Novinky

Rolls-Royce oznámil vývoj námořního plavidla s umělou inteligencí

Značku Rolls-Royce má většina z nás spojenou s luxusními automobily či proudovými motory. Záběr společnosti je ovšem mnohem hlubší, což mimo jiné dokazuje nejnovější prohlášení, v němž Rolls-Royce oznámil vstup do světa autonomních námořních plavidel. Vývoj se aktuálně soustředí na 60 metrů dlouhou loď, která bude schopná samostatného vykonávání misí. Odborná veřejnost predikuje, že spíše než automobily se o rozšíření autonomních systémů postará lodní doprava, která se řídí odlišnou legislativou.

Ambiciózní projekt odstartoval v roce 2013, přičemž v současné době se nachází ve stádiu, které je velmi blízké uvedení finálního produktu. Operační rádius má činit 3500 námořních mil či 100 dní bez nutnosti servisního zásahu. O pohon se budou starat dva generátory s celkovým výkonem čtyři megawatty. Součástí systému jsou také solární panely a akumulační jednotka s kapacitou 3000 kWh, která poslouží jako zdroj energie pro manévrovací trysky a při pohybu v nízkých rychlostech. Rejdařské společnosti již před několika lety vyjádřily svůj kladný postoj k autonomním technologiím, které mohou v následujícím desetiletí zvrátit situaci v námořní dopravě. Kromě snížení provozních nákladů se často zmiňuje vyšší úroveň bezpečnosti při nasazení umělé inteligence a pokročilých senzorů.

Navštívili jsme unikátní Apple muzeum v Českém Krumlově

S podobnou myšlenkou koketuje americká armáda, která loni vypustila na vodu experimentální válečnou loď, která zvládne operovat zcela autonomně po dobu několika měsíců. První nákladní loď bez lidské posádky plánuje také norská společnost Yara, která opustí suché docky nejdéle do roku 2020.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button