Recenze

Recenze Netatmo inteligentní detektor oxidu uhelnatého: na nebezpečí vás upozorní ať jste kdekoliv

Smyslem většiny doplňků pro chytrou domácnost je ulehčování každodenních rutin. Kromě rozsvěcení světel či vzdáleného ovládání spotřebičů lze chytrou domácnost vybavit také bezpečnostními prvky, jako jsou například nejrůznější kamery, čidla a detektory. Na tuto kategorii se dlouhodobě soustředí společnost Netatmo, do jejíhož portfolia nedávno přibyl inteligentní detektor oxidu uhelnatého s podporou Apple HomeKit.

Kapitoly článku

Recenze Netatmo chytrého detektoru CO

Oxid uhelnatý (chemický vzorec CO) je obecně považován za velmi nebezpečný plyn, který není vidět a ani cítit. Z toho důvodu je často nazýván také jako tichý zabiják a každoročně má v České republice na svědomí více než tisíc obětí. Prakticky jedinou ochranu před otravou je použití speciálního detektoru a pravidelné revize spotřebičů a kamen spalujících dřevo či jiná fosilní paliva.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Netatmo Inteligentní Detektor Oxidu Uhelnatého funguje prakticky stejně jako ostatní detektory CO. Rozdíl je ovšem v tom, že díky napojení na chytrou domácnost vás dokáže včas upozornit na přítomnost nebezpečného plynu, ať jste kdekoliv. Zařízení je totiž permanentně připojeno k internetu a pokud by došlo u vás doma k nahromadění CO nad bezpečnou úroveň, vyšle na váš smartphone upozornění a spustí poplach.

Pokud jde o detektor samotný, tak ten lze popsat jako placatý kvádr (10 x 10 x 2,5 cm), který se připevňuje na stěnu. Po designové stránce jde o decentní zařízení, které působí nenápadně a snadno tak zapadne do každého interiéru. Důležité je také zmínit, že detektor nedisponuje žádnými ovládacími prvky, veškeré nastavení totiž probíhá prostřednictvím mobilní aplikace Home + Security, která sdružuje všechna čidla, kamery a další bezpečnostní prvky od společnosti Netatmo.

Instalaci: snazší to snad být ani nemůže

Jestli mě něco na Netatmo produktech opravdu baví, tak je to jejich snadná instalace. To samé platí také pro Inteligentní detektor oxidu uhelnatého, jehož zprovoznění nezabere více jak půl hodiny čistého času. V balení navíc najdete také montážní materiál v podobě dvou hmoždinek a šroubů. Potřebovat pak budete pouze vrtačku a křížový šroubovák.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Jako první je ovšem nutné si rozmyslet, kam detektor vůbec umístíte. Obecně se doporučuje vybrat místo vzdálené alespoň dva metry od spotřebičů spalujících palivo (např. krb, krbová kamna apod.) a do výšky maximálně 1,5 metru. Zároveň se ujistěte, že na daném místě máte dostatečně silný Wi-Fi signál. Další krok představuje připevnění držáku na zeď, k čemuž použijete dodávané hmoždinky a dvojici šroubů. Následně už stačí připevnit detektor k držáku a máte hotovo.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Jakmile dojde k zacvaknutí západek, detektor se automaticky zapne a přepne do párovacího režimu. Další nastavení už probíhá prostřednictvím mobilní aplikace Netatmo Home + Security, která vás provede všemi kroky včetně připojení detektoru k internetu.

S podporou Apple HomeKit a výdrží na deset let

Důležitou vlastností Netatmo detektoru CO je podpora Apple HomeKit, díky čemuž lze senzor přidat do aplikace Domácnost. To umožňuje s detektorem dál pracovat a začlenit ho například do vlastních automatizací. Stejně jako chytrý detektor kouře od Netatmo tak i detektor oxidu uhelnatého je vybaven nevyměnitelným akumulátorem, jehož kapacita má vystačit na 10 let provozu. Po uplynutí této doby se pak doporučuje zařízení vyměnit za nový kus.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Detektor si navíc sám hlídá úroveň nabití a v pravidelných intervalech provádí samočinné testy akumulátoru, sirény a připojení k internetu. Pokud by tedy došlo k jakémukoli problému, zařízení vás včas upozorní formou notifikace na displeji telefonu či tabletu.

Na nebezpečí vás upozorní siréna a hlášení na mobilu

Pokud by došlo k nahromadění oxidu uhelnatého, detektor spustí sirénu (hlasitost 85 decibelů) a vyšle na váš smartphone upozornění. Zásadní roli zde hraje také podpora Apple HomeKit, respektive možnost vytvoření automatizace, která v případě poplachu může vydat pokyn chytrému termostatu, aby odstavil kotel.

Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Na horní straně se nachází trojice diod signalizující provozní stav detektoru

Recenze Netatmo detektoru oxidu uhelnatého: verdikt

Chytrý detektor oxidu uhelnatého představuje důležitý doplněk, který si najde místo v každé domácnosti. Pokud doma používáte například plynový sporák či krbová kamna, nebojím se tento produkt označit za naprosto nezbytný. Člověk může dbát všech bezpečnostních pokynů, ovšem dílo náhody nelze nikdy předvídat, a mít proto doma bezpečností prvek, který vás dokáže prakticky kdekoli upozornit na nebezpeční CO v domácnosti, se rozhodně vyplatí.

Netatmo inteligentní detektor oxidu uhelnatého

9

Design & zpracování

9.0/10

Aplikace

8.5/10

Uživatelský zážitek

9.0/10

Výdrž akumulátoru

9.5/10

Plusy

  • Snadná montáž
  • Podpora Apple HomeKit
  • Povedená mobilní aplikace
  • Nenápadný design

Mínusy

  • chybí podpora Amazon Alexa a Google Home

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button