Aplikace MacMacNovinkyRecenze

UctoX – daňová evidence jednoduše na Macu

UctoX je staronovým účetním softwarem pro platformu Mac OS X, který navazuje na své předchůdce Xúčto a Xúčto 2.0., ovšem je kompletně přepracován a přepsán za pomoci C++, Objective-C a Cocoa, díky čemuž se stal zcela nativním pro jablečnou platformu.

Aplikace umožňuje živnostníkům a menším firmám vést daňovou evidenci a vystavovat faktury, čili pokryje tzv., dnes již tak nenazývané, jednoduché učetnictví. S podvojným účetnictvím vám tato aplikace nepomůže a tak budete muset sáhnout po jiné alternativě. Aplikace sází na skutečnou jednoduchost a intuitivnost, což se jí daří na jedničku. To ostatně dokázal test, při kterém UctoX otestovala účetní, která nemá žádné zkušenosti s platformou Mac OS X a účetními aplikacemi pro tuto platformu. Během několika málo minut po uložení dat o fiktivní společnosti, byla naše testovací účetní schopna využít veškeré funkce aplikace, jako je například vedení pokladny, fakturací či evidenci bankovních transakcí.

Po spuštění aplikace se dostáváme k založení nového účtu o vaší společnosti, který pojmenujeme a zajistíme heslem, které bude vyžadováno po každém spuštění příslušného účtu (viz. obrázek 1).

Ano, aplikace umožňuje vést několik účetích účtů pro více firem. Po přihlášení do evidence vaší společnosti se dostáváme do jednoduchého menu obsahující následující položky (viz. obrázek 2.)

Předvolby

Tato sekce by měla být povinnou zastávkou po založení nové účetní evidence. Umožňuje nastavit základní informace o vaší společnosti (název, sídlo, IČ, DIČ, logo a pod), položky příjmů či výdajů (obsahuje základní běžné položky využívané v učetnictví), tipy účetních dokladů, definici DPH, daňovou tabulku, výchozí stav pokladny a bankovního účtu vaší společnosti, automatický konstantní symbol a automatickou splatnost fakturace – viz. obrázek 3.

Faktury

Zde aplikace eviduje faktury přijaté a odeslané a knihu faktur. Založení jednotlivé faktury se provádí vyplněním standardních položek, které faktura obsahuje. V tomto bodě jsme narazili na chybu v aplikaci, při které se v položce předmětu fakturace nezobrazuje vyplněný obsah, ale dochází k deformaci grafického rozhraní aplikace (viz. obrázek 4), ovšem tato chyba nemá vliv na uložená data, při tisku či exportu dokladu se vždy správně zobrazí.

Banka

Tato sekce umožňuje evidenci nejrůznějších bankovních dokladů jako například bankovní výpis a pod (viz obrázek 5). Prostřednictvím tlačítka Stav lze kontolovat stav bankovního účtu (viz. obrázek 6).

Pokladna

V sekci pokladna se evidují příjmové a výdajové pokladní doklady s několika možnostmí účetního nastavení (viz. obrázek 7). Prostřednictvím tlačítka Stav, lze obdobně jako v sekci banka, kontrolovat aktuální stav pokladny.

Sklad

Zde obsluhujeme klasické skladové hospodářství, ovšem narážíme na jisté omezení v podobě absence více druhů skladů. Skladové karty mají obdobné omezení, obsahují pouze údaje o datu pořízení, názvu předmětu, jeho nákupní a prodejní ceně a počtu kusů (viz. obrázek 8).

Kniha jízd

Umožňuje evidenci knihy jízd až několika vozidel v elektronické podobě. Sleduje klasické aspekty známé z knihy jízd (datum, stav počítadla ujetých kilometrů před a po jízdě, počet ujetých km, odkud, kam, účel a pod.) – viz. obrázek 9.

Adresář

Tato sekce eviduje uživatelem zadané kontakty, které lze následně importovat do faktur (viz. obrázek 10).

Investiční majetek

Evidence investičního majetku, který se přidává prostřednictvím evidencí faktury, pokladna a banka, slouží k evidenci majetku dlouhodobého charakteru.

Tisk a uzávěrka

Tento modul slouží k tisku přehledů, jakými jsou příjmy, výdaje, peněžní deník, DPH a uzávěrka. U přehledu uzávěrka lze vytisknout sestavu zkušebně bez modifikace dat nebo na ostro, čímž dojde k vymazání veškerých záznamů z předmětného roku, nezaplacené faktury budou přesunuty do následujícího a zbaví je DPH a nakonec modifikuje investiční majetek (viz. obrázek 11).

Export/Import

Umožňuje import a export dat do CSV

Editor tisku

Modul umožňující vlastní nastavení vzhledu a rozvržení faktury (viz. obrázek 12).

Varování

Aplikace má zabudovaný tento modul, který prochází faktury, bankovní a pokladní dokumenty a nalézá v jejich obsahu nesrovnalosti, které poté odhalí uživateli (viz. obrázek 13).

Resumé

Aplikace UctoX je skutečně jednoduchým a intuitivním nástrojem pro daňovou evidenci a fakturaci drobných živnostníků a malých firem. Jak bylo uvedeno na začátku článku není určen pro podvojné účetnictví, ale úkoly, pro který byl stvořen plní na výbornou. Během své práce nevytežuje výpočetní výkon vašeho Maca a na disku nezabírá zbytečně mnoho místa – 6,5 MB.

Aplikaci ÚčtoX stahujte na Mac App Store:

stahnout-mac-app-store

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Ako je to s použitelnostou na Slovensku, je možnosť slovenskej lokácie? Prípadne ak má niekto nejaké skúsenosti a používa to na slovensku 😉
    Ináč pekný článok 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button