Novinky

První informace naznačují, že chystaný procesor A14X od Applu bude stejně výkonný jako Intel Core i9

Když Apple před pár týdny představil (staro)nový iMac, většinu komunity to nechalo v klidu. A nebylo to pouze kvůli staromódnímu designu, který se nezměnil již pěknou řádku let. Za chybějící vlnou zájmu stojí především fakt, že uvnitř tepou procesory od Intelu, které Apple veřejně považuje za něco, co ve svých budoucích počítačích již nechce.

Na nedávné konference WWDC 2020 jsme se totiž dozvěděli, že nejpozději do dvou let budou všechny jeho počítače pohánět vlastní ARM procesory z rodiny Apple Silicon. Zkušenější a především náročnější část komunity se tak zcela oprávněně zabývá otázkou, jak moc budou nové procesory výkonné, respektive zda opravdu půjde o plnohodnotnou náhradu za procesory Intel Core i-X.

Chystané procesory od Applu budou výkonné bestie

K poměrně zajímavým informacím na toto téma se dostal Youtuber Luke Miani. Podle jeho zdroje Apple chystá zbrusu nový čipset A14X, který bude vycházet z 5nm výrobní technologie. Ta má přinést skokový posun nejen ve výpočetním výkonu ale také dalších oblastech včetně nižších energetických nároků.

Zdroj: Luke Miani

Luke Miani tvrdí, že připravovaný čipset A14X bude pohánět další generaci iPadu Pro. Zároveň dodává, že výkon této sestavy má stačit na skóre přesahující 7500 bodů v populárním bechmarku Geekbench 5. Pro pochopení tohoto tvrzení je nutné dodat, že stejný výkon má procesor Intel Core i9 (9880H, TDP 45 W), který mimo jiné najdeme v 16“ MacBooku Pro.

Zdroj: Apple

První Mac s ARM procesorem na palubě má přijít ještě v letošním roce. Pravděpodobně se bude jednat o nástupce 13“ MacBooku Pro. V budoucnu tak bude zajímavé sledovat, jak si nové Macy povedou v porovnání s konkurencí. Kombinace skvěle odladěného operačního systému a na míru šitého hardwaru však dává jasně tušit, že chystané Macy budou mít výkonu doslova na rozdávání.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button