Novinky

Autonomní rover na Venuši nebo dron zkoumající Europu. Nadšenci z celého světa prezentovali své nápady NASA

To, co se dříve zdálo nemožné, považujeme dnes za zcela standardní. Stejně tak, k čemu vzhlížíme v současnosti, může být za pár desítek let naprosto běžné. Zkrátka, pokrok nezastavíme. Asi více než v jakémkoliv odvětví na Zemi, se nové technologie uplatňují při objevování vesmíru. Hlavním vesmírným synonymem moderní doby je dlouhá léta americká NASA. Ta někdy dokonce ani neváhá vynaložit nemalé prostředky k opravdu šíleným vynálezům, o kterých zdravý rozum správně pochybuje. Nejchytřejší vědci z celého světa si už ale několikrát ověřili, že i původně „špatný“ nápad může nakonec vést k dokonalému výsledku.

NIAC, konference zaměřená na nápady lidí z celého světa

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku proto již od roku 2010 každoročně pořádá konfrenci (NASA Innovative Advanced Concepts), na které se lidé z celého světa předhánějí ve svých výtvorech. „Program NIAC je navržen tak, aby každý, je jedno jestli jde o jednotlivce, týmy studentů nebo nejrůznější společnosti, měl možnost prezentovat svůj nápad. Vše samozřejmě musí být podloženo reálnými základy a musí korespondovat s budoucími plány NASA,“ uvedl výkonný ředitel programu NIAC Jason Derleth. Letos bylo zvoleno téma: little more than idea, a jak už název napovídá, budoucí inženýři se měli pokusit o co možná nejvěcnější provedení svých myšlenek.

AREE by v budoucnu mohl provádět výzkum na Venuši

Jeden z nejzajímavějších projektů se stal AREE. Automatické vozítko, které je schopno odolat krutému prostředí na Venuši. Dokonce využije nehostinné podmínky této planety ve svůj prospěch tak, že nasbírá množství energie dodávané větrem a mechanicky (pomocí klepání) jej převede do počítače. Odtud se radar pomocí pístu začne pohybovat nahoru a dolů aby odeslal potřebná data k Zemi jako Morseovu abecedu.

Přistát na Europě, provrtat se skrz ledovou krustu a probádat podzemní oceán. Tak zní plán dronu Ice-moon Cryvolcano Explorer

Dalším solidním návrhem by mohl být dron nazvaný jako Ice-moon Cryvolcano Explorer. Ten by si měl poradit i s velmi řídkou atmosférou, která na šestém měsíci planety Jupiter, Europě panuje. Podle záměrů autorů by mělo být možné s tímto dronem na měsíci přistát, provrtat se skrz ledovou krustu do podzemního oceánu a prozkoumat jej. Energii by dron měl získávat ze slané vody, která je vyhřívána neustálým ohýbáním vln. Nápady a myšlenky to jsou opravdu fantastické, podaří se ale některé z nich skutečně realizovat?

Na Titanu by mohl existovat život. Inteligentní bytosti však nečekejme

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button