmiňoval velikost operační paměti a kapacitu baterie. Tyto informace pokaždé interpretoval stylem „dostatečná paměť pro běh všech vašich aplikací“ či „celodenní výdrž baterie“. Přesné specifikace byly vždy záhadou, tedy až do prvních rozborek, které odhalily přesné parametry.

Foto: Apple

V případě iPadu Pro (2021) se situace mění a na webu Applu se toho dozvíme podstatně více, než je obvyklé. Verze se 128, 256 a 512GB úložištěm nabídne 8 GB RAM, varianta s 1TB a 2TB úložištěm se chlubí dokonce 16 GB operační paměti. Z toho lze usoudit, že Apple iPad Pro už nepovažuje za striktně mobilní zařízení. Uznávám, že jde sice o detail, ale Apple je vcelku zásadová firma a každou změnu činí z nějakého důvodu.

K čemu ten výkon?

Pak je tu smysl samotné konfigurace. V případě 8GB RAM to ještě nepůsobí tak impozantně, ale vysvětlete mi, k čemu iPad Pro potřebuje 16 GB operační paměti. Osobně v tom vidím pouze jeden smysluplný důvod; v dohledné době nás čeká naprosto zásadní aktualizace softwaru. Pod tím si lze představit cokoli, nicméně v zákulisí se hovoří o jedné konkrétní věci. Apple se údajně chystá na uvedení aplikace Final Cut Pro pro iPadOS. S touto predikcí přišlo již několik na sobě nezávislých zdrojů s dobrou reputací.

Foto: Apple

Zatím nevíme, jestli Final Cut pro iPad půjde spustit pouze na letošní novince, nebo jej bude podporovat i loňský iPad Pro potažmo další modely. Osobně si myslím, že Apple bude chtít donutit uživatele utrácet a Final Cut Pro poběží na iPadu Pro (2021), respektive bude vyžadovat velkou porci operační paměti.

Pořád si ale říkám, že Final Cut Pro nebude jedinou bombou, kterou Apple hodlá odpálit. Těch novinek bude rozhodně vícero a upřímně si troufám tvrdit, že udržet čelisti na svém místě, nebude vůbec snadným úkolem.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close