Novinky

Tesla pravděpodobně našla nového dodavatele čipů pro Model Y. Nově vyrobené vozy pohání AMD Ryzen

Akutní nedostatek čipů postihl většinu technologických odvětví včetně automobilového průmyslu, který tím utrpěl obrovskou ránu. Řadu automobilek to dovedlo k utlumení či dokonce zastavení výroby. Výjimku netvoří ani americká Tesla, která sice také bojuje o každý čip, ovšem svým počínáním dokazuje, že je mnohem houževnatější než její rivalové.

Zatímco ostatní automobilky spíše tlumily svou produkci, Tesla se naopak pochlubila navýšením výrobních kapacit. To se jí podařilo díky tomu, že tam kde to šlo, nahradila nedostatkové čipy za mikrokontroléry. Přesto však Tesla i nadále potřebuje přístup k výkonnému hardwaru, který pohání zábavní systém (MCU). Dříve se automobilka spoléhala na spolupráci se společností NVIDIA a postupem času přešla k Intelu, který jí dodával potřebné čipsety.

Tesla Model Y
Foto: Unsplash (autor: craventure)

V poslední době se však zdá, že Tesla pravděpodobně našla nového dodavatele čipů pro své vozy. Americká automobilka totiž nedávno zahájila dodávky Tesla Model Y Performance, které vyrábí Gigafactory Shanghai. Od prvních zákazníků se přitom dozvídáme, že MCU u jejich vozů pohání procesory AMD Ryzen.

Ačkoli to nikdo z automobilky oficiálně nepotvrdil, tak je více než pravděpodobné, že minimálně Tesla Model Y ve variantě Performance využívá stejný hardware jako facelift Modelu S a Modelu X. Je ovšem otázkou, proč se automobilka rozhodla upřednostnit AMD před Intelem. Scénářů pochopitelně existuje hned několik, ovšem aktuálně to vypadá, že AMD je důležitějším partnerem.

Zdroj
electrek

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button