Recenze

Prusa MK4 recenze: nová dimenze 3D tisku pro nadšence i profesionály

Opravdu jde o tu nejlepší 3D tiskárnu pro masy?

Na úvod bych měl říci, že se 3D tisku věnuji v rámci hobby 3 roky, a tak bude moje recenze skýtat možná trošku jinou perspektivu než Richardův poutavý seriál o začátcích s 3D tiskem. Nicméně stejně jako on jsem v jádru duše nerd a 3D tisk mě prvotně zlákal jakožto relativně nová technologie, která zatím ještě nepronikla do každé domácnosti. Při rozhodování o své první tiskárně jsem vsadil na domácí českou firmu, která je výrobou 3D tiskáren známá po celém světě skoro stejně dobře jako plzeňské pivo, a pořídil si tehdejší vlajkovou loď Průša MK3S+.

Tiskárna sice už tehdy působila retro dojmem především kvůli monochromatickému nedotykovému displeji, ale její pověstná spolehlivost a snadná údržba vedla k tomu, že kdybychom nebyli s Richardem pozvaní na prohlídku Průša továrny, neměl bych asi dosud motivaci k nákupu nového modelu MK4, protože se nerad vrtám do toho, co funguje. Rád bych také zmínil, že nám tým Průša Research vysloveně řekl, že nevedou absolutně žádnou cenzuru recenzí a i po mně chtějí abych napsal zcela otevřenou a upřímnou recenzi se všemi jejími pozitivy i negativy.

Stavět, či nestavět: toť otázka

Pokud se rozhodnete pro klasickou FDM tiskárnu od Průši jako je MK4, můžete si objednat na eshopu již smontovanou, naladěnou a otestovanou tiskárnu, nebo stavebnici, u které se ještě pár hodin doma zapotíte. Výhody sestavené tiskárny jsou jasné – nemáte s tím žádnou další práci, jen vybalíte, zapojíte do zásuvky a můžete rovnou tisknout. Všechny tiskárny sestavené v továrně prochází pečlivým procesem kontroly kvality a jsou otestovány. Svou tiskárnu tak obdržíte již s vytištěným malým testovacím modelem na tiskovém plátu. Nevýhodou je vyšší cena (aktuálně 7 tisíc Kč rozdíl oproti stavebnici) a strach do ní zasahovat při budoucích údržbách a upgradech.

Naopak nevýhodou stavebnice je nezanedbatelný čas strávený její stavbou (v závislosti na šikovnosti počítejte s cca 6-8 hodinami práce) a riziko, že něco přehlédnete nebo složíte špatně a budete ji muset znovu rozebrat. Mám zkušenosti se skládáním stavebnice MK3 (která je o něco složitější na stavbu nežli MK4) a musím smeknout, že tak precizně a podrobně vypracovaný konstrukční návod včetně obrázků jsem ještě u žádného produktu neviděl. Ikea se oproti tomu může jít zahrabat. Navíc mají tiskárny od Průši softwarově zabudovanou velmi praktickou a jednoduchou self-check kontrolu funkčnosti jednotlivých částí a pokud někde uděláte šotka, tiskárna vám sama řekne co jste zorali a ukáže QR kód s odkazem na další informace.

Prusa MK4 planetová převodovka
Nextruder a jeho nová planetární převodovka

Výhodou stavebnice je podstatná sleva na ceně, hromada zábavy při stavbě pro ty, kteří v dětství rádi trávili čas u stavebnic LEGO nebo Merkur, spousta získaných vědomostí a odbourání strachu v budoucnu do tiskárny zasahovat. A tím nemyslím jen opravy, ale i upgrade tiskárny. Průša vydává své tiskárny v produktových generacích a do vydání další zcela nové generace průběžně tiskárny inovuje a vydává upgrade kity, které si koupíte za zlomek původní ceny tiskárny a sami si ji tak dokážete hardwarově aktualizovat.

Nemusíte se tak obávat, že si koupíte tiskárnu a za měsíc vyjde nová, lepší a vy budete mít smůlu. Například generace MK3 (původní model vydán v roce 2017) a MK4 (vydaná v roce 2023) dělí celých 6 let. V tomto mezidobí Průša vydal 2 velké upgrade kity na MK3S (únor 2019) s novým extruderem a senzorem filamentu a MK3S+ (listopad 2020) s novým senzorem vyrovnání tiskové plochy a novým ložiskem osy Y přispívajícím k tiššímu a stabilnějšímu chodu tiskárny. Nemluvě o spoustě drobných vychytávkách a vylepšovácích, se kterými přichází postupně komunita.

