Seriály

Z deníčku elektromobilisty: mobilní aplikace umí Ninebot mini proměnit na UFO a dálkově ovládané autíčko #3

Elektrická dvoukolka Xiaomi Ninebot Mini mi dělá společnost už dva týdny a stále mě nepřestává bavit. Jízda na tomto exotickém vozítku je zkrátka něčím, co by si měl vyzkoušet každý fanoušek moderních technologií. Zatímco v minulém díle jsem se soustředil na to, jaké je s Ninebotem jezdit po městě, tento článek věnuji doprovodné mobilní aplikaci Segway-Ninebot.

V prvé řadě je ovšem důležité zmínit, že k používání Xiaomi Ninebot Mini aplikaci vlastně vůbec nepotřebujete. Abyste vozítko uvedli do provozu, stačí pouze stisknout tlačítko, počkat cca 3 vteřiny na vyvážení a hned můžete naskočit. Na druhou stranu by byla veliká škoda nevyužít možností, jaké mobilní aplikace nabízí.

Hodně přerostlé autíčko na dálkové ovládání

Po spuštění aplikace Segway-Ninebot vás přivítá úvodní obrazovka, které dominuje sdružený ukazatel aktuální rychlosti, dojezdu a několik rychlých zkratek. Ty jsou zastoupeny trojicí tlačítek v dolní části obrazovky. První slouží pro aktivaci režimu, který sníží maximální rychlost na 10 km/h. To se hodí zejména v momentech, kdy Ninebot půjčíte někomu, kdo s ním nemá žádné zkušenosti.

Prostřední tlačítko promění Ninebot na hodně přerostlé autíčko na dálkové ovládání. Prostřednictvím virtuálního joysticku lze vozítko dálkově ovládat a jezdit s ním do všech směrů. Má to ovšem jeden háček. V režimu dálkového ovládání je kroutící moment motorů omezen na minimum. To v praxi znamená, že jízda je možná pouze po absolutní rovině. Jakmile totiž narazíte na sebemenší kopec či překážku, Ninebot se zastaví. S nejvyšší pravděpodobností jde o bezpečností prvek, který má zabránit kolizím.

Xiaomi Ninebot mini umí zářit jako vánoční stromeček

Poslední tlačítko slouží pro ovládání světel. Se světelnou signalizací obecně si lze v případě Ninebotu opravdu vyhrát. Nastavit si můžete řadu nejrůznějších efektů a prolínání a barev. Velmi příjemnou funkcí je signalizace při změně směru jízdy. To oceníte především na silnici, kdy za vámi jedoucí vozidla či cyklista okamžitě pozná, že se právě chystáte odbočit.

Podobné je to při brzdění, kdy se zadní diodové proužky rozzáří červenou barvou. Mobilní aplikace toho ovšem umí mnohem víc. Nastavit si můžete noční režim, přečíst uživatelskou příručku, stáhnout aktuální firmware či zkalibrovat senzory starající se o vyvážení Ninebotu.

Tažením prstu doleva na základní obrazovce se dostanete k zobrazení podrobnějších informací. Dozvíte se například, jaká je vaše průměrná rychlost, nebo kolik jste s Ninebotem ujeli od první aktivace. Začátečníci pak jistě ocení rychlý přístup k zodpovězení nejčastějších otázek, které souvisí s jízdou na Ninebotu. Zde ovšem může být překážkou, že aplikace nepodporuje naší mateřštinu.

Xiaomi Ninebot mini: překvapivě slušný dojezd

V předchozím článku jsem slíbil, že vám prozradím něco o dojezdu. V produktových materiálech se můžete dočíst, že Xiaomi Ninebot Mini zvládne až 22 kilometrů na jedno nabití. Praxe je ovšem taková, že dojezd ovlivňuje hned několik faktorů v čele s vaší hmotností a terénem. Pokud bude mít jezdec 85 Kg (takové je maximální zatížení) a rozhodne se Ninebot trápit do kopců a po nezpevněném povrchu, dojezd klesne na zhruba 7 až 10 kilometrů. Má osobní zkušenost je taková, že při běžné jízdě po městě se můžete spolehnout na to, že Ninebot zvládne ujet přibližně 13 až 15 kilometrů na jedno nabití.

Z deníčku elektromobilisty: první kilometry s vozítkem Xiaomi Ninebot Mini #1

Dva týdny s Xiaomi Ninebot Mini utekly jako voda. Stále se přitom nemůžu nabažit pocitu z jízdy, který je naprosto unikátní. Do jisté míry jde o velmi efektivní způsob dopravy napříč betonovou džunglí. V porovnání s elektrokoloběžkou se dokáže lépe vypořádat s běžnými nástrahami českých měst.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close