Novinky

První pohled na CarPlay v iOS 14: tady se Apple příliš nepředvedl

Pokud patříte mezi fanoušky Applu a poslední dva dny jste nestrávili v jeskyni bez internetu, jistě vám neuniklo uvedení nových verzí operačních systémů macOS Big Sur, watchOS 7 a iOS 14. A jelikož iPhone stále patří mezi nejprodávanější zařízení s logem Applu, tak není divu, že právě tato platforma se dočkala největšího počtu novinek.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

První beta verzi iOS 14 již testujeme od včerejšího rána a musíme uznat, že novinek je zde opravdu požehnaně. Již velice brzy se tak můžete těšit na článek s prvními dojmy, v nichž si všechna vylepšení podrobně rozebereme a doplníme o zkušenosti z běžného provozu. Součástí iOS 14 je také automobilové rozhraní CarPlay, které letos prošlo dalším faceliftem, na který jsem byl osobně velmi zvědavý. Pojďme se tedy rovnou podívat na to, co přináší nového.

Sjednocený design a vylepšené mapy

V prvé řadě jde o mírně upravené uživatelské rozhraní, které kopíruje stejné kontury jako mateřské iOS 14. To se týká zejména prvků na Dashboardu, které mají podobu widgetů, jaké nově můžete mít také na iPhonu. O něco slušivější kabátek dostala také nativní aplikace Mapy, která má nově umět upozorňovat na více zájmových bodů.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Nejvíce to pravděpodobně ocení majitelé elektromobilů, kteří si budou moci nechat zobrazit seznam nabíječek v jejich okolí. Tato možnost však v první beta verzi chybí a vlastně není vůbec jasné, zda bude dostupná na našem území. Aktuálně si můžete nechat zobrazit pouze nejbližší benzínové pumpy a parkoviště. V budoucnu by však měly přibýt ještě stravovací zařízení.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Čekali jsme zkrátka víc

Pravděpodobně nejvýraznější změna se tentokrát odehrála v předvolbách systému. Konkrétně jde o možnost nastavení tapety na pozadí. Příjemným detailem je dynamické přepnutí do tmavších tónů v závislosti na intenzitě okolního osvětlení.

A to je celé dámy a pánové. Jestli vám to přijde málo, tak máte naprostou pravdu. Je obrovská škoda, že Apple další verzi CarPlay nevěnoval větší pozornost. Stále si tak například nezobrazíte příchozí zprávy a Siri je pořád stejně nepoužitelná jako předtím. Samotné rozhraní sice doznalo jistých změn, ale ty jsou výhradně kosmetického charakteru. Současné infotainmenty automobilek jako je VW, Škoda či Audi toho nabízí mnohem více a často i s líbivějším designem.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close