Telegram čelí během demonstrací v Hong Kongu DDoS útokům. Společnost viní čínskou vládu
Ulice čínského Hong Kongu momentálně čelí návalům protestujících občanů. Protesty byly vyvolány změnami čínského zákona. Ve stejnou chvíli, možná shodou náhod, začala služba Telegram čelit DDoS útokům. Ten spočívá v přehlcení služby dotazy, které následně zajistí nedostupnost nebo její pád. Řešením pak může být třeba filtrace a přesměrování nevyžádaného provozu.
Zakladatel ruského Telegramu, Pavel Durov, vidí za útoky čínské úřady. Ve svém příspěvku na Twitteru říká, že IP adresy stojící za útokem pocházejí především z oblastí Číny. Podle něj není náhodou, že jsou útoky na jeho servery realizovaný ve stejném čase, v jakém se ulicemi Hong Kongu procházejí nespokojení čínští občané. Ti si kvůli zajištění anonymity během demonstrací zakrývají své tváře a vyhýbají se také používání karet veřejné dopravy.
Útoky tak vyvolávají otázku, jestli za nimi opravdu stojí čínská vláda. Ta by se pomocí nich mohla pokusit zamezit organizaci podobných demonstrací. Podle webu Bloomberg jsou totiž messengery tohoto typu stále více a více oblíbené k podobným účelům. Hlavním důvodem je především anonymita v komunikačním procesu zajištěná pomocí end-to-end šifrování. Na oblíbenost této aplikace ukazuje i čínský App Store, ve kterém je Telegram momentálně na předních pozicích, co se oblíbenosti týče.
Samotný útok nakonec nebyl úspěšný. Podle vyjádření na Twitteru byly všechny žádosti putující na server díky bezpečnostním prvkům ignorovány. Jak je vidět, Telegram může být jednoduše zneužíván pro organizaci nezákonných akcí. Výjimku jistě netvoří ani plánování teroristický útoků a podobného zvěrstva. Z těchto důvodů společnost nejednou čelila soudním sporům, ve kterých ji hrozila i stopka v její činnosti.