Novinky

Výhružky vězením přinutily Google a Apple smazat aplikaci, která se nelíbila Putinovi

Rusové se závratným tempem loučí se západním způsobem života. Barbarská invaze na Ukrajinu si vybírá svou daň. Společnosti, bez jejichž produktů a služeb už si dnes nedokážeme představit naše životy, se z východního impéria stahují. Za všechny stačí jmenovat McDonald’s, IKEA nebo Apple. Stejně tak ruský cenzorský úřad také na svém území zablokoval Facebook, Twitter a k odpojení se připravuje také Instagram. 

Zdroj: Unsplash (foto: Andy Wang)

Nejde ale o zcela nový fenomén. Autokratický režim si na technologické společnosti brousil zuby už v minulosti. Ukázalo se například, že ruské úřady měly už dříve v hledáčku zaměstnance amerických společností Google a Apple. Manažeři Googlu a Applu, kteří byli pověření řízením ruských poboček svých společností, deníku Washington Post sdělili o vyhrožování, kterému čelili už v září minulého roku. Spor vyvolala aplikace, které se údajně nelíbila samotnému Putinovi. 

Testy výkonu prozradily, jak si iPhone SE vede v porovnání s iPhone 13

Manažeři vypověděli, že podřízení vládce Kremlu cizím občanům vyhrožovali. Cílem bylo přinutit je, aby aplikaci smazali do 24 hodin. V opačném případě riskovali uvěznění. Když se o incidentu dozvědělo bezpečnostní oddělení Googlu v USA, zařídili přesun manažera do hotelu, kde byl ubytován pod smyšleným jménem. Agenty tajné služby FSB to ale nezmátlo. Naopak se objevili u dveří hotelového pokoje, aby svému cíli připomněli ultimátum. O co vlastně šlo? Podle dostupných informací mělo jít o aplikaci, skrze kterou Rusové mohli svolávat protivládní protesty. Výhružky a přímé ohrožení důležitých zaměstnanců skutečně vedlo ke smazání aplikace z App Store i Google Play. Tehdy to Rusům ještě prošlo.

Zdroj
Apple Insider

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

18 Komentáře

  1. BigMac co před dvěma lety “vylepsili” recepturu se nedá jíst, IKEA už tak 10 let je naprostý sunt. Apple je pozerska znacka, kde je cena naprosto premrstena. Pred 8mi lety jsem si zrušil Facebook a hle, žiju! Twitter a Instagram to samé v bledemodrem.
    Nevím jestli tímhle zrovna Rusku uškodi, nebo spíš nepomůžou. 🙂

  2. Na instagramu ti šmejdi cenzorští smazali nádhernou parodii, jak Zelenský utíká před Putinem na medvědu na melodii Sia – Unstoppable, což je krásná parafráze současné situace. Snad bzy přidají to interview, jak je Zelenský zhulený kokainem 😀 To je taky velmi vtipné.

    1. hadanka . čtyri nohy chodící , dvě volně vysící a dvě hlavy stejně myslící co to je? ( Magooor. Tomáš Bouzek)

  3. Vo pak to ještě nikdo nechápe? Jaký důvod má západ blokovat Ruská média když po tom, co Rusko zaútočilo, může uvěřit tomu, že Rusko je v právu, jen blázen? Naše vlády zkrátka nechtějí, aby jsme slyšeli o tunách humanitární pomoci, kterou na předměstí Charkova a jiných Ruskem obsazených měst veze Ruská armáda. Jsou o tom i důkazové videa (https://youtu.be/C6QB0uY35Ic). Nebo nechce, abychom slyšeli o tom, jak si ukrajinská armáda zabíjí civilisty v Luhanské a Doněcké oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button