Články

SpaceX otevřela novou kapitolu letů do vesmíru. První turisté vyletí do kosmu co nevidět

Opět se přiblížila chvíle, kdy let do vesmíru bude stejně běžný jako cesta do Chorvatska

Jestli jste poslední týden netrávili v jeskyni a alespoň částečně se zajímáte o aktuální dění, pravděpodobně vám neunikl včerejší start kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX. Po dlouhých devíti letech se tak Spojené státy dočkaly startu vesmírného plavidla ze svého území. SpaceX vyslala na oběžnou dráhu dva astronauty (Robert Behnken a Douglas Hurley), kteří zamířili k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde stráví minimálně několik týdnů až měsíců.

Zdroj: SpaceX

Společnost SpaceX založená Elonem Muskem se tak s misí Crew Dragon DM-2 posunula o kus blíž ke svému primárnímu cíli – učinit z člověka meziplanetární druh. Aby se ovšem létaní do vesmíru stalo stejně běžnou záležitostí jako cesta do Chorvatska, bude třeba vyřešit ještě pěknou řádku otázek. Ovšem i tak si Elon Musk a jeho SpaceX může začít mnout ruce. S úspěšným startem plavidla Crew Dragon se totiž otevírá nová kapitola cest do vesmíru.

Zdroj: NASA

Je pouze otázkou času, kdy SpaceX začne nabízet místenky na palubě lodi Crew Dragon soukromým subjektům. Již nyní má Muskova společnost na stole slušnou hromadu poptávek od filmových produkcí a majetných dobrodruhů. V dohledné době tak můžeme počítat s tím, že společnost oznámí další lety, jejichž posádka se nebude skládat pouze z astronautů vesmírných agentur. S tím bude zajímavé sledovat, jak se k tomu postaví NASA a další organizace spravující ISS. Současné podmínky umožňují návštěvu Mezinárodní vesmírné stanici pouze pro dvěma vesmírným turistům za rok. Ačkoli jízdenka na palubě Crew Dragon nebude nikterak levná, již nyní je zřejmé, že poptávka bude značně převyšovat nabídku.

Zdroj: NASA

Pár zajímavostí o misi Crew Dragon DM-2

  • První pilotovaný let společnosti SpaceX
  • Oba členové posádky mají za manželky také astronautky
  • Přistání proběhne na hladině Atlantiku, 40 km od Port Canaveral
  • Jako indikátor stavu beztíže posloužil plyšový dráček
  • Hmotnost lodi Crew Dragon činila 12 tun
  • Raketa startovala ze stejné rampy (LC39-A) jako mise Apollo 11

Sezona vesmírného turismu začíná

Pokud by limit turistických slotů na ISS zůstal beze změny, SpaceX pravděpodobně zareaguje ve formě vlastního programu. Ten bude s nejvyšší pravděpodobností zahrnovat kratší výlety na nízkou oběžnou dráhu, kde si turisté budou moci na vlastní kůži vychutnat vlastnosti mikrogravitace a podívat se na naší planetu z více než luxusního nadhledu.

Zdroj: SpaceX

SpaceX a jí podobným firmám se tak otevírají nové dveře k další vlně klientů, kteří nemají hluboko do kapsy a rádi si zaplatí za exkluzivní zážitky. Příliv nových zákazníků zřejmě zafunguje také jako akcelerátor vývoje, který pomůže k dalšímu zlevňování letů a následnému zpřístupnění ostatním zájemcům. Pokud tento plán vyjde, dost možná se ještě za našeho života dočkáme momentu, kdy budou nad našimi hlavami létat vesmírné hotely a lety do kosmu budou stále dostupnější kratochvílí pro všechny, co touží po netradičním zážitku.

Jaký je váš pohled na vesmírnou turistiku a dokázali byste si představit dovolenou na oběžné dráze? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Co všechno se dá zneužít a zničit penězma?To nám vyšinutý miliardáři budou ničit i vesmír?Ale jak kdo s čím zachází tak s tím i schází……jen modrou planetu ochraňuj nám Bože a nekonečný vesmír ať ti patří navždy Pane….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button