Novinky

V Japonsku připravují aplikaci, díky níž půjde iPhone s iOS 13 použít jako občanský průkaz

Jednou z nepříliš probíraných novinek v iOS 13 (článek zde) je širší podpora technologie NFC, která se v iPhonech poprvé objevila v roce 2014 souběžně s ohlášením Apple Pay. Výrobce však dlouhou dobu držel NFC v iPhonech hodně zkrátka a v podstatě dovoloval její využití pouze při platbách mobilem. Tomu je ale naštěstí konec. Všechny smartphony s iOS 13 budou schopné skenovat širší škálu NFC tagů. Oficiální dokumentace dokonce počítá s podporou osobních dokladů, které již běžně používají obyvatelé Japonska.

iPhone XR

Japonsko zavedlo v roce 2015 numerický identifikační systém, který je v mnoha ohledech jedinečný a Japoncům usnadňuje řadu administrativních úkonů. Všichni zdejší obyvatelé mají na občance unikátní číslo, které je spárované s konkrétní osobou. Samotný doklad je navíc vybaven NFC čipem, na němž jsou zapsány všechny důležité informace o jeho držiteli včetně identifikačního čísla.

Otevření NFC v iPhonech znamenalo podnět pro japonskou vládu, která připravuje speciální aplikaci, do níž půjde nahrát unikátní identifikační číslo. To v praxi znamená, že iPhone přebere roli občanky a dotyčný Japonec se s ním bude moci například prokazovat na příslušných úřadech.

V Japonsku již funguje alternativní aplikace pro Android, ovšem iPhony jsou zde mnohem populárnější a proto dává smysl vyvinout samostanou aplikaci také pro iOS.

iPhone XS Max
iPhone XS Max

Ačkoli nasazení podobného systému v naší kotlině pár desítek let nehrozí, je přesto hezké vidět, že jinde ve světě jsou nakloněny technologickým vychytávkám. Chytrý telefon se pomalu a jistě transformuje do vskutku univerzálního zařízení, s nímž už můžeme platit v obchodech, startovat auta a nyní dostává také roli občanské průkazu.

Zdroj
theverge
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close