Novinky

Japonsko chce po vzoru EU zavést regulaci, která donutí Apple povolit na iOS alternativní obchody s aplikacemi

To, že je iOS uzavřený systém není žádnou novinkou. Už od úplného počátku byl operační systém iOS takto navržen a tento fakt s sebou samozřejmě nese své výhody i nevýhody. Mezi benefity patří lepší bezpečnost, jelikož uživatelé nemohou stahovat aplikace z neověřených zdrojů, a tím pádem je mnohem těžší do telefonu natáhnout malware či jiný škodlivý software. Pro zkušenější uživatele, kteří by si chtěli stahovat aplikace mimo App Store, je však uzavřený systém v tomto ohledu limitující.

Svým způsobem poté omezuje i vývojáře, kteří mohou své aplikace nahrávat pouze na Apple App Store a nikoliv i na jiná tržiště. Evropská unie se proto rozhodla donutit výrobce obdobných zařízení otevřít jejich platformy pro další vývojáře a společnosti. Tato regulace nabyla platnosti 1. listopadu tohoto roku a dle jejího obsahu Apple musí do března 2024 umožnit uživatelům v EU instalovat aplikace i mimo App Store.

Dle úterní zprávy na webu Nikkei Asia připravuje podobný antimonopolní zákon také Japonsko. Stejně jako Evropská unie tedy bude požadovat, aby velké technologické společnosti umožnily instalovat alternativní obchody s aplikacemi a také jiné způsoby plateb za aplikace. A jelikož ostatní výrobci mobilních telefonů už tuto možnost nabízejí, tak se tento zákon týká hlavně Applu a jeho zařízení.

Očekává se, že legislativa bude zaslána v příštím roce parlamentu a zaměří se na čtyři oblasti, a to obchody s aplikacemi a platby, vyhledávání, prohlížeče a operační systémy. Pokud bude schválena, japonská komise poté bude moci ukládat pokuty těm společnostem, které tuto legislativu prokazatelně poruší.

Je tedy dosti možné, že se Apple nakonec rozhodne takzvaný sideloading neboli instalaci z jiných zdrojů mimo App Store povolit ve všech státech světa, aby už rovnou splňoval případné zákony stejného charaktru, které by mohly být časem zavedeny i dalšími zeměmi. Zatím se však společnost Apple nijak nevyjádřila, jak chce tyto změny provést či v jakých zemích by tak učinila a podrobnosti jsou tedy nadále neznámé.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button