Novinky

Apple oficiálně představil iOS a iPadOS 17. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Máme za sebou dlouho očekávanou keynote, kde nám Apple představil mimo jiné i nové verze operačních systémů pro iPhony a iPady. Co nového si pro nás parta kolem Tima Cooka připravila tentokrát?

iOS 17

Kdo čekal zásadnější přepracování systému pro jablečné telefony, možná bude trochu zklamán. Pár zajímavých nových funkcí tu ale přeci jen najdeme. Vezměme to postupně, tak jak nám to samotný Apple prezentoval. Contact Posters neboli nové, propracovanější zobrazení volajícího. Nově bude možné ke kontaktům přidávat krom fotky i styl zobrazení u příchozího hovoru, včetně úpravy fontu a barev. Pouze kosmetická změna, ale někoho jistě potěší.

Mnohem zajímavější je rozšíření možností zobrazení informací na zamknuté obrazovce iPhonů s Always On displejem, v režimu na šířku – Stand By. Mimo nových widgetů může telefon v tomto režimu fungovat například jako budík, kalendář nebo ovládací centrum chytré domácnosti. Možností, co lze na zamknuté obrazovce vidět, je opravdu spoustu a v kombinaci například s nabíjecími MagSafe stojánky jde o zajímavý doplněk.

zdroj: Apple

Další příjemnou novinkou je funkce Name Drop. Zjednodušeně jde o sdílení kontaktních údajů mezi iPhony skrze Air Drop prostřednictvím pouhého přiblížení dvou telefonů k sobě. Pokud si tedy s někým budeme chtít vyměnit telefonní číslo, nemusíme mu ho diktovat ani posílat vizitku, stačí k sobě pouze přiložit své iPhony a automaticky dojde k nasdílení a uložení kontaktů oběma směry.

zdroj: Apple

Nově představená aplikace se jmenuje Journal. Jedná se o jakýsi deníček, který shromažďuje vaše osobní informace (kalendář, poslouchaná hudba, výsledky z aplikace Aktivita a další). Je důležité říci, že tato citlivá data Apple nikam neposílá, jsou uložena pouze ve vašem zařízení a zároveň podléhají důkladnému zašifrování.

Drobných vylepšení je samozřejmě mnohem více. Ve zkratce: Nové živé samolepky v konverzacích, zkrácení příkazu k vyvolání hlasové asistentky na pouhé “Siri”, možnost zasílání video-vzkazů skrze Face Time a další.

iOS 17 bude možné nainstalovat na zařízení z roku 2018 a novější. Nejstaršími telefony s podporou nového operačního systému tedy budou iPhone XS a iPhone XR.

zdroj: Apple

iPadOS 17

Nový operační systém pro jablečné tablety ve většině případů přináší novinky, které byly loni představeny pro iPhony v iOS 16. Pojďme se na ně tedy podívat detailněji.

Jednou z nejviditelnějších změn bude rozšířená možnost personalizace zamykací obrazovky. Stejně jako na iPhonech bude možné přidávat widgety s nejdůležitějšími informacemi a mít více vytvořených stylů ploch, jako je tomu v iOS. Widgety navíc budou interaktivní, přímo ze zamčeného iPadu tedy bude možné například odškrtávat již splněné úkoly. S tím souvisí i přidání funkce Live Activities. Už i na iPadu tedy budeme moci sledovat živě výsledky sportovních utkání nebo například čas do příjezdu objednaného Uberu.

Apple také kladl důraz na novou, zjednodušenou práci s PDF soubory. V kombinaci s Apple Pencil by jejich úprava měla být jednodušší a intuitivnější. Na jednom souboru může ve sdíleném režimu pracovat více uživatelů na několika iPadech.

zdroj: Apple

Do iPadOS nově dorazí aplikace Zdraví, a to samozřejmě se všemi vašimi synchronizovanými daty z iOS. V rozšířeném zobrazení tedy budeme mít přístup ke všem našim zdravotním informacím, které jsou získávány primárně ze senzorů v Apple Watch.

zdroj: Apple

Mezi další novinky v iPadOS 17 patří například vylepšené nástroje pro práci s Apple Pencil, živé samolepky v konverzacích (stejně jako v iOS), videovzkazy skrze FaceTime a další.

Nový iPadOS 17 bude k dispozici na těchto zařízeních: iPad Mini 5. generace a novější, základní iPad 6. generace a novější, iPad Air 3. generace a novější a všechny iPady Pro, kromě první 12,9 verze z roku 2015.

zdroj: Apple

Beta verze nových systémů pro vývojáře by měly být k dispozici ještě dnes. Pokud patříte mezi nedočkavce, veřejné testovací verze se objeví příští měsíc. Finální verze systémů pro veřejnost Apple tradičně vypustí až letos na podzim, společně s představením nových iPhonů 15.

Co říkáte na všechny novinky? Která z funkcí vás zaujala u nových operačních systému nejvíce? Dejte nám vědět. 

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button