Recenze

Recenze Sonos Sub Mini: když chcete domácí kino s pořádnými basy, nebo si jen znepřátelit sousedy

Born to bass...

Soundbary Sonos patří dlouhodobě mezi špičku na trhu. V jeho nabídce této značky naleznete hned několik modelů počínaje technologiemi nadupaným Sonos Arc přes veřejností oblíbený Beam (2. gen) až po cenově nejdostupnější Ray, který jsem nedávno testoval. Díky rozrůstající se rodině soundbarů tak bylo pouze otázkou času, kdy se objeví také nový subwoofer, kterým se nakonec stal Sonos Sub Mini. 

Stejně jako všechny Sonos produkty i Sub Mini s sebou přináší řadu zajímavých řešení počínaje designem a konče zvukovým projevem. Pro řadu uživatelů bude zároveň představovat zajímavý způsob, jak rozšířit svoje domácí kino a tím pozvednou kvalitu audia na další úroveň.

Design: jakoby ho navrhoval Apple

Pokud se podíváte na konstrukci Sub Mini a porovnáte ji s běžnými subwoofery, zjistíte, že tady něco nehraje. Subwoofer má tvar válce a na první pohled připomíná spíše designový doplněk než součást domácího kina. Pak je tu ještě štěrbina uprostřed, která má hned několik úloh. K tomu ale až později. Předtím je nutné zmínit ještě rozměry. Z názvu by se totiž mohlo zdát, že půjde o vyloženě malý subwoofer, ovšem to není úplně pravda. Na výšku má 30,5 cm a v průměru měří 23 centimetrů, takže žádný drobek to rozhodně není.

Sonos Sub mini recenze
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Na těle najdeme pouze jedno párovací tlačítko s indikační diodou a logo SONOS na horní straně. Pod ním se mimochodem nachází NFC, které usnadňuje přidání do multiroom systému. Napájecí konektor a RJ-45 jsou šikovně ukryty na spodní straně. Z hlediska zpracování jde o maximálně čistý produkt bez zbytečných příkras. Zejména v bílé variantě pak Sub Mini působí opravdu elegantně a do jisté míry mi připomíná Apple produkty z éry, kdy měl hlavní slovo Jony Ive. 

K čemu je díra uprostřed?

Po stranách štěrbiny vedoucí skrz subwoofer se nachází dvojice speciálně vyvinutých basových měničů. Jejich protiběžné umístění zvětšuje akustický tlak. Zároveň tím dochází k potlačení vibrací. Toto řešení je poměrně unikátní, ale především také funkční. Sub Mini díky tomu nedrnčí jako ostatní subwoofery, což s sebou přináší další výhody. 

Synchronizace obou wooferů způsobuje, že tělo subwooferu téměř vůbec nevibruje. Sub Mini tak můžete umístit prakticky kamkoli a na jakoukoli podložku. Odpadá tím také starost o rezonance s okolními předměty a nábytkem.

Sonos Sub mini recenze
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Instalace a první spuštění

Připojení subwooferu do systému je prakticky stejné jako u všech ostatních Sonos reproduktorů. V zásadě stačí Sub Mini zapojit do elektrické sítě a spustit mobilní aplikaci, která automaticky rozpozná, že v okolí se nachází nové zařízení. Pak už stačí pouze následovat pokyny na displeji a případně provést novou kalibraci TruePlay, která upraví charakteristiku projevu přesně na míru vaší místnosti. Prostřednictvím mobilní aplikace lze také upravit úroveň basů či ovládat fáze.

Přidání subwooferu do systému a spárování se soundbarem je otázkou několika málo minut, stačí pouze následovat pokyny v mobilní aplikaci

Co se týče kompatibility, Sub Mini lze spárovat s jakýmkoli Sonos soundbarem. Největší smysl pak dává v kombinaci s modely Beam a Ray.

Sonos Sub mini recenze
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Duní to úplně jinak, než jste zvyklí

Ještě když jsem Sonos Sub Mini nechával rozehrát, tak jsem si všiml jedné, pro mě neočekávané, vlastnosti. Jde o celkové podání basů, které je úplně jiné, než na co jsem zvyklý. Minimální rezonance dávají basům unikátní energii, která zvládne naplnit celou běžně velkou místnost. To se dál propisuje do celkového zážitku, který dokáže navodit ty správné emoce.

Důležité je také zmínit, že Sub Mini citelně ulevuje připojenému soundbaru, který se nemusí tolik trápit s nízkými frekvencemi. To poznáte zejména při dialozích, které jsou mnohem zřetelnější. Přítomnost subwooferu oceníte také při poslechu hudby, která rázem získá mnohem lepší dynamiku.

