Články

24 hodin s iPhone X: král je mrtev, ať žije král

Je to tady. To, na co se mnozí z nás těšili více než rok, konečně přichází. Pulty obchodů zaplavily, no dobře, spíše mírně pokryly, první modely iPhonu X. A světe div se, i naší redakci se podařilo hned dva z nich získat, a proto se s vámi již dnes můžeme jako jedni z prvních podělit o zkušenosti, které jsme nasbírali během jednoho dne.

Vybalení z krabičky: WOW efekt stejný jako u prvního iPhonu

Když se na něco tak dlouho těšíte, očekáváte, že vše bude podle vašich představ. Jenomže představy jsou mnohdy zbarveny až příliš do růžova a následná realita nám pořádně připomene, že stojíme opět na zemi. S iPhonem X ale tohle neplatí. Spíše naopak. Telefon oproti starším kolegům vyrobených z hliníku působí velmi elegantním dojmem. Svou zásluhu na tom mají především použité materiály. Sklo na přední i zadní straně a kovově lesknoucí se boky vypadají vážně skvěle. Apple zkrátka opět vsadil na designovou jistotu, která zapůsobila již u iPhonu 4 a pozitivně působí i u aktuálního modelu.

iPhone X vypadá ve skutečnosti ještě lépe než na produktových fotografiích

Ovládání: král je mrtev, ať žije král

Asi takto by se dalo nazvat nové ovládání, které probíhá jen pomocí gest. Což jak ukazuje praxe, není vůbec špatně. Vše funguje velice spolehlivě, jak návrat na hlavní obrazovku, tak přepínání aplikací. Když už mluvíme o přepínání aplikací, je to jedna z funkcí, která mě na novém iPhonu opravdu uhranula. Systém přeskakování aplikací pomocí spodní lišty je intuitivní a rychlejší než na straších telefonech kalifornského výrobce. S čím naopak mírně bojuji, je vytahování ovládacího centra z pravého horního rohu. Zvyk vytažení z dolního okraje obrazovky je holt stále velmi zažitý. Co se ostatního ovládání týká ale musím říct, že ani jednou za těch pár hodin, co telefon používám, se mi nestalo, že bych se pokoušel zmáčknout Home Button nebo že bych čekal na ověření pomocí otisku prstu.

Ovládací centrum se nyní vytahuje z pravého horního rohu, což řadu uživatelů může na začátku mírně mást

Face ID: ne tak rychlé jako Touch ID, ale bát se ho nemusíte

O TrueDepth kameře, která dává Face ID možnost nově odemykat telefon pomocí rozpoznávání obličeje, se toho napsalo spoustu. Jaká je ale skutečnost? Hodně solidní. Jakožto člověk, který od brzkého věku nosím brýle jsem se trochu obával možnosti otevírat telefon z podhledu. Jenom přece, v těch skoro šesti dioptriích se pod určitým úhlem světlo hodně láme, a tak pochyby byly vcelku oprávněné. iPhone X ale překvapil. Nejenže nemusím mít telefon těsně před očima jako u konkurenčních zařízení, ale dokonce není ani potřeba přizpůsobovat úhel držení, aby se desítka otevřela. iPhone X tak můžete klidně držet v „normální“ poloze těsně nad pasem a Face ID i přesto bez sebemenšího zaváhání bude fungovat. Problémy nenastávají ani při odemykání v protisvětle nebo úplně tmě. I když tohle Apple potvrzoval už na zářijové konferenci, vždy ale potěší pozitivní reálná zkušenost.

Face ID zatím funguje vcelku spolehlivě, rychlejší než Touch ID ale není

iOS a optimalizace aplikací: překvapivě dobře

Že jsem se v předchozích odstavcích nezmínil o rychlosti prostředí má svůj důvod. Asi každý tak nějak tuší, že telefony s každým rokem zvyšují svůj výpočetní výkon, a tudíž ani letošní novinka nemá žádný problém s plynulým chodem. iOS 11 na iPhonu X funguje bezproblémově, jak na tom bude baterie, si po jednom dni netroufám odhadovat. Tuto informaci vám přineseme už v pondělí, kdy se můžete těšit na plnohodnotné první dojmy. Co mě ale hodně potěšilo je fakt, že již první den bylo hodně zahraničních, ale i českých aplikací přizpůsobeno pro nové rozlišení iPhonu X. Vypadá to tedy na o dost rychlejší přechod, než tomu bylo například u iPhonu 6, který přišel s o dost větší obrazovkou, než tehdy měl iPhone 5 a 5s.

Co říci mini závěrem? Snad jen to, že Apple ani s iPhonem X nešlápl vedle. A to ani s ohledem na cenu, která atakuje hranici 30 000 za 64GB model, což rozhodně není málo.

Design iPhonu X se Applu vážně povedl, telefon působí luxusním dojmem

Otestovali jsme iPhone 8 Plus: recyklace na čtvrtou

 

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

3 Komentáře

  1. Jak je to s aplikacema jako je Youtube a další co přehrávají videa? Je video po celém displeji nebo oříznutý, aby nezasahovalo do vykousnuté části?

    1. Dobrý den, videa se spouštějí ve standardním poměru 16:9, což na iPhonu X neni úplně od kraje ke kraji obrazovky, takže do výřezu nezasahují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close