Kouzlo open-source a co z toho má běžný uživatel

Open-source, neboli v překladu „otevřený zdroj“, je označení softwaru, jehož zdrojový kód je volně dostupný veřejnosti a může být svobodně používán upravován a distribuován. 3D tisk není až tak úplně nová technologie a je desítky let používána v průmyslu především pro prototypování a vývoj produktů, běžní uživatelé o tomto ale neměli ponětí a průmyslově používané tiskárny byly nejen pekelně drahé, ale i chráněny patenty. Josef Průša začal svou cestu ke zpřístupnění 3D tisku běžným uživatelům v roce 2010 právě díky tomu, že jeden takový patent z roku 1989 po 20 letech vypršel a otevřel všem nadšencům možnost využívat FDM technologii (Fused Deposition Modeling) bez nutnosti platit původnímu vlastníkovi patentu licenční poplatky. Průša i dodnes u svých tiskáren preferuje sdílení svých znalostí a technologií s komunitou v rámci open-source licence před chamtivostí a větším výdělkem uzavřených systémů některých konkurenčních firem jako mimo jiné Bambu Lab.

To je sice krásné a srdcervoucí jako pohádka o Robinu Hoodovi, ale při plánování této recenze jsem si dokola kladl otázku: „Ale proč to sakra má vůbec zajímat koncového uživatele?“. Za hlavní výhodu považuji otevřenost celého systému a spousta možností v průběhu času tiskárnu hardwarově i softwarově vylepšovat. Vývojáři této české firmy sledují nové trendy 3D tisku a postupně tyto funkce často tvořené komunitou (která má plný přístup ke kódu) zabudovávají do firmware tiskárny i do softwaru na přípravu modelů pro tisk (PrůšaSlicer). Čas od času podchycují nadějné komunitní projekty a přidají sami ruku k dílu, aby šlo tato rozšíření integrovat do ekosystému vaší tiskárny. Příkladem budiž podpora integrace jednoduché kamerky na bázi čipu ESP32 do Průša Connect (systém dálkové správy tisku, viz dále).

Člen komunity vytvořil kód pro ovládaní a nastavení této levné kamerky, další člověk z komunity pro ní navrhnul tisknutelný kryt a úchytové rameno k MK4 a vývojáři z Průši původnímu autorovi pomohli s integrací jeho kódu do systému Průša Connect, viz článek zde. Co se týče hardwaru, Průša zveřejňuje ke stažení vždy veškeré tisknutelné díly svých tiskáren (které tvoří cca 35% tiskárny) a vy si je tedy můžete nejen zdarma stáhnout a vytisknout v případě jejich opotřebení, ale i všelijak upravit a vylepšit.

Tiskárnu si postupně můžete přestavět téměř k nerozeznání. Příkladem budiž vylepšený kryt displeje MK4, který je lépe optimalizován na dotykové ovládaní prstem. Pokud si koupíte tiskárnu z Číny, nejen že nepodporujete lokální trh (drtivá většina netištěných dílů jako hardware a motory pochází z EU a čipy se kvůli bezpečnosti dováží z USA místo z Číny), ale především dostanete již hotový uzavřený produkt, který až na provozní součástky jako trysky téměř nemůžete modifikovat. Čínský výrobce si pak s novinkami rád počká na nový model, který si budete muset zakoupit bez možnosti upgradu.

Ukázka modelů vytištěných na MK4

Průša MK4: základní parametry a porovnání s MK3

Ačkoliv má nový model MK4 zdánlivě podobnou konstrukci, oproti předchozí MK3 přináší 90 % nových dílů. I přesto si však můžete koupit upgrade kit z MK3. Tisková plocha (tedy i maximální velikosti tištěných modelů) zůstala téměř stejná, a to 25x21x22 centimetrů (o 1 centimetr větší rozměr na výšku). Zásadní novinkou je nový extruder (tisková hlava, která podává a taví filament), který nese označení Nextruder. Ten obsahuje originální planetovou převodovku, která zaručí větší kontaktní plochu s vláknem filamentu a minimalizuje tak problémy s jeho posunem. Dále má snadno vyměnitelné hroty, vylepšený chladící systém a především automatickou kalibraci osy Z pouhým dotekem špičky hrotu v jednotlivých bodech tiskového povrchu.

