Recenze

Vyzkoušeli jsme nadupanou sestavu domácího kina Sonos: když si v obýváku připadáte jako před stříbrným plátnem

Když v roce 2002 John MacFarlane zakládal společnost Sonos, možná ani sám netušil, že jeho reproduktory budou během několika následujících let tak konkurenceschopné. Ba, co víc, že budou hrdě stát po boku těch nejzavedenějších značek hudebního průmyslu. Ale nepředbíhejme, pojďme se hezky popořadě podívat, jak vypadá takové opravdové domácí kino od amerického výrobce se sídlem v Santa Barbaře.

Když mi kurýrní služba sdělila, že pro mě mají 4 větší balíky, přešla mě veškerá legrace. Co všechno je tedy třeba pro moderní domácí kino? Jako základní kámen, tedy přední reproduktor, byl použit Sonos ARC, dvojice zadních reproduktorů tvořily modely Sonos One a o pořádně dunivý zážitek se postaral subwoofer Sonos Sub druhé generace.

Sonos ARC: 11 reproduktorů a Dolby Atmos

Sonos ARC se svými rozměry 87,0 x 1141,7 x 115,7 mm má ve svém těle zabudovaných hned 11 samostatných reproduktorů. Trojici předních reproduktorů, která se stará o centrální zvukovou složku, čtveřici výškových a středobasových reproduktorů mířících do stran pro lepší prostorový zvuk, dvojici středobasových reproduktorů umístěných na bocích soundbaru a konečně dvojici reproduktorů, které míří vzhůru a starají se o reprodukci Dolby Atmos. Každý z 11 reproduktorů má přitom svůj vlastní zesilovač.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Na zadní straně soundbaru se nachází vstup pro HDMI připojení jak s podporou novějšího eARC, tak i staršího ARC (funkce zpětného audiokanálu), vstup pro ethernet (RJ-45), zapínací (kalibrační) tlačítko a vstup pro napájení. V patřičné vzdálenosti pak ještě najdeme dva závity, které slouží pro uchycení soundbaru na zeď.

Celou horní, boční a přední stranu soundbaru tvoří jednolitý matný plast, ve kterém je navrtáno 76 000 malých otvorů. Ty samozřejmě slouží jako výdechy pro všechny umístěné reproduktory. Přední stranu poté zaujímá logo Sonos, které je umístěno přesně uprostřed a čtveřice informačních led diod, které dokáží měnit jas v závislosti na aktuálních světelných podmínkách v místnosti. Večer potom diody úplně zhasnou. Pokud by vám to i tak bylo málo, v aplikaci jdou diody vypnout natrvalo.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Sonos ARC disponuje také technologií Anynet (HDMI-CEC), která umožňuje ovládat soundbar pomocí vaší televize. K ovládání hlasitosti Sonos ARC může posloužit i starý ovladač k televizi. ARC má totiž infračervený přijímač. S tím souvisí ještě jedna vychytávka. Pokud totiž umístíme Sonos ARC před televizi, je vzhledem k jeho výšce pravděpodobné, že zakryje její IR příjimač. Soundbar je však vybaven takzvaným opakovačem infračerveného signálu, který pomocí dvou diod umístěných na zadní straně převede tento signál dále.

 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Sonos ARC lze připojit ke všem hlavním streamovacím platformám (Spotify, Apple Music, Tidal nebo Google Play Music). Kromě toho nabídne také možnost ovládání hlasem (Google Assistant nebo Alexa). Trochu zamrzí absence implementování do Apple Home Kitu. Mezi podporované formáty patří: MP3, WMA, AAC, AAC+, OGG, WAV, FLAC nebo AIFF. Sonos ARC je možné zakoupit v bílé a černé variantě.

Sonos Sub: je libo pořádný basový zážitek?

Nebylo by to domácí kino, kdybychom neměli subwoofer. O pořádně nízké kmitočty se nám po dobu testování staral Sonos Sub 2. generace v bílé barvě. 16 kilový drobek s rozměry 389 x 402 x 158 mm dává tušit, že v segmentu subwooferu rozhodně nepůjde o žádné ořezávátko. A taky, že ne. Zvlášť při akčních scénách nejrůznějších výbuchů jsem se občas přistihl, že se dívám z okna a kontroluju stav reálného světa. Pořádnou zábavu si užijete také při poslechu hudby, zvlášť pokud hovoříme o pořádných rockových peckách nebo Zimmerovských soundtracích, kde basová složka hraje významnou roli.

 

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Sono One: prostorové reproduktory s hlasovým ovládáním

Jako doplnění celé sestavy nám posloužila dvojice prostorových reproduktorů Sonos One v černé variantě. Naši pravidelní čtenáři už jistě zpozorněli, protože Sonos One jsme již před nějakou dobou samostatně testovali (recenze Sonos One). Designový reproduktor s rozměry 119,7 x 161,45 x 119,7 mm a hmotností 1,85 kilogramů zaujme především velikostí k samotnému zvukovému výkonu a možností hlasového ovládání pomocí Alexy nebo Google Assistant.

