Novinky

Apple představil Mac Pro a monitor Pro Display XDR: lahůdky pro ty nejzmlsanější jazýčky

Očekávané se stalo skutečností a Apple představil nový Mac Pro – počítač pro ty nejnáročnější uživatele a kteří nemají hluboko do kapsy. V prvé řadě je nutné zmínit, že předchozí generace Macu Pro byla jedním velkým zklamáním. V podstatě neexistovala možnost jakéhokoli dalšího vylepšení, k čemuž se často přidávaly problémy s chlazením.

Apple se naštěstí poučil ze svých chyb a při vývoji nového Mac Pro naslouchal uživatelům. Část z nich si dokonce přizval do svého sídla, aby mu sdělili, jak má vypadat ten nejlepší počítač na světě. Upřímně netuším, nakolik se řídil těmito radami, ale jedno se musí nechat. Mac Pro vypadá na první pohled opravdu bestiálně.

Mac Pro je opět modulární počítač

Klíčovou vlastností je ovšem jiná věc. Mac Pro je opět tím modulárním počítačem, po němž komunita profesionálů tak dlouho volala. Pod kovovým šasi se tak můžou ukrývat takové šílenosti, jako například 28-jádrový procesor Intel Xeon, 1,5 TB RAM či grafika Radeon Pro Vega II s 32GB pamětí typu HBM2 a výkonem 14 Teraflop. Konektorová výbava dva Thuderbolt 3 porty, dvojici USB-A a 3,5mm audio jack.

Modulárnost Macu Pro obstarává 8 PCI Express slotů s možností zapojení až čtyř grafických karet. Opomenout nelze ani speciální Afterburner, což je speciální FPGA akcelerátor, díky němuž je možné například editovat až 3 streamy v 8K rozlišení. Asi už možná tušíte, že Mac Pro bude bestie primárně mířená na uživatele, co se živí zpracováním videa a grafikou.

Asi netřeba dodávat, že podobně výkonná mašina potřebuje i pořádný napájecí zdroj, který má v tomto případě výkon 1,4 kW. Neméně důležité je také chlazení, jenž obstarává trojice ventilátorů nasávající vzduch skrze perforovanou čelní stranu plnou otvorů.

Co se týče konstrukce, ta je maximálně přizpůsobena co nejlepšímu proudění vzduchu, což má za následek fakt, že Mac Pro připomíná velké struhadlo na sýr. Dozajista se tak stane vděčným zdrojem nejrůznější koláže, které již začínají kolovat na sociálních sítích.

Pro Display XDR: externí monitor se špičkovými parametry

Mac Pro však nebyl jediný hardware, který Apple představil. Souběžně s Mac Pro došlo na uvedení externího monitoru Pro Display XDR. Displej nabídne úhlopříčku 32“ a rozlišení 6016 x 3284 pixelů.

Pro lepší ilustraci, monitor je o 40 % větší než iMac 5K. Další parametry zahrnují antireflexní vrstvu a LED podsvícení kalibrované přímo v továrnách Applu. Jas panelu může dosáhnout až 1000 nitů, což je na poměry daného segmentu úžasná hodnota. Za samozřejmost pak lze považovat nativní podporu HDR.

Tyhle hračky nejsou pro každého

A nyní se konečně dostáváme k cenám. S ohledem na výbavu a zaměření obou představených produktů je evidentní, že jde o naprosté lahůdky určené pro ty nejnáročnější jazýčky. Základní varianta Mac Pro s osmijádrem Xeon, 32GB RAM, 256GB SSD a grafikou Radeon Pro 580X přijde na 5 999 dolarů, respektive 138 000 Kč. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že pokud se uživatel rozhodne do bedny našlapat výkonnější komponenty, cena raketově vystřelí do úplně jiné galaxie.

Podobně na tom je také Pro Display XDR, který startuje na částce 4 999 dolarů. Slovíčko „startuje“ jsem uvedl záměrně, jelikož k monitoru lze dokoupit příslušenství v podobě stojanu za dalších 1000 dolarů. Celkem se tedy finální cena může vyšplhat na na 140 000 korun.

Ačkoli Mac Pro a Pro Display XDR jsou hračkami pro pár vyvolených, radost musí mít snad všichni fanoušci. Apple totiž po delší době opět ukázal, že naslouchá svým zákazníkům.

A co říkáte na nový hardware vy? Dejte nám vědět v diskuzi pod tímto článkem.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button