Novinky

Apple vyslyšel nařízení Evropské unie. V iOS 17.4 povolí stahování z alternativních obchodů s aplikacemi

Když v roce 2007 přišel první iPhone s označením 2G, odstartoval tím revoluci na trhu mobilních telefonů. Z prostého zařízení s ovládáním skrze tlačítka udělal Apple z telefonu doslova počítač do kapsy, jež zvládá mnohem více než pouze volat či přijímat a odesílat zprávy. Spoustu velmi důležitých funkcí posléze přinesl i jeho nástupce iPhone 3G. Jedna z těchto zásadních novinek byl dosud neznámý App Store. Virtuální obchod s aplikacemi přinesl do iPhonu miliony možností a funkcionalit, jelikož uživatel si mohl stáhnout jakoukoliv aplikaci z App Store a naplno využít její potenciál.

Nyní je už pro nás tato možnost standardem, oproti konkurenci však iPhone nabízí instalaci pouze z oficiálního obchodu s aplikacemi, který byl vytvořen a také spravován společností Apple. Tento fakt by se měl však již brzy změnit, a to s příchodem iOS 17.4.

zdroj: appleinsider.com

Aktualizace na iOS 17.4 přinese ve státech EU možnost takzvaného sideloadingu, což je jinými slovy instalace aplikací z jiných zdrojů, než je App Store. Konkrétně tato aktualizace povoluje instalaci alternativních obchodů s aplikacemi, a tím pádem i možnost nevyužívat pouze oficiální App Store. Apple byl totiž posledních pár let kritizován ostatními vývojáři, že jeho 30% podíl ze všech plateb za aplikace a z plateb přímo v nich integrovaných, je příliš velký a že jsou vývojáři nuceni tento obchod používat, jelikož neexistuje na iOS jiná alternativa.

Společnost Epic Games, jež je tvůrcem populární hry Fortnite a zároveň také vlastní obchod s aplikacemi, poté s Applem vedla dokonce soudní spor a usilovala minimálně o to, aby Apple poplatky snížil. Nyní však Apple všem těmto vývojářům vyhověl a dovolí jim od iOS 17.4 dát své aplikace i na alternativní obchody s aplikacemi pro iOS. Dále též povolil zvolení jiného primárního obchodu s aplikacemi a podporu automatických aktualizací, takže pokud si daný uživatel přeje App Store vysloveně téměř kompletně nahradit, tak může takto bez větších potíží učinit.

foto: 9to5mac

Apple si nebude mimo App Store účtovat žádné poplatky

Již jednou zmíněná 30% provize na App Store se týkat alternativních obchodů nebude. U plateb za aplikace i u plateb v daných aplikací tedy mimo App Store, nebude mít Apple žádnou provizi. Jediný poplatek Applu budou muset zaplatit vlastníci alternativních obchodů s aplikacemi, a to 0,50 Eur za roční instalaci daného alternativního obchodu.

Je touto změnou nějak narušena bezpečnost systému?

iPhone je známý svojí uzavřeností, jež mu částečně zajišťuje mnohem větší bezpečnost samotného systému. Nebude však implementací alternativních obchodů s aplikacemi tato bezpečnost narušena? Dle informací od společnosti Apple by tato změna neměla nijak ovlivnit fungování a zabezpečení systému. Nadále tedy bude fungovat například sandboxing aplikací, kdy je samotná aplikace v jakési vlastní bublině a nemá přístup k datům z jiných aplikací či senzorů, pokud to výslovně v určitých ohledech nepovolíte. Sandboxing poté pomáhá i v případě vniknutí malwaru do iPhone, respektive zamezuje tomu, aby se neroznesl dál do hlubších vrstev operačního systému.

Apple také popisuje proces, jakým budou aplikace a obchody s aplikacemi kontrolovány. Každy obchod s aplikacemi bude muset nejdříve projít schvalovacím procesem společnosti Apple a každá aplikace, bez ohledu na to, kde a jak je distribuována, bude muset splňovat požadavky notářského zápisu. V rámci procesu ověřování aplikace obdrží instalační klíč, projde řadou automatických kontrol a poté i částí, kterou Apple nazývá „základní lidskou kontrolou.“

Všechny soubory aplikace musí být poté přezkoumatelné, kompatibilní a bez závažných chyb a pádů. Dále je samozřejmé, že aplikace nebude moci umožňovat šíření malwaru nebo podezřelého a nežádoucího softwaru. Celkově tedy Apple stále bude velmi dbát na bezpečnost a bránit uživatele před škodlivým kódem.

foto: Unsplash | autor: Trac Vu

Má smysl používat alternativní obchody s aplikacemi?

Zda pro vás bude mít tato novinka smysl, záleží dosti na vašem stylu používání Apple zařízení. Pokud za aplikace neplatíte a ani neplatíte přes Apple žádné předplatné a zároveň máte na svém iPhonu všechny aplikace, které potřebujete, přechod na jiný alternativních obchod vám pravděpodobně nepřinese žádný zásadní benefit. Pokud však za aplikace platíte či pokud vám nepřijde katalog App Store dosti široký, může pro vás být alternativní obchod zajímavou možností. Kvůli absenci 30% provize totiž mohou být aplikace na jiných obchodech levnější či mohou nabídnou i naprosto jiný software, jenž na App Store není.

Co na uvolnění možnosti sideloadingu říkáte? Ceníte Apple za tento, vcelku odvážný, krok, nebo to považujete za zbytečnost, která může celé platformě spíše uškodit? Dejte nám vědět v diskuzi.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Chvíli jsem měl na iPhone nějaký otevřený firmware z podobných hlubin internetu, ale nepřesvědčilo mě to. Nabídka her/dostupných aplikací byla slabá a spíš mě to přišlo jako nehotové pokusy, co se nedostaly do ofiko app storu. A ve finále jsem rád přešel na origo firmware.
    Případný nový App Store podle měbude chtít nějaké velké jméno co se za to postaví, jinak to celé zapadne..

    1. Vidím to naprosto stejně. Pokud půjde o App Store, který bude spravovat firma typu Epic Games či jiný věhlasný brand s kopicí zajímavých titulů v zásobě, tak existuje šance, že jej uživatelé budou akceptovat. V opačném případě to vyšumí…

  2. riskovat stažení nějaké aplikace z neověřeného zdroje je nesmyslný a zbytečný risk a vůbec nechápu proč by to měl někdo dělat. Bezpečnost je jednou z hlavních benefitů ekosystému Apple, takže když o tento benefit nestojím, pořídím si Android, ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button