Novinky

Tajemná společnost Elona Musk poprvé ukázala, na čem vlastně pracuje

Ač se o Elonu Muskovi můžeme nejčastěji doslechnout v souvislosti jeho firmami Tesla a SpaceX, vede nezastavitelný podnikatel ještě několik dalších projektů. Jeden z nich nese název Neuralink a doposud se o něm moc nemluvilo. Tajemná firma se zabývá vývojem zařízení pro komunikaci mozku s počítačem a nyní veřejnosti poprvé ukázala výsledky své práce. Cílem Neuralinku je vyvinout zařízení, které ochrnutým lidem umožní ovládat počítač nebo mobilní telefon. 

Hlavní výhodou zařízení, které by zásadně zkvalitnilo život ochrnutých, jsou takzvaná flexibilní vlákna. Ta jsou pro mozek mnohem šetrnější než dnes užívané technologie a umožňují také přenos většího objemu dat. Každé takové vlákno má průměr 4 až 6 mikrometrů a jedna jednotka jich obsahuje 96. To je však budoucnost. Je ovšem pravda, že Neuralink se ke svému cíli očividně přibližuje. Do budoucna navíc Neuralink počítá s tím, že lebkou budou pronikat pouze laserové paprsky a nebude tak nutné žádné vrtání. První lidský pacient by měl touto procedurou projít už v průběhu příštího roku. 

Netěsnící ventil. SpaceX už ví, co vedlo k nehodě modulu Crew Dragon

Elon Musk totiž v úterý odprezentoval, co se jeho společnosti zatím podařilo. Ani podle Muska se ale zatím o žádný technologický zázrak nejedná. Sám totiž přiznal, že hlavním účelem jeho prezentace je snaha nalákat do projektu nové talenty. Přesto je systém, který dnes společnost prezentovala, podstatným krokem dopředu. Zdravotnictví totiž dosud spoléhalo na technologii BrainGate, kterou první pacient přijal už v roce 2006. Tato technologie pracovala pouze se 128 elektrodami. Cílem Neuralinku je přitom až 3 072 elektrod. Vlákna zde používaná jsou navíc hrubší, což z dlouhodobějšího hlediska může vést až k poškození mozku. 

Implementovat systém Neuralinku je však díky mimořádně tenkým vláknům velmi složité. Proto společnost vymyslela speciálního robota, který dokáže za minutu zanést až šest vláken. Podle prvních reakcí zařízení připomíná mikroskopický šicí stroj. Robot se navíc dokáže vyhýbat cévám. Kromě toho už má Neuralink k dispozici také čip, který dokáže efektivně filtrovat a číst informace získané v mozku. Zatím dokáže pracovat pouze skrze USB-C. Nedá se však předpokládat, že by lidé měli zájem o USB port v hlavě. Proto musí společnost vymyslet způsob, jak signály přenést bezdrátově. 

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button