Sonos Sub mini recenzeJelikož je Sonos Sub Mini bezdrátový subwoofer, můžete snadno experimentovat s jeho umístěním. Ač se to nemusí zdát, poloha subwooferu v prostoru může zásadně ovlivnit charakter jeho projevu, takže doporučuji vyzkoušet alespoň několik různých míst.

Žádný drop pro něj není dost hluboký

Sub Mini jsem testoval se soundbarem Sonos Ray a dvojicí reproduktorů Sonos One SL. Celá sestava pak fungovala jako jeden dokonalý systém, na kterém si člověk dosyta vychutná sledování nejnovějších blockbusterů, které jsou napěchovány audio efekty.

Jelikož Sub Mini přebírá zodpovědnost za nižší kmitočty, zbytek sestavy hraje mnohem čistěji, než když byste subwoofer neměli. Při poslechu hudby pak oceníte, že zahrané basy mají potřebnou rychlost. Sobwoofer stíhá s přehledem uhrát jak masivní hiphopové dropy tak i svižný tech house, který tvoří většinu mých playlistů.

Po většinu času jsem měl basy nastavené na základní úroveň, což na běžný poslech bohatě stačí. Při zvýšení na +15 (maximum) je intenzita opravdu silná a pokud bydlíte v bytovce, pravděpodobně vás sousedi přestanou zdravit.

Zajímavostí je také to, že když soundbar přepnete do nočního režimu, který sníží dynamiku dunivých scén, subwoofer je pořád aktivní. Ačkoli dojde k omezení intenzity, pořád dostanete slušný basový základ, který však nevzbudí zbytek rodiny.

Sub Mini si můžete pořídit ve dvou barevných variantách – černá a bílá 

Kdy o něm má smysl přemýšlet?

Pomalu se dostáváme k závěru recenze, takže je ideální chvíle sdělit, kdy má cenu o Sub Mini přemýšlet. Největší smysl bude dávat uživatelům, kteří vlastní soudbary Sonos Beam či Sonos Ray. Majitelé Sonos Arc budou pravděpodobně více uvažovat nad pořízením většího a také podstatně dražšího Sonos Sub. Menší sourozenec tak představuje zajímavou příležitost, jak si dovybavit domácí kino a vytvořit tím skvěle fungující systém, který se navzájem doplňuje.

Sonos Sub mini recenze
foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Někomu by mohla vadit vyšší cena, ale Sonos je prémiová značka, která vyrábí špičkové produkty s odpovídající výbavou. Pokud máte pouze samotný soundbar, osobně bych jako první investoval do dvojice zadní reproduktorů. Získáte tím lepší prostorový efekt, který je při sledování filmů zodpovědný za většinu zážitku. Jestli už tento setup vlastníte, případně dáváte přednost basové složce, pořízením Sub Mini neuděláte v žádném případě chybu. Pocitově hraje jako mnohem větší subwoofery a ve stejném duchu se nese také jeho zvukový projev, který pozvedne pozvedne zážitek ze sledování filmů či seriálů na mnohem vyšší úroveň.

Sonos Sub Mini

8.8

Design

9.0/10

Zpracování

8.0/10

Zvukový projev

9.0/10

Konektivita

9.0/10

Plusy

  • Bezdrátová konektivita
  • Zvukový projev & Trueplay
  • Vydává minimum vibrací
  • Líbivý design
  • Dvě barevné varianty

Mínusy

  • Kompatibilní pouze se Sonos reproduktory
  • Pro někoho vyšší cena

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

5 Komentáře

  1. Páčia sa mi Vaše recenzie , sú praktické a plne užitočných informácii ktoré na iných “médiách” nenájdete
    Vďaka

      1. Tiež musím pochváliť .Recenzie sú písané inak , pre mna veľmi príjemne.I drobné informacie ako umiestnenie SUB sú dôležité a veľa ľudí ani len netuší aký veľký rozdiel to vie spraviť .Koli Vašim recenziam presedlavam na Sonos tak dufam že budem spokojný .
        Len tak ďalej – dobrá praca 😉

        1. Dobrý den,
          děkuji za pozitivní zpětnou vazbu. 🙂 Pořízením Sonos reproduktorů rozhodně neuděláte chybu, jde o opravdu propracované produkty. Brzy by měl získat na testování jejich novinky Sonos ERA 100 a ERA 300, takže se můžete těšit na další recenzi. Oba reproduktory jsem měl možnost již slyšet a je vážně o co stát. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button