Novinky

První testy výkonu odhalily, o kolik je iPhone 14 Pro s A16 Bionic výkonnější než iPhone 13 Pro

Za poslední roky jsme si zvykli, že každá další generace iPhonu dostala nový procesor. Letos je ovšem situace jiná a v zásadě je to pouze iPhone 14 Pro (Max), který se může pochlubit novým čipsetem A16 Bionic. Apple sice tvrdí, že je o 40 % výkonnější než konkurenční řešení, nicméně uživatele bude spíše zajímat srovnání s loňským modelem. Odpověď na tuto otázku přinesl multiplatformní benchmark Geekbench 5, v jehož databázi se objevily první výsledky.

Bluetooth 5.3, filmařský režim ve 4K a satelitní volání. Co dalšího ještě umí iPhone 14 Pro?

Nový iPhone 14 Pro získal v Geekbench 5 skóre 1 879 bodů ve Single-Core a 4 664 bodů v Multi-Core měření. Pro srovnání, iPhone 13 Pro si ve stejném testu odnesl 1 797 (Single-Core) a 4 659 (Multi-Core) bodů. Na základě těchto dat tedy víme, že čip A16 Bionic je v porovnání se starší generací o 10 % výkonnější. To se ovšem bavíme o Single-Core části, v Multi-Core měření je výkon prakticky totožný.

V čem má A16 Bionic navrch?

A16 Bionic disponuje šestijádrovým CPU a pětijádrovým akcelerátorem grafiky, které má o 50 procent lepší paměťovou propustnost. K dispozici je dále 16jádrový Neural Engine, který je schopný provést téměř 17 bilionů operací za sekundu. Co si z toho tedy odnést? V zásadě se dá říci, že iPhone 14 Pro nabídne pouze nepatrně vyšší výpočetní výkon než iPhone 13 Pro. Chleba se začíná lámat až při zpracování grafických úloh, kde má A16 Bionic citelně navrch. Toho nejlépe využijí hry a další aplikace, které si budou umět sáhnout na potenciál GPU.

foto: Apple

Důležité je také dodat, že čipset A16 Bionic je prvním procesorem z dílny Apple, který využívá 4nm strukturu. Z toho mimo jiné plny další výhoda v podobě nižších energetických nároků.

Z výše uvedených dat lze dospět k logickému závěru, že pokud vlastníte iPhone 13 Pro (Max), kvůli výkonu nemá cenu přecházet. Prakticky jediný důvod k výměně za iPhone 14 Pro představuje lepší fotoaparát, který se letos dočkal vcelku zásadního vylepšení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button