Novinky

Elon Musk se plánuje odstěhovat na Mars. Neodrazuje ho ani riziko, že zde může zemřít

Elon Musk patří mezi nejkontroverznější osoby současné doby. Zatímco jedni ho považují za zbytečně výstředního podnikatele, co není schopen dostát svých slibů, druzí hltají každé jeho slovo a vidí v něm spasitele lidstva. Jedno se mu ovšem upřít rozhodně nedá. Podařilo se mu opět popularizovat vesmírný průmysl u široké veřejnosti. Zároveň přitáhl do tohoto odvětví mediální pozornost, která neustále sílí.

Muskovo společnost SpaceX se řadí mezi klíčové hráče v byznysu pro vynášení družic a zásobování vesmírné stanice ISS. Primárním posláním firmy je ovšem dostat člověka na Mars a založit zde kolonii. Jakkoli to může znít šíleně, SpaceX ze svých ambic rozhodně nepolevuje. Elon Musk v nedávném rozhovoru pro televizní stanici HBO dokonce prohlásil, že existuje 70% šance, že jednoho dne se na Mars skutečně podívá.

Elon Musk je až příliš nepostradatelný

Zároveň však dodal, že rizika jsou obrovská: „pravděpodobnost, že zemřete na Marsu, je mnohem vyšší než na Zemi. Příležitostí, jak zde umřít je opravdu mnoho.“ Asi není třeba podrobněji vysvětlovat, že když byste se dostali na povrch Marsu, rozhodně nepůjde o procházku růžovou zahradou.

Pravděpodobnost, že Elon Musk jednoho dne skutečně odletí na Mars není podle odborníků až tak vysoká. Jeho osoba je totiž úzce spojena s mnoha projekty, které z velké části staví na jeho jméně. Z tohoto pohledu jsou možná rizika neslučitelná s obchodními záměry. Případná smrt Muska během výletu na Mars by citelně ovlivnila vnímání značek jako Tesla, Boring Company a pochopitelně i SpaceX.

„Spousta lidí leze po horách a například při výstupu na Mount Everest se umírá neustále. Stále však jde o výzvu, která dokáže zastínit všechna rizika s tím spojená.“ – Elon Musk

Zakladatel SpaceX také poznamenal, že zájemci toužící navštívit rudou planetu musí počítat s tím, že nepůjde o levnou záležitost. Přesná částka sice nezazněla, ale údajně je řeč o stovkách tisíc dolarů za sedadlo.

Jako meziplanetární dopravní prostředek má posloužit vesmírná loď “Starship“ (dříve známá jako BFR), která je od začátku vyvíjená k tomu, aby kromě posádky pobrala také veškeré zásoby a vybavení.

Vizualizace vesmírné lodi Starship

Než však dojde k prvním letům na Mars, Starship poslouží na oběžné dráze Země a k obletům Měsíce. Prvním cestujícím se má stát japonský miliardář Yusaka Maezawa, který v roce 2023 odstartuje na výlet kolem Měsíce. Společnost mu přitom budou dělat vybraní umělci, kteří pak tento zážitek mají interpretovat pomocí svých umění.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button