Snadno vyměnitelná tryska extruderu

Výsledkem toho je vždy dokonalá první vrstva a absence potřeby ručně kalibrovat tiskárnu při výměně různých typů tiskových plátů. Oproti MK3 jsme se také konečně dočkali většího barevného dotykového displeje, tiskárnu ale stále můžete ovládat i klasickým joystickem, který je pro některé úlohy jako nastavování hodnot rychlosti tisku mnohem přesnější. Tiskárnu můžete s počítačem a internetem propojit kromě kabelu i pomocí ethernetu nebo WiFi. Zde bych měl jen malou výtku ke zbytečné složitosti nastavení přístupových údajů k vašemu WiFi routeru. Tiskárna vám sama nezobrazí dostupné přístupové body u kterých by stačilo jen zadat heslo. Musíte buďto ručně upravit konfigurační soubor na počítači a nahrát jej přes USB disk, nebo si jej nechat vygenerovat přes PrůšaSlicer, který zapíše automaticky data sítě, na kterou je počítač připojen.

Po vložení do tiskárny pak přes nastavení necháte tento konfigurační soubor načíst a od té doby už se bude tiskárna k vaší WiFi připojovat automaticky při každém zapnutí. Za mě tím nejlepším vylepšením oproti MK4 považuji input shaper, což je funkce ve firmware, která umožňuje MK4 tisknout modely cca o 75 % rychleji než předchozí model MK3 a zároveň ve spolupráci s vylepšenými motory výrazně zvyšuje kvalitu vytištěných modelů. Abych vás dále nenudil suchými daty a specifikacemi, doporučuji zhlédnout přehled novinek u MK4 na tomto videu.

Jak to tiskne?

Tvůrci tiskárny uvádí, že před jejím vydání v rámci své farmy (místnost,  kde tiskne nonstop cca 700 tiskáren díly na další tiskárny) prošla tiskárna zátěžovou zkouškou přes 1 miliónem hodin tisku a uvádí počet selhaných výtisků do 1 procenta. Já sám jsem při testování vytisknul přes 1 kilometr filamentu (testoval jsem PLA, PETG i TPU) a tiskárna běžela po sečtení jednotlivých výtisků 5 dní a nocí. Za tu dobu jede opravdu jako dobře namazaný stroj, tisk selhal jen několikrát a téměř pokaždé mou chybou nastavení sliceru či prvotní kalibrace tiskárny (viz další kapitola o supportu). Na jediný problém ze strany tiskárny jsem narazil po koupi tvrzené ObXidian trysky, se kterou jsem měl potíže s adhezí první vrstvy, ostatní běžné mosazné trysky s lepší tepelnou vodivostí (jak o průměru 0,4 mm, tak i 0,6 mm) tisknou bez nutnosti jakékoliv kalibrace absolutně perfektně.

Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout ukázky některých výtisků. Nutno dodat, že jsem ji chtěl opravdu potrápit a dával tisknout i velmi komplexní a náročné modely, které bych za normálních okolností tisknul spíše na SLA tiskárně (tiskárna, která vytvrzuje tekutou pryskyřici pomocí UV záření). Kladně hodnotím i zpětnou kompatibilitu tiskových plátů z předchozí generace MK3, což oceníte pokud tisknete i náročnější filamenty jako ABS nebo TPU a už vlastníte řadu různých magnetických plátů nejen s hladkým, ale i texturovaným povrchem. Tisknul jsem i porovnávací modely mezi MK3 a MK4 se stejným nastavením a nejen že modely mají mnohem hladší a jemnější povrch, kdy tolik nejsou vidět jednotlivé vrstvy, ale tisknou se podstatně rychleji.

Neočekávejte ale slíbené 75% zrychlení u každého modelu. Takovéto zrychlení je nejvíce znát u tiskového profilu zaměřeného na rychlost (například 0,2 mm SPEED se zapnutým input shaperem), kdy vytisknete slavnou testovací lodičku Benchy za 20 minut oproti 81 minutám na MK3. Tento režim ale využijete spíše u tisku různých praktických modelů jako držák baterie do vrtačky. Když tisknete ozdobné modely, je lepší zvolit pomalejší profil zaměřený na kvalitu, kde pak rychlostní rozdíl je kolem 30 procent. Například výše si můžete prohlédnout porovnání modelů lodičky a lišky tištěné na MK3 a MK4 se stejným nastavením rozlišení.

