Novinky

macOS Catalina: kosmetické změny ve znamení sblížení s iOS

Rok se s rokem sešel a opět přišel čas na představení softwarových novinek z Cupertina. Během více než dvouhodinové konference Apple představil novou generaci operačního systému pro své hodinky watchOS (článek zde), stejně jako očekávanou poslední generaci iOS 13 (článek zde). Poslední softwarovou novinkou se stala nová verze systému macOS pro stolní a přenosné počítače od Applu. Už od počátku prezentace bylo jasné, že letošní aktualizace není nijak zvlášť zásadní. Místo toho se jedná spíše jen o sérii drobných vylepšení, které ve většině případů přináší prvky z iOS do počítačů Mac. 

Novinka dostala název macOS 10.15 Catalina. Potvrdily se spekulace o tom, že Apple chystá ukončit činnost kultovní služby iTunes. Místo aplikace, která před více než desetiletím přinesla revoluci ve způsobu, jakým lidé nakupují hudbu, se v macOS budou vyskytovat tři aplikace. Bude se jednat o Apple TV pro streamování videí, Apple Music pro přehrávání hudby a aplikaci pro poslech Podcastů. 

Další prezentovanou novinkou byla aplikace Sidecar, která umožní učinit z iPadu druhou obrazovku. V podstatě se jedná o řešení, které už v současné době nabízejí výrobci třetích stran. Poprvé je však funkce podporovaná přímo Applem. Na rozdíl od jiných řešení je však proces se systémem Sidecar naprosto bezdrátový.

Zejména hendikepovaní uživatelé zařízení s operačními systémy iOS a macOS ocení možnost ovládat počítač, smartphone nebo tablet pomocí hlasu. 

Apple si posvítil také na případné zloděje jablečných produktů. Počítače Mac totiž budou nově disponovat novou aplikací s názvem Find My, která kombinuje prvky z dnes používaných Find my iPhone a Find my Friends. Obrovskou výhodou je to, že zatoulaný nebo odcizený MacBook bude uživatel schopen lokalizovat i offline. Počítač totiž bude vysílat signál, který při troše štěstí zachytí ostatní Apple zařízení v okolí. Díky tomu bude možné jednoduše zjistit, kde se MacBook nachází.

Apple představil Mac Pro a monitor Pro Display XDR: lahůdky pro ty nejzmlsanější jazýčky

Další kapitola by se dala nazvat: novinky, které už známe z iOS. Nově bude na macOS dostupná například funkce Čas u obrazovky, která sleduje aktivitu při používání zařízení. Aktualizace macOS Catalina také dostane inovovanou aplikaci Připomínky, Fotky a novou domovskou stránku v Safari. Apple také chce povzbudit vývojáře třetích stran, aby pro macOS vyvíjeli více aplikací. Příkladem je třeba Twitter, který speciální mutaci své aplikace pro macOS představí už velmi brzy. 

Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close