Novinky

Tesla je nejsilnější produkční elektromobil. Na letišti utáhla Boeing 787

Australský vlajkový dopravce Qantas může s klidným svědomím prodat své tahače letadel a nakoupit místo nich několik elektromobilů Tesla. I když je předchozí věta míněna v nadsázce a speciální letištní tahače svou práci jistě plní na jedničku, díky pokusu letecké společnosti Qantas a automobilky Elona Muska už víme, že módní elektromobil Tesla by podobný úkol zvládl levou zadní.

Na youtubovém kanálu aerolinek Qantas se totiž objevilo video, ve kterém letištní personál zkusil zapřáhnout 110tunový Boeing 787 Dreamliner za Teslu Model X. Crossover z dílny americké automobilky pak bez větších problémů létající kolos rozpohyboval a po pojezdové dráze s ním ujel tři sta metrů. Ač nejsou pokusy, kdy osobní automobil tahá letadlo ničím výjimečným, například Volkswagen dokázal, že jeho nejsilnější Tuareg utáhne i Jumbo jet a Porsche Cayenne zvládne dokonce i Airbus a380, je nejnovější počin Tesly přece jen něčím zvláštní. Díky, tomu, že se jedná o elektromobil, získala Tesla zápis v Guinessově knize rekordů. Nikdy předtím totiž elektrické produkční auto neutáhlo tak těžký předmět.

https://www.youtube.com/watch?v=Vnwe774lu4I

Vzdálení příbuzní Tesly ovšem na domovském letišti Qantas v Melbourne přece jen pracují. Letiště zde totiž už nějaký čas přemísťuje letadla za pomocí elektrických tahačů.

Důvodem, proč Tesla na netradičním projektu spolupracovala právě se společností Qantas může být fakt, že australský dopravce čelí v poslední době kritice za nadměrný podíl na znečišťování ovzduší. V celém pacifickém regionu je v tomto ohledu největším hříšníkem. Vedle podobných dílčích projektů, od kterých si Qantas slibuje hlavně vytváření lepší image značky, podnikají Australané také konkrétnější kroky. Z flotily společnosti tak například mizí legendární Boeingy 747, které firma nahrazuje právě menšími a efektivnějšími Dreamlinery.

Otestovali jsme Tesla Model X: nejrychlejší a SUV planety

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button