Novinky

Netěsnící ventil. SpaceX už ví, co vedlo k nehodě modulu Crew Dragon

Společnost SpaceX dokáže upoutat pozornost médií svými úspěchy, jimiž se pomalu blíží hlavnímu cíli, čímž je vyslat lidskou posádku na Mars. Čas od času se ovšem firmě Elon Muska také něco nepodaří. To byl případ dubnové havárie, kdy během testu explodoval modul Crew Dragon. Nyní společnost konečně prozradila, co neúspěšnou zkoušku způsobilo. 

Na vině byl špatně těsnící ventil, skrze který začalo unikat palivo, což spustilo řetězovou reakci s nevyhnutelným koncem. SpaceX ujistila, že problematická součástka bude nahrazena, aby už k ničemu podobnému v budoucnu nedošlo. Modul Crew Dragon, který v dubnu explodoval, vyvíjí SpaceX pro kosmickou agenturu NASA. Kapsle by měla sloužit k dopravování astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Proto je při jejím vývoji kladem zvýšený důraz na bezpečnost. 

Velcí technologičtí hoši koketují s finančnictvím. Světovým vládám se to vůbec nelíbí

Modul, který vybouchl, byl vůbec prvním prototypem Crew Dragon. Tento konkrétní kus se nikdy nepodíval do vesmíru. Reálný test už má však tento koncept za sebou. V březnu totiž Crew Dragon bez posádky vyletěl k Mezinárodní vesmírné stanici, úspěšně se k ní připojil a následně se naprosto hladce vrátil na Zem. Jiný exemplář ovšem během naprosto rutinní procedury na testovací rampě začal divoce hořet. Vyšetřování příčiny trvalo poměrně dlouho. Nyní však SpaceX tvrdí, že už má z 80 procent jasno o tom, co se vlastně stalo.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button