Novinky

Apple není spokojen s Face ID a pracuje na vylepšené verzi. V čem bude odlišná?

Jedni v něm vidí designérské selhání a ostatní naopak nezaměnitelný prvek. Řeč je o výřezu v horní části displeje u iPhonu X, kam Apple nahustil technologie pro rozpoznávání obličeje a čelní kameru. Zarytí fanoušci Applu dokážou přehlédnout kde co, ale pokud máme být upřímní, pokud by iPhone X nabídl displej roztažený po celé přední ploše, nikdo by rozhodně neprotestoval. Podle posledních informací s odvoláním na zdroje z řad dodavatelských řetězců si Apple uvědomuje současnou situaci a usilovně pracuje na nové verzi.

Málokdo si uvědomuje, kolik složitých součástek je v horním výřezu soustředěno. Pokud pomineme obligátní selfie kameru, kterou disponují všechny ostatní smartphony, je až neuvěřitelné, čeho se vývojářům podařilo dosáhnout. Do titěrného prostoru se musí vejít infračervená kamera, sluchátko, senzory okolního osvětlení a přiblížení, infračervená přisvětlovací dioda a bodový projektor. S trochou nadsázky se dá hovořit o odlehčené verzi snímače Microsoft Kinect, který se připojuje k herní konzoli Xbox.

Nejnovější zprávy ovšem naznačují, že Apple stále není spokojen a připravuje druhou generaci modulu, který bude o poznání menší. Jedinou podrobností zůstává tvrzení, že má dojít k sloučení blíže neurčených součástek do jedné komponenty. Pokud vše půjde podle plánu, produkční verze má být připravena pro implementaci do chystaných produktů v roce 2019. S tím mimo jiné koresponduje oznámení společnosti LG Innotek dodávající Applu kamerové moduly. V tiskové zprávě se vedení firmy pochlubilo masivní investici v řádu stovek milionů do modernizace výrobních linek.

Recenze iPhone X: takhle chutná jablečná budoucnost

Ze stejného ranku pochází také další spekulace, podle níž se letos dočkáme nové generace iPadu, který přijde o Touch ID. Čtečku otisků má plně nahradit již zmíněná technologie Face ID pro rozpoznávání obličeje. S nejvyšší pravděpodobností půjde o stejné řešení, jaké nabízí iPhone X.

Ačkoli je čtečka otisků stále považována za jednu z nejlepších forem zabezpečení uživatelských dat, Apple dal jasně najevo, že tuto formu považuje za překonanou a všechny trumfy vsadil na Face ID. Ve stejném kontextu bude zajímavé sledovat, jak zareaguje konkurence, respektive za jak dlouho se jí podaří vyvinout vlastní řešení fungující na obdobných principech. Postavy zasvěcené do této problematiky se totiž shodují, že Apple s Face ID předběhl své největší rivaly o dva roky. Je ovšem otázkou, zda čínská a především jihokorejská konkurence nakonec nevsadí spíše na čtečku otisků v displeji.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button