Aplikace Sonos: komplexní nastavení pod palcem

Nebyl by to ten pravý kus chytré elektroniky, kdyby nenabízel aplikaci pro chytré telefony. Jak je dobrým zvykem, i Sonos v aplikaci zastřešuje všechny své produkty a přidává jim různé softwarové vychytávky. V předchozích odstavcích jsme to už nakousli, ale pojďme si to ještě pro pořádek zopakovat. Aplikace nativně podporuje všechny známé hudební služby: Spotify, Apple Music, Tidal, Google Play Music, YouTube Music, Deezer a řadu dalších. To znamená, že k přehrávání hudby postačí jen aplikace Sonos, přes kterou obsáhnete vše důležité. Od pouštění své oblíbené hudby, po vyhledávání nových interpretů.

Samostatnou kapitolou je multiroom, na kterém ostatně Sonos staví také svou prodejní strategii. Není proto žádným překvapením, že si tato položka vysloužila samostatnou záložku také v aplikaci. Zde je možné přepínání jednotlivých reproduktorů v místnostech a jejich synchronizace.

V aplikaci je možné nastavit si také konkrétní čas, ve který se spustí určití skladba nebo playlist. Nastavení potom zahrnuje tradiční ekvalizér s možností úpravy basů nebo výšek. Za zmínku stojí také možnost hlasového ovládání a nastavení vlastního dálkového ovladače, kterým je poté možné ovládat Sonos ARC.

Jak to celé funguje dohromady?

Jak už jsme zmínili, celá sestava byla použita jako domácí kino v klasickém rozestavení: vepředu pod televizí soundbar Sonos ARC, pod ním Sonos Sub a v zadu za sedačkou dvojice reproduktorů Sonos One. Celá sestava byla propojena pomocí Wi-Fi (samozřejmě je tady možnost propojení i pomocí LAN kabelu). Nutno podotknout, že i když bylo připojení mezi reproduktory pomocí Wi-Fi, za celou dobu testování se neobjevil jediný problém se zpožděním zvuku nebo dalších možných neduhů.

Celá testovací sada byla pro co největší zvukový zážitek zkalibrována pomocí Trueplay technologie v aplikaci Sonos. Přiznám se, že vůbec poprvé jsem chodil s mobilním telefonem a na příkaz aplikace máchal v obýváku všemi směry. Asi po dvou minutách, co mikrofon v iPhonu zaznamenával kalibrační zvukové signály, které připomínaly přílet vesmírné lodi, je aplikace vyhodnotila a nastavila co možná nejideálnější zvukovou variantu pro naši místnost.

Zvuk, stejně jako vnímání obrazu, je hodně subjektivní a u každého člověka mírně rozdílné. Jak už jsem dnes trochu nakousnul, nepatřím mezi žádné audiofily, ale nemusíte být zrovna zvukař abyste poznali, že zvuk v této kombinaci reproduktorů se dá opravdu srovnat se zvukem v nejmodernějších kinech. Výrazné basy a jasně zřetelné dialogy vás minimálně donutí přemýšlet nad koupi něčeho lepšího, protože s prostým zvukem z televize už se zkrátka znovu zžívat nechcete.

Multiroom a AirPlay 2: zdánlivé drobnosti, které jsou ale neuvěřitelně návykové

U Sonosu je to již několik let běžná věc, ale vždycky vás zaujme, když si nějakou technologickou vychytávku můžete zkusit sami. Řeč je o funkci multiroom. Pokud máte totiž několik reproduktorů, které jsou navíc rozmístěny ve vícero pokojích, můžete nechat hrát stejnou skladbu na všech reproduktorech nebo každému přiřadit jinou podle libosti. Vše funguje opravdu rychle a spolehlivě. Když k tomu přičteme ještě podporu AirPlay 2, kdy bez zdlouhavého párování a nastavování telefonem jednoduše vyberete reproduktor, ze kterého se bude zvuk přehrávat, pak není o čem diskutovat.

Abych ale jen nechválil, cena veškerého testovaného vybavení není zrovna malá. Soundbar Sonos ARC pořídíte od cca 25 000 korun, Sonos Sub za dalších 20 000 Kč a dvojice reproduktorů Sonos One vás výjde na zhruba 12 000 korun. Suma, sumárum, celá sada takto vybaveného domácího kina vychází na 57 000 Kč a to pro běžného smrtelníka není zrovna zanedbatelná částka. Na druhou stranu, pokud si rádi přehráváte filmy, či seriály z Netflixu, je pro vás domácí kino od Sonosu jasná volba, se kterou nešlápnete vedle.

Sonos domácí kino

8.4

Zpracování

9.0/10

Design

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Cena

7.0/10

Plusy

  • Zvukový zážitek
  • Intuitivní a snadné nastavení
  • Multiroom a AirPlay 2
  • Spolehlivá Wi-Fi komunikace mezi reproduktory

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Chybí implementace do HomeKitu

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button