Novinky

Apple představil iOS 13: jaké novinky a vylepšení přináší?

Apple dnes, jako již tradičně každý rok, uspořádal vývojářskou konferenci, na které představil své nejnovější softwarové novinky v čele s watchOS, macOS a iOS. A právě nový iOS zajímá asi většinu uživatelů jablečného světa nejvíce. Pojďme se tedy podívat, jaké novinky si pro náš iOS 13 přichystal.

Apple představil Mac Pro a monitor Pro Display XDR: lahůdky pro ty nejzmlsanější jazýčky

Ještě, než se pustíme do samotného výčtu všech novinek, sluší se říct, že nový iOS 13 nabídne až o 30 procent rychlejší odemykání iPhonu pomocí Face ID a dvojnásobně rychlejší by měl být i start všech aplikací, tedy alespoň těch nativních.

Dark Mode: černá modla poprvé oficiálně v iOS

Jestli bylo po něčem tak dlouhodobě voláno ze strany uživatelů, tak je to právě Dark Mode – tmavý režim. iOS 13 je vůbec prvním systémem, který tuto vychytávku oficiálně nabízí. Do temného prostředí se tak „převléknou“ všechny základní aplikace (kalendář, poznámky, zprávy apod.). Pozadu nezůstanou ani notifikace. Funkci bude možno vyvolat pomocí ikonky v ovládacím centru, stejně jako dnes vyvoláváme například Night Shift nebo True Tone.

Psaní tahem aneb SwiftKey podle Applu

Od iOS 13 bude i nativní klávesnice podporovat psaní tahem po displeji, respektive po klávesnici. Uživatelé SwiftKey jsou na takovou funkcionalitu už pár let zvyklí, přesto zde ale určitě existují uživatelé, kteří tuto možnost ocení přímo v základní klávesnici.

Pošta, Připomínky a Mapy: nové prvky a rozhraní

Značného vylepšení se dočkaly i aplikace Pošty (email), Připomínek a Mapy. Emailový klient v iOS 13 nabídne některé nové prvky, které Apple převzal z desktopové verze aplikace. Kalifornský gigant kladl důraz především na zpřehlednění a rychlejší interakci v celé aplikaci.

Kompletního přepracování se dočkaly dlouho zanedbávané Připomínky. Nové rozhraní vypadá na první pohled uživatelsky příjemněji a koresponduje tak s moderním pojetím základních aplikací na které jsme zvyklí už od iOS 11. Výraznou změnou prošly také Mapy. Ty nově nabídnou podobný režim, který známe od například ze Street View od Googlu. V České Republice si ale ještě nějaký ten pátek počkáme, funkcionalita je prozatím slíbena jen pro americký kontinent.

Zprávy: mládí vpřed aneb nic pro oldschool uživatele

Za poslední roky už jsme si tak nějak zvykli, že aplikace Zprávy míří především na mladší uživatele. A trend pokračuje i letos. Aplikace nově nabídne úpravu svého vlastního avataru (memoji) naprosto do detailu. Nechybí úprava barvy očních stínů, zvolení správné rtěnky a dalších vylepšení, které jistě zaujme ale spíše mladší část jablečných uživatelů. Pro nás starší zůstává alespoň menší výhodou fakt, že tyto vychytávky můžeme celkem snadno ignorovat a soustředit se tak jen na text a sem tam nějakého smajlíka.

Fotky a videa: editace na druhou

Velkou změnou prošla aplikace Fotky. Nejenže došlo na přepracování celého prostředí aplikace, ale uživatelé mají nyní možnost celé škály úprav (saturace, kontrast, jas, světla, stíny, vinětace, ostrost, redukce šumu, apod.), kterými dříve disponovaly jen aplikace třetích stran. Většina z těchto úprav půjde aplikovat i na videa, což je určitě pozitivní zpráva pro všechny amatérské filmaře.

Sdílení hudby a vylepšená Siri

Relativně, i když na první pohled ne příliš výraznou funkcí, je možnost sdílení hudby (zvuku) z jednoho iPhonu do dvou souprav AirPods. To se může hodit především při společném sledování filmu nebo právě pouštění hudby, při kterém dostanou oba uživatelé stejný zvukový zážitek. Vylepšením prošla také Siri, respektive její technologie čtení psaného textu, který je v iOS 13 mnohem přirozenější. Siri rovněž nyní zvládne přečíst příchozí zprávu a uživatel dostane ihned po jejím přečtení možnost přímé odpovědi (platí v případě nasazených sluchátek).

iPadOS: vylepšený multitasking a lepší využití displeje

Z iOS na iPadu se pomalu a jistě stává samostatná kapitola a dá se předpokládat, že tento trend potrvá i v následujících letech. Hlavním vylepšením letošního systému je především ve smysluplnějším využití obrovských displejů, které iPady nabízejí. Potáhnutím z levého okraje obrazovky tak na jednu plochu dostanete zobrazení času, widgety a také domovskou obrazovku s aplikacemi. Další změnou prošla funkce rozdělení obrazovky. Ta nyní umožňuje umístit vedle sebe dvě stejné aplikace – email, poznámky, soubory a podobně, což se v praxi opravdu hodí.

Významnou změnou, dříve naprosto nemyslitelnou, prošla i aplikace Safari. Ta nyní umožňuje stahování souborů přímo do samotného uložiště iPadu. Zároveň s touto funkcí padla další „bariéra.“ iOS 13 spolu se základní aplikací Soubory umožní podporu flash disků a SD karet.

Pro značnou část uživatelů jde tak o velký a vítaný krok kupředu. Aplikace Soubory se sama o sobě také dočkala vylepšení. Větší přehlednost adresářových struktur a celkově aplikace svým rozvržením nyní připomíná klasický Finder, který známe z prostředí macOS.

Apple v iOS 13 pracoval především na zrychlení všech činností a procedur a tak nebude žádným překvapením, že se rychlejší odezvy (9ms) dočkala i Apple Pencil. Odezva by tak měla být ještě blíže klasickému psaní na papír.

Aktualizace iOS 13 bude dostupná pro všechna zařízení od iPhonu 6s a výše (včetně iPhonu SE) a iPadu Air 2 a  novějších. První Beta určena hlavně pro vývojáře je dostupná od dnešního dne.

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close