Články

První dojmy z iPhone X: tváří v tvář nové generaci

Apple minulý pátek odstartoval oficiální prodej dlouho očekávaného modelu iPhone X. Ačkoli se tradičně jedná o horké zboží, naší redakci se podařilo ukořistit hned několik kusů této novinky. Než vám naservírujeme podrobnou recenzi, jako předkrm jsme se rozhodli publikovat první dojmy po několika dnech testování.

Už při samotném představení iPhonu X mě nejvíce zajímalo, jakého pocitu se dočkám z nového designu, který vzbudil řadu rozporuplných diskuzí. Ať už je váš názor jakýkoli, tohle se Applu skutečně povedlo. Kombinace ocelového rámečku a skla funguje skvěle. Je to vážně prcek – přesně tato slova mě napadla po vyndání z krabičky. Jako uživatele „pluskových“ modelů mě iPhone X překvapil tím, o jak kompaktní jde zařízení. V rukou se drží velmi dobře, k čemuž výrazně napomáhají skleněná záda, která tolik nekloužou.

Poznávacím rysem „ikska“ je pochopitelně displej, který zabírá drtivou část přední strany. Apple konečně pochopil, že LCD dosáhlo svých limitů a vsadil na OLED technologii od Samsungu. Co se týče zobrazovacích schopností, upřímně zde není co vytýkat. Díky rozlišení 1125 x 2436 pixelů je obraz příkladně jemný a nabízí špičkový kontrastní poměr. Bližší rozbor panelu si nechám až do recenze, zatím vám musí stačit fakt, že jde o doslova obrazové orgie, které si budete užívat každou vteřinu, co budete iPhone používat. Co mě ovšem až tak neoslovilo, je funkce True Tone, která využívá šestikanálového snímače okolního osvětlení, na jehož základě upravuje vyvážení bíle. V praxi má zobrazovaný obsah působit přirozenějším dojmem, s čímž se příliš neztotožňuji. Displej má s aktivním True Tone snahu o zabarvení do žlutých odstínů, což může změnit vnímání barev u pořízených fotografií a videa.

S odstraněním domovského tlačítka se museli vývojáři vypořádat s novým typem ovládání, které staví na dotykových gestech. Zpočátku jsem byl vůči této formě poněkud rozpačitý, nicméně veškeré obavy se okamžitě rozplynuly po prvních minutách testování. Veškerá gesta jsou natolik intuitivní, že stačí pouze pár minut, aby vám přešly do krve. Vše navíc doprovází efektní animace, které umocňují celkový zážitek u všech vyvolaných akcí.

Každý, kdo iPhone X viděl alespoň na obrázku pochopil, že s Touch ID je konec. Apple se rozhodl všechny karty vsadit na zbrusu novou technologii Face ID, která má být minimálně stejně bezpečná jako otisky prstů. Face ID využívá TrueDepth kameru, jejíž součástí je bodový projektor, který na tvář promítá více než 30 tisíc neviditelných bodů. O jejich následnou analýzu se stará infračervená kamera, která naměřená data odešle do bezpečnostního modulu, který potvrdí či vyvrátí shodu. Ačkoli to může působit trochu složitě a krkolomně, celý proces autentifikace trvá přibližně jednu vteřinu.

Co se týče spolehlivosti, Face ID funguje ve většině případů na jedničku. Problémy s detekcí jsem zaregistroval pouze v momentech, kdy byl za hlavou výrazný zdroj světla, typicky silné zářivky v obchodech či přímé sluneční světlo. Aby se zobrazila hlavní obrazovka, je nutné přejet prstem po displeji, což je další krok navíc, který vše zbytečně zdržuje. Touch ID je v tomto směru daleko praktičtější a zároveň i rychlejším způsobem, jak telefon odemknout.

