Novinky

Už i Facebook a Instagram. Sociální sítě snižují kvůli přetížení evropského internetu své datové toky

Minulý týden internetem proběhla zpráva o tom, že provozovatel streamovací platformy Netflix byl nucen snížit kvalitu videa. Důvod je jednoduchý. Lidé zejména v Evropě aktuálně kvůli šíření nemoci COVID-19, tráví maximum času doma. V několika zemích, včetně České republiky tímto plní nařízení vlády o omezení pohybu. Růst provozu na serverech Netflixu dokonce začíná neúměrně zatěžovat internet. Netflix tak svůj datový tok snižuje asi o čtvrtinu. Mělo by jít o dočasné opatření trvající 30 dní.

Stejně tak se nyní přidala další významná internetová společnost. Řeč je o Facebooku, který v Evropě připravuje snížení kvality videí v rámci aplikací Facebook a Instagram. V případě Facebooku bychom mohli ironicky poznamenat, zda je vůbec co snižovat. Videa zde totiž kvalitou zrovna neoplývají. Facebook a Instagram denně v Evropě používá 288 milionů lidí. Je tak pravdou, že i zde snížení kvality videí pomůže odlehčit přetíženým sítím.

MacBook Air 2020 je o 63 % rychlejší než loňský model. V testech výkonu ho ovšem porazil 2 roky starý iPad Pro

Stejně tak se do výzvy, kterou inicioval evropský komisař pro průmysl, už před několika dny přidal Youtube. Také tato služba Googlu se na zatížení internetu projevuje významnou měrou. Všechna tato opatření však dávají smysl. Nejde totiž pouze o lidi, kteří tráví karanténu doma na svém gauči. Přetížený internet může znamenat hrozbu. Pokud by zábavní platformy evropský internet přetížily, mohlo by hrozit, že bezpečnostní a zdravotní složky zemí, které bojují s pandemií koronaviru, nebudou schopny bezproblémově komunikovat. Proto se na nějakou čas budeme muset vzdát Netflixu v rozlišení 4K.

Zdroj
Engadget
Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close