Novinky

Apple představil macOS Sonoma: evoluce s obrovským důrazem na hry 

Červen a WWDC. Spojení, které naznačuje již tradiční oznámení veškerých softwarových novinek kalifornské společnosti pro následující rok. I letos je hlavním tahákem samozřejmě nový iOS 17, watchOS 10 nebo macOS. A právě na nejnovější systém určený Apple počítačům se zaměříme podrobněji. MacOS Sonoma, jak se nový operační systém nazývá, nabídne hned několik změn. Začněme pěkně popořadě. 

Živé tapety, spořič obrazovky a widgety 

Pokud vlastníte Apple TV, určitě jste zaznamenali působivé spořiče obrazovky. Přelety nad oceány, Safari i hlubokomořské ponory. A přesně to nyní najdeme také v novém macOS Sonoma. A to i jako pozadí plochy. Jak se to projeví na výkonu, či výdrži baterie, se Apple nezmínil. Další novinkou v macOS Sonoma jsou widgety. Respektive jejich možnost rozložení kdekoliv po ploše.

Game Porting Toolkit aneb důraz na hry 

macOS je známý svou nekompatibilitou s většinou herních titulů. To by se ale s macOS Sonoma mohlo změnit. Apple s novým macOS totiž přináší nový portovací nástroj (Game porting toolkit), který by měl vývojářům umožnit snadnější a rychlejší přenos her. Apple na konferenci přislíbil spolupráci s největšími herními studii, kteří stojí například za No Man’s Sky, World Of Warcraft nebo Death Stranding. Jak efektivní nástroj bude a kolik vývojářů tím kalifornský gigant naláká samozřejmě ukáže až čas. Nicméně je jasné, že Apple cítí obrovský potenciál okolo hraní her, který jde zatím zcela mimo něj a bude s tím chtít něco udělat.

Video konference v hlavní roli 

Za pandemie se hodně věcí změnilo. Zejména mluvíme-li o osobním setkávání lidí, které se přesunulo výhradně na internet. Zoom, Webex, Teams neb FaceTime asi netřeba dlouze představovat. Videohovory se téměř ze dne na den staly velmi populární záležitostí a jak je vidět, Apple nehodlá zůstávat pozadu. Díky umělé inteligence mají uživatelé možnost živějších, respektive záživnějších prezentací. A to díky chytrému klíčování, jež prezentujícímu člověku umožní technické možnosti jako by za sebou měl zelené plátno.

Vylepšené Safari ála každý web může být aplikací 

V Safari bude nově možné ukládat webové stránky a aplikace přímo do Docku. Pokud tak máte své oblíbené stránky a nebavilo vás nejdřív otevřít prohlížeč a potom požadovanou stránku, nyní už nemusíte. Osobně to rád uvítám kvůli bankovním nebo různým streamovací stránkám, které dosud nenabízejí vlastní aplikaci v App Store.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Jsem na to Game Porting Toolkit vážně zvědavý, jak to pojede, uvítal bych, kdyby to šlo použít i na pracovní programy, které jsou při vší smůle Windows exclusive.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button