Novinky

Přivítejte Apple Vision Pro: revoluční headset, který změní váš pohled na okolní svět

A je to oficiální. Apple veřejně oznámil, že naskakuje do vlaku s virtuální a rozšířenou realitou a světu představil svůj první headset pro mixovanou realitu – Apple Vision Pro. Bude jeho platforma stačit na zaběhlou konkurenci a dokáže nabídnout něco navíc, co uživatele přiměje k tomu, aby si domů pořídili další gadget, za který navíc zaplatí pořádný balík?

Odpověď na druhou polovinu výše položené otázky se dozvíme až s odstupem času. Prozatím si však můžeme alespoň shrnout ty nejzásadnější věci, které potřebujete o Vision Pro vědět.

Rozšířená nebo virtuální realita? Umí obojí!

V prvé řadě je třeba uvést, že Vision Pro je headset kombinující virtuální a rozšířenou realitu. Co to znamená? Pokud chcete, můžete se nechat obklopit digitálním prostředím, tak jak to již nějakou dobu předvádí tradiční VR brýle. Daleko atraktivnější, alespoň v mých očích, je ovšem režim rozšířené reality.

V praxi to funguje tak, že si můžete do prostoru kolem vás umístit digitální prvky v podobě jakýchsi widgetů. Ty mohou mít různou podobu od obří obrazovky až po pracovní plochu vašeho Macu nebo aplikací třetích stran. Apple si dal maximálně záležet a minimálně z produktových materiálů to vypadá, že inženýři udělali doslova obrovský kus práce. Uživatelské rozhraní vypadá fenomenálně a je na hony vzdálené tomu, co jsme zatím kdy mohli vidět.

Alfou a Omegou každého AR/VR headsetu je zobrazovací hardware. Ten je v případě Vision Pro zastoupen dvojicí micro OLED displejů, které dohromady nabízí 23 milionů pixelů, respektive dostanete 4K rozlišení pro každé oko. Čočky dodala společnost Zeiss, která patří mezi absolutní optickou špičku. Na vnější i vnitřní straně se nachází armáda senzorů a kamer včetně LIDARu.

Obří množství senzorů má řadu úkolů včetně rozpoznávání pohybových gest a sledování pohybu očí. To je mimochodem pouze jedna metoda, jak Vision Pro ovládat. Krom toho můžete použít Siri nebo třeba Magic Keyboard či Magic Mouse.

Vision Pro je nová forma osobní počítače

Vision Pro máme podle Applu chápat jako nový typ osobního počítače, s čímž koresponduje úzké provázání s Macem, kde funguje bezdrátové přenášení obrazu. Apple to ukazoval na scénáři, kdy otevřete svůj MacBook a veškerý obsah se místo na displeji laptopu objeví v prostoru před vámi.

Pravděpodobně nemusím vysvětlovat, jak obrovský potenciál tato možnost nabízí a jak to může změnit způsob práce s aplikacemi a softwarovými nástroji. Doslova dechberoucí bude na Vision Pro sledovat filmy či prohlížet fotografie. Jednoduše řečeno, konzumace obsahu se tímto dostane do zbrusu nové dimenze, která může být až nebezpečně návyková.

Co to pohání? 

Apple Vision Pro běží na operačním systému Vision OS, který pohání hned dvojice čipsetů. Výpočty spojené s grafikou obstarává čip R1, kterému sekunduje procesor M2, který už známe z Maců. O čem Apple už tolik nehovořil, je napájení, které je řešené externí baterií na kabelu. Výdrž na jedno nabití není kdovíjak oslnivá, oficiální data avizují až 2 hodiny na jedno nabití. Podle všeho ale bude možné mít hned několik záložních baterek, které se k headsetu připojí skrze magnetický konektor.

Kolik to stojí a kdy dorazí na trh

A nyní přichází na řadu ty horší zprávy. Apple Vision Pro dorazí až začátkem roku 2024 za cenu 3 500 dolarů. Hrubým přepočtem se dostáváme k částce 77 000 Kč, k čemuž je ovšem nutné přičíst daň. Můj osobní odhad je takový, že v našich končinách budeme rádi, když cena nepřekročí 100 tisíc korun. A to si řekněme na rovinu, není zrovna málo. Tak či onak je třeba vyzdvihnout technologickou vyspělost, která se konkurenci nebude snadno dohánět. Možná budu znít až přehnaně optimisticky, ale pokud Vision Pro bude fungovat tak, jak Apple prezentoval, jde o historický moment, který může od základů změnit náš pohled na okolní svět. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Až tohle přijde na trh, trh s orgány pokvete jako nikdy 🤭 U nás odhaduji cenu na více než 100k, takže děkuji a nechci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button