Novinky

V Applu našli recept na to, jak prodávat miliony hodinek a ještě u toho zachraňovat životy

V analýzách mnohých odborníků se dočteme, že výrobci mobilních telefonů stojí před důležitou křižovatkou. Smartphone, jak jej známe dnes, je totiž v podstatě hotovým produktem, na kterém už není moc co měnit a vylepšovat. Jeden z velkých výrobců proto bude muset nastavit trend, jakým se mobilní zařízení budou dále ubývat. V této souvislosti se nejčastěji skloňují dvě technologie. Kromě pomalu se rozvíjejících zařízení, jež fungují na principu takzvané rozšířené reality, se jako o možném nástupci dnešních smartphonů mluví také o chytré nositelné elektronice.

Je zřejmé, že nejrůznější chytré hodinky a náramky v sobě skrývají obrovský potenciál. Mohou být užitečným pomocníkem pro sport, monitorovat kvalitu spánku svého majitele nebo sloužit jako prodloužená ruka chytrého telefonu. Trend však jasně ukazuje, že zařízení, jako je Apple Watch, budou na svém mateřském iPhonu stále méně závislé a postupně se z nich stane zcela samostatné zařízení. K tomu ale ještě Applu zbývá ujít obrovský kus cesty. V mezidobí, kdy spolu chytré hodinky a mobilní telefon fungují v symbióze, tak musí výrobci neustále vymýšlet způsoby, jak atraktivitu svých zařízení udržet.

Apple Watch jsou mistrem v pozitivní buzeraci

Velmi zajímavým směrem se vydal Apple. Když své hodinky v roce 2015 ukázal světu, jednalo se primárně právě o prodlouženou ruku iPhonu doplněnou o několik užitečných sportovních funkcí. S každou další generací se Apple Watch snažily stále více akcentovat důraz právě na zdravý životní styl. Miniaturní zařízení tak dostalo čip GPS a později také elektronickou SIM kartu. To vše proto, aby byly hodinky co nejvíce samostatné a jejich majitel mohl pohodlně sportovat i bez těžkého smartphonu v kapse. High-tech funkce Apple dále doplňoval novinkami v operačním systému watchOS. Apple Watch jsou tak nyní mistry v jakési “pozitivní buzeraci”, která majitele těchto hodinek nutí k pohybu.

V poslední generaci hodinek Apple Watch jeho výrobce však nepatrně změnil kurz. Vedle funkcí pro sportování totiž zařízení nyní zvládá i monitoring zdravotních parametrů. Jedná se především o revoluční způsob měření EKG nebo upozorňování na příliš nízký tep. Můžeme očekávat, že vedle srdce se Apple v příštích generacích svých hodinek začne zaměřovat také na další skupiny pacientů. Už nějakou dobu se hovoří o diabeticích, kterým by možnost neinvazivního měření hladiny cukru v krvi výrazně usnadnila život. Nedávná studie také ukázala, že pomocí technologie Force Touch by bylo možné měřit i krevní tlak.

Apple Watch by se mohly dočkat měřiče krevního tlaku. Stačil by k tomu displej s Force Touch

Nepochybuji o tom, že záměry Applu jsou v tomto směru ušlechtilé a gigantické společnosti opravdu jde o zdraví svých uživatelů. Stále se však nabízí otázka, co je vlastně hlavním hnacím motorem tak intenzivních snah přeměnit Apple Watch ve zdravotnické zařízení. Pokud Apple opravdu vymyslí, jak kdysi relativně obyčejné elektronické hodinky proměnit v zařízení pro měření srdeční aktivity, krevního tlaku a hladiny cukru v krvi, je dost možné, že by Apple Watch začaly svým pacientům proplácet zdravotní pojišťovny, pro které by toto řešení bylo dost možná levnější než dnes užívané postupy. Díky neustálému monitoringu by zdravotnictví nemalé peníze ušetřila také mnohem lepší prevence vážných onemocnění a prodeje Apple Watch by raketovým tempem vyletěly vzhůru. Možná toto je právě ten důvod, proč Apple začal své hodinky vybavovat technologií, kterou jsme donedávna viděli pouze v nemocnicích.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button