Novinky

Vozítko Curiosity má problém s kolem. Znamená to konec mise na Marsu?

S úterní Apple konferencí se doslova roztrhl pytel informací o nově představených produktech. Nic by se ale nemělo přehánět. Pojďme si od kalifornského výrobce a s ním spojených zpráv na chvíli odpočinout. A kam? No přeci na Mars.

Curiosity zkoumá povrch Marsu už od roku 2012

Rudou planetu už od roku 2012 brázdí vozítko Curiosity. I za tak relativně krátkou dobu si malá pojízdná laboratoř vydobyla značnou pozornost celé veřejnosti. Mohou za to především objevy stop po oxidu dusnatém a bóru, které mohou dokazovat dávnou existenci života, respektive historicky velmi proměnlivý systém vod. Hovoří se dokonce o tom, že Mars kdysi mohl vypadat podobně jako dnešní Země. Tyto teorie ale doposud nebyli oficiálně potvrzeny.

Poškozený vzorek pneumatiky vozítka Curiosity prý zatím nebrání v dokončení mise

Vědci a technici z NASA teď však bohužel řeší trochu jiný problém. Rutinní kontrola vozítka odhalila poškození vnější vrstvy pneumatiky na jednom z šesti kol. Správný vzorek je přitom nezbytně důležitý při manévrování, zvláště v hornatém terénu, který se na Marsu vyskytuje téměř všude. Inženýři z NASA ale ujišťují, že poškození není tak velké, aby bylo nutné Curiosity odstavit. Spojenec mezi Marsem a Zemí tak bude i nadále pokračovat ve své misi na 5,5 kilometrů vysokou horu Mount Sharp, kde by měl objasnit změny klimatu zapříčiněny před miliardami let.

Autonomní rover na Venuši nebo dron zkoumající Europu. Nadšenci z celého světa prezentovali své nápady NASA

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Preji vozitku Curiosity hodne stesti pri postupu na horu Mount Sharp.At nam jeste dlouho vydrzi a prinasi mnoho dobreho pro lidstvo.Michal Novak

  2. Tato informace není zveřejněná až teď ale už v lednu. První poškození je ale starší. Na začátku roku informovali o dírách na kole. Vaše zdroje jsou chybné!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button