Novinky

Auta už jsou pasé. Na čem Rolls-Royce a Intel nyní pracují?

Autonomní automobily nejsou ze všeobecného vnímání dnešní doby ničím neobvyklým. Mluví se o nich už pěknou řádku let a je jen otázka, kdy technologie dosáhne takové úrovně, aby nás plnohodnotně zastoupila. V této souvislosti se také začíná mluvit o lodní dopravě. Britský výrobce luxusních vozů a pohonných jednotek do letadel Rolls-Royce tento týden oznámil úzkou spolupráci se společností Intel. Rolls-Royce na vývoji autonomní lodi pracuje už od roku 2010 a od spolupráce s největším světovým producentem polovodičových obvodů si slibuje především dokonalé zajištění po výpočetní stránce. Intel do nové lodě bude totiž dodávat 3D NAND SSD disky, na které se během jediného dne zapíše až 1000 GB dat. O oči a uši plavidla se pak postarají nejnovější procesory z řady Intel Xeon.

Bude takto vypadat nová autonomní loď, kterou vyvíjí Rolls-Royce a Intel společně?

Kamery, senzory a LIDAR. Dokáží nahradit lidskou posádku?

Nejmodernější řídící počítač za pomocí velkého množství kamer, nejrůznějších senzorů a systému LIDAR (metoda dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu) zvládne rozpoznat a automaticky klasifikovat blížící se plavidla a vyhodnocovat tak nejrůznější rizika a nebezpečí v reálném čase. Zvláště účinný by měl být nový systém při manévrování v přístavech. Dnes je v takových případech využívána početná posádka, která je rozmístěna po celém obvodu lodě a pomocí vysílačky informuje kapitána o možných hrozbách. Novinku aktuálně testuje několik lodí, včetně trajektu pohybujícího se ve vodách Japonska.

LIDAR dokáže rozpoznat plavidla všeho druhu

Technologie by byla. V čem je tedy háček?

Na všech těchto lodích je ale stále přítomna posádka. Plnohodnotný autonomní systém je tak stále ještě odvážnou vizí do budoucna. A to ani ne tak kvůli technologii samotné, jako spíše kvůli organizaci centrálního řízení. Pro správnou kontrolu autonomních plavidel je totiž zapotřebí jednotný centrální systém umožňující bezpečnou koordinaci lodí – zkrátka něco jako řízení letového provozu, které je dnes už zcela běžné. A to, jak se zdá, je pro aktuální mezinárodní právní systém prozatím neřešitelná situace, u které se jistě ještě mnoho diplomatů a politiků zapotí.

Rolls-Royce oznámil vývoj námořního plavidla s umělou inteligencí

Zdroj
TV

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button