Novinky

Vědecká studie zkoumá, zda mohou Apple Watch odhalit časné známky srdečního selhání

Vědcům z torontské univerzity (Univerzity Health Network / UHN) se podařilo najít způsob, jak využít nejnovější generaci Apple Watch pro včasné odhalení srdečních selhání na dálku. Tímto tématem se zabývá nedávno ohlášená studia, v níž budou vědci z UHN spolupracovat se společností Apple na unikátním řešení, jehož cílem je vzdálené sledování pacientů se srdečními problémy. Vedoucím týmu bude renomovaný kardiolog Heather Ross působící v kardiologickém centru Ted Rogers Center.

Při zkoumání bude hrát významnou roli senzor pro měření hladiny kyslíku v krvi, který je součástí poslední generace Apple Watch Series 6 (recenze). Data budou dále kombinována s ostatními senzory Apple Watch, přičemž o jejich vyhodnocení se postará specializovaná aplikace zohledňující také fyzickou aktivitu.

Apple Watch Series 5
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Programu se zúčastní vybraná skupina pacientů, kteří budou sledováni prostřednictvím Apple Watch Series 6 po dobu tří měsíců. Od uživatelů bude zároveň vyžadováno, aby docházeli na tradiční diagnostické kontroly. Ty budou krom jiného sloužit pro sledování rozdílů mezi daty z Apple Watch a vyšetřeními prostřednictvím klasických metod. 

Myslíme si, že údaje získané z Apple Watch mohou být srovnatelná s tradiční diagnostikou. To nám může pomoci včas zachytit blížící se komplikace a zároveň poskytnout kvalitní péči širšímu okruhu pacientů, kteří například nemohou pravidelně docházet na diagnostické kontroly. – Dr. Heather Ross (vedoucí výzkumník)

Studie bude například zkoumat, zda lze údaje o srdeční aktivitě a hladině kyslíku krvi spolehlivě monitorovat během aktivních tréninků, respektive nakolik se budou lišit od vyšetření, které pacienti absolvují v kardiologické ordinaci. Vědci zároveň operují s myšlenkou, že pokud studie dopadne dle jejich očekávání, Apple Watch by mohly pacienta i jeho lékaře včas upozornit na blížící se srdeční selhání a další komplikace.

Pokud by se ukázalo, že Apple Watch mohou skutečně nabídnout relevantní data pro vzdálenou diagnostiku pacientů se srdečními problémy, bude to znamenat zásadní průlom v kardiologii. Než se to ale dozvíme, ještě to nějaký čas potrvá. Zdravotnické studie jsou totiž běh na dlouhou trať a prokousání k finálním výsledkům nezřídka zabere několik let.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button