Novinky

Apple HealthKit: sdílení a sjednocení zdravotních dat nebylo nikdy blíže

Včera večer proběhla již tradiční vývojářská konference, na které Apple představuje své nejnovější verze systémů a vývojové aplikace pro vývojáře. Kromě asi nejvíce očekávaného iOS 15, respektive iPadOS, watchOS 8 a macOS Monterey představil kalifornský výrobce také nové funkce pro Apple HealthKit.

Integrace Apple HealthKit do EMR

Sambul Ahmad Desai (Vice President of Health) při prezentaci hned na úvod zmínila situaci kolem celosvětové pandemie, při které se více než kdy jindy ukázala Achillova pata všech zdravotnických zařízení na světě. Kromě jiného jde především o nesourodost dat, které se k danému pacientovi vážou. Jinými slovy, existuje až příliš mnoho technologií a systémů, které spolu navzájem neumí komunikovat a absolutně tak chybí ucelené informace o pacientově zdraví, které by v případě potřeby byly snadno dostupné. Z tohoto důvodu Apple pracuje na integraci právě zdravotních dat, které o nás získává iPhone nebo Apple Watch do EMR (Electronic medical/health record – elektronický systém zdravotních záznamů), který se více, či méně, používá po celém světě.

Kalifornský výrobce včera dále představil hned trojici nových vylepšení, kterých se dočkáme při uvedení iOS 15, respektive watchOS 8. Pojďme se na ně podívat:

Mobilita: krok sem, krok tam

iPhone se systémem iOS 15 bude schopen posoudit naši stabilitu chůze. Jak přesně to bude fungovat? Pohybové senzory telefonu změří rychlost chůze, asymetrii (čas po který se obě nohy dotýkají země) a podle těchto informací následně doslova vyhodnotí naše kroky. Část informací jako délka kroku, asymetrie a další, je už dostupná od iOS 14. iOS 15 ale navíc přináší možnost notifikace, která vám může doporučit i nejrůznější cvičení, které pomáhají právě s rovnováhou. Nemůžu si odpustit poznámku: jak asi bude iPhone reagovat v sobotu nad ránem při pořádné, řekněme, společenské únavě?

Trendy zdravotních dat

Trendy. Pokud právě namítáte, že to není nic nového, máte částečně pravdu. Sledování trendů zdravotních dat osobně považuju za jednu z nejlepších schopností iPhonu. Je jasné, že jedno měření (tzv. bodové měření) nikdy nepřinese úplně přesné výsledky. Pokud ale data z většího časového úseku spojíme, vznikne právě trendová linie, která nám může hodně slušně napovědět, jak na tom ve skutečnosti jsme. A to i v případě „nezdravotnických zařízení“ jakými iPhone nebo Apple Watch jsou.

Typickou ukázkou „trendovky“ bylo do teď měření VO2 max – tato hodnota nejlépe reflektuje naši kondici. iPhone od iOS 15 dokáže využívat i další nasbíraná data a tím tak umožňuje vytvářet trendové linie téměř všeho na co pomyslíme. Stejně jako je tomu aktuálně u VO2 Max, spolu s našimi daty dostaneme také určité vyhodnocení, respektive uvidíme určitá rozmezí, ve kterém se většina populace pohybuje.

Sdílení nasbíraných dat

S tím souvisí také možnost sdílení zdravotních dat. A to ať už mluvíme o budoucím sdílení s lékařským zařízením nebo sdílení mezi rodinou a nejbližšími přáteli. S příchodem iOS 15 tak můžeme sdílet například informace o vyšším srdečním tepu třeba babičky. V případě, že nám přijde notifikace o její nezvyklé „tepovce,“ můžeme ji ihned zavolat a zeptat se, jestli je v pořádku. Apple na závěr nazapomněl podotknout, že veškerý sběr a přesun zdravotnických dat je šifrován a záleží pouze na nás, která data budeme chtít sdílet.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button