Novinky

Apple představil watchOS 10: widgety a cyklistika v hlavní roli 

Apple na dnešním WWDC představil hromadu novinek – iOS 17, macOS Sonoma a Vision Pro. My se ale pojďme podívat na nejnovější watchOS 10, který se v našich hodinkách zabydlí po následující měsíce.  

Widgety a zase widgety 

Apple v letošním roce sází především na widgety. Věnoval jim velkou část při představování macOS Sonoma a ani ve watchOS nebudou svou funkčností nikterak zaostávat. Po vzoru widgetů v iPhonu, které jsou tady s námi už rok, budou i widgety v Apple Watch aktivní. Po stisku se tak nebude otevírat celá aplikace, jak bylo doposud zvykem, ale provede se jen určitý úkon – typicky například pozastavení hudby, zapnutí stopek či vypnutí budíku. Widgety bude možné vyvolat na jakémkoliv ciferníku pootočením korunky. Jejich řazení bude možné pomocí sad nebo podle frekvence využití na základě zvyků každého uživatele o které se stará strojové učení.

Celobarevné ciferníky hýřící barvami 

watchOS 10 nabídnou také nové ciferníky. Od celobarevných palet, jejichž pozadí se mění podle denní doby po ciferník se Snoopym. Kreslený bígl ozvláštní Apple Watch celou řadou vtipných animací a pro někoho to zkrátka může být takové milé zpestření.

Zaměřeno na cyklistiku a turistiku 

Loni se v Cupertinu zaměřili na běh, letos přišla na řadu cyklistika. A samozřejmě si celou řadu funkcí přebírá. Nyní bude možné sledovat naše snažení v takzvaných tepových zónách, které nám pomáhají se škatulkováním míry fyzické zátěže. Apple Watch s watchOS 10 se také naučí FTP – Functional Threshold Power – funkční prahový výkon teoreticky vyjadřuje maximální výkon, který je cyklista schopen udržet po neomezenou dobu. Prakticky se ale jedná o maximální výkon, který cyklista udrží přibližně jednu hodinu. Stanovení FTP má v systému tréninku stejný význam jako stanovení aerobního a anaerobního prahu. Nejedná se ale o jedno a totéž, záleží na typu, trénovanosti a specializaci závodníka, zda je blíž prahu aerobnímu nebo anaerobnímu.Zapomenout nesmíme ani na živý widget, který právě při aktivitě cyklistika iPhone s iOS 17 umožní. 

Vylepšení se dostává i turistiky. watchOS 10 nabídnou vylepšené topografické mapy (zatím jen v USA), které uživateli umožní přidávat záchytné body pro případnou cestu zpět. V případě nouze pak mapy umožní také navádění k místu s mobilním signálem. 

Zlepšení v golfu nebo tenise? Žádný problém 

Apple ale pro vývojáře vyvíjí i další nástroje, které umožní třeba sledování pohybu ruky při hraní golfu nebo tenisu. Data se následně vyhodnotí a pomohou uživatele navést k lepšímu švihu. Na WWDC byl demonstrativně ukázán právě golf a tenis, předpokládám však, že využití se najde v mnoha dalších sportech. Další důležitou novinkou je možnost zobrazení aktivit a cvičení vývojářů třetích stran mezi těmi od Applu. Nemohu si odpustit jízlivou poznámku – že bychom se konečně dočkali inline bruslení?

Důraz na duševní zdraví

Apple se zaměřuje také na psychické zdraví, respektive jeho zaznamenávání. Nyní bude v Mindfulness možné otáčením korunky určit aktuální náladu a rozpoložení. Spolu s ostatní metrikou (srdeční tep, HRV nebo délka spánku) pak dokáží hodinky poukazovat na souvislosti mezi těmito veličinami. Na psychiku člověka toho samozřejmě působí daleko více, nicméně jsme teprve na začátku nositelné elektroniky a pochopit, byť zatím omezené, souvislosti mezi fyzickým a mentálním zdravím nemusí být na škodu. 

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button