Další negativum plyne ze složitosti TrueDepth modulu, který si ukrojil znatelnou část v horní části zobrazovacího panelu. Ono pověstné vykousnutí není při běžném používání až tak limitující, nicméně problém nastává při přehrávání videa roztaženém na celou plochu displeje. Ano, dá se na to zvyknout, ale osobně bych raději uvítal, kdyby byl iPhone X o pár milimetru vyšší a displej měl tvar klasického obdélníku.

Značná část uživatelů si iPhone kupuje kvůli kvalitnímu fotoaparátu. Ten je v případě iPhonu X duální a lze s ním tedy provádět stejné kejkle, jako s iPhonem 7 Plus či 8 Plus. Navíc přidává optickou stabilizaci na objektivu s delším ohniskem. Pořízené snímky mají skvělou kresbu s dostatkem detailů. Pochválit si zaslouží schopnosti fotoaparátu v protisvětle a automatické HDR. Generační rozdíl je nejvíce markantní při scénách za slabého osvětlení, u nichž lze pozorovat menší míru digitálního šumu. Samostatnou kapitolou je portrétový režim, který je vylepšení o nové efekty simulující různé druhy nasvícení. Zde se ovšem sluší dodat, že jde o beta verzi a proto jsou výsledky často různé kvality. O tom, jak iPhone X fotí se můžete přesvědčit z přiložených fotografií. Podrobnější hodnocení fotoaparátu si necháme až do recenze, kde iPhone X porovnáme s loňským iPhonem 7 Plus (recenze).

Přestože se mé soužití s „ikskem“ dá počítat stále na desítky hodin, už nyní si troufám tvrdit, že jeho největší slabinou bude výdrž. Při běžné zátěži se sice iPhone dožije večera, nicméně stačí pár desítek minut hraní s rozšířenou realitou, vyfotit pár desítek fotografií, natočit pár minut videa a baterka vám začne doslova mizet před očima. V této věci nezbývá nic jiného, než doufat, že Apple vydá aktualizaci, která by mohla tento problém alespoň částečně vyřešit.

Suma sumárum ve mě iPhone X zanechal převážně pozitivní dojmy. Kladně hodnotím zbrusu nový design kombinující prémiové materiály. Vypíchnout si pochopitelně zaslouží OLED displej, který zabírá převážnou část přední strany a jeho zobrazovací vlastnosti patří k tomu nejlepšímu, co lze v mobilním segmentu spatřit. Obavy z Face ID se zatím ukazují jako zbytečné a rozhodně můžeme hovořit o důstojné náhradě za čtečku otisků Touch ID.

24 hodin s iPhone X: král je mrtev, ať žije král

Na finální verdikt je samozřejmě ještě velice brzy, nicméně dosavadní zkušenosti hovoří jasně – iPhone X je skutečně nejlepším smartphonem, který kdy Apple vyrobil. Samozřejmě nic není tak růžové jak se může na první pohled zdát. Největší pihou na kráse je slabší výdrž a pomalé reakce vývojářů, kteří nestihli všechny své aplikace optimalizovat pro iPhone X. Na každý pád se Applu nedá upřít fakt, že po letech představil smartphone, který má šanci definovat podobu s mobilních zařízení na několik let dopředu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Jo, vypada hezky ale ta cena je mimo. Jako rozumnejsi koupe se porad jevi iPhone 8 Plus ktery nabizi temer stejnou vybavu.

  2. zase komedie ohledně iPhonu. předražená sračka ze skla, to jako kam ještě půjde cena za mobil?

  3. děkuji,ale když si chci koupit telefon vyrobený v číně se skvělým displejem od samsungu, tak si ho koupím přímo a nepotřebuji ho přepasírovávat přes američana který na něm má asi 20 tisíc marži,v tomto případě nevím jestli si kupuji americkou marži a nebo telefon,za mě nikdy!,nejsem idiot abych se nechal oblbovat ušáckým vykořistovatelským marketingem 🙂

  4. korejsko-čínký telefon vyrobený v číně s americkou marží asi 20 tisíc,tak to nikdy,v tomto případě nevím jestli si kupuji megazlodějskou americkou marži a nebo telefon..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button