Prusa MK4 dotykový displej
Displej můžete ovládat dotekem i joystickem

Design: velmi funkční, ale esteticky pokulhává

Abych to tolik nepřeháněl se superlativy, musím si také rýpnout a zamířím rovnou na design. Přiznám se, že když jsem poprvé osobně viděl tiskárnu X1 Carbon od BambuLab, zmocnila se mě poměrně silná touha si jeden kousek okamžitě objednat. Oproti MK4 má naprosto dokonalý, skoro až Applovský design, krásnou hliníkovou konstrukci, integrované LED osvětlení, moderní displej s krásným ovládacím rozhraním a dokonce i pěkné minimalistické kliky dvířek. Dle porovnávacích výtisků, které nám ukázali během prohlídky Průša Research sice MK4 ve funkčnosti a kvalitě tisku tuto vlajkovou loď od Bambu Lab totálně rozválcuje, nicméně po estetické stránce mají hodně co dohánět a doufám, že se na design trochu více v budoucnu zaměří.

Průša si vyrábí i vlastní kvalitní filament s názvem Průšament

Jako poslední informaci k tématu výbavy zmíním, že tiskárna sama o sobě umí tisknout jednobarevně (pokud nepočítám změnu barev výměnou filamentu v různých vrstvách osy Z), ale jde k ní dokoupit i multimateriální jednotka MMU3 za 7 790 Kč pokud si koupíte pouze hardware a tisknutelné díly vyprodukujete sami, respektive 8 590 Kč pokud zvolíte variantu s již vytištěnými díly. Pomocí tohoto rozšíření získáte možnost tisknout modely až 5 různými barvami. Tuto jednotku jsem ale v době testování tiskárny neměl k dispozici a budu se ji zde věnovat v budoucnu včetně porovnání s AMS jednotkou od BambuLabs.

Zkušenost s technickou podporou

Během testování tiskárny jsem narazil na technické potíže a měl tak možnost vyzkoušet technickou podporu této pražské společnosti. Už jen to, že máte k dispozici non-stop 24 hodin denně a 7 dní v týdnu tým zkušených techniků, kteří vám ochotně poradí v češtině, je za mě jednou z největších výhod koupě tiskárny od lokální české firmy. Během tisku jednoho modelu se zaseknul posun filamentu a tisková hlava tak jezdila ve vzduchu aniž by cokoliv vytékalo z trysky. Když nezabralo vyčistění trysky přiloženou akupunkturní jehlou ani cold-pull (další technika čištění trysky), rozhodl jsem se kontaktovat podporu pomocí online chatu na webových stránkach výrobce.

I s velmi náročným modelem draka si MK4 hravě poradila

Po uvedení základních údajů jsem čekal cca 3 minuty než se uvolnil nějaký technik a vysvětlil jsem mu svůj problém. Ten během několika dobře cílených dotazů velmi záhy přišel na zdroj problému i jeho řešení. V mém případě šlo o kalibraci planetární převodovky, kterou jsem přeskočil při úvodním nastavení tiskárny. Jakmile jsem kalibraci dodatečně provedl, tisk zas jel jako po másle. Technik Daniel, který se mi věnoval, byl velmi milý, ochotný a především trpělivý a znalý tématu. Z interních zdrojů jsem se později dozvěděl, že si každý zaměstnanec podpory musí sám rozebrat a složit všechny tiskárny, na které má pak poskytovat podporu, jejich znalosti tak nejsou pouze teoretické.

Vzhledem k tomu, že jsem sám párkrát v životě poskytoval technickou podporu kolem počítačů a moderní techniky v okruhu rodiny a přátel, smekám klobouk před každým, kdo tuto práci dělá denně na profesionální úrovni, já bych na to ani v nejmenším neměl trpělivost.

Průša Connect: bezdrátová cesta modelu z internetu na váš stůl

Nyní bych se rád věnoval chvíli propojení tiskárny s počítačem, respektive internetem a průběhu tisku v praxi. U předchozího modelu MK3 jsem byl zvyklý stahovat 3D modely na počítač, poté je kopírovat na SD kartu, tu pak vložit do tiskárny a z menu vybrat model k tisku. S MK4 je proces po prvotním nastavení mnohem jednodušší díky softwarovému ekosystému, který Průša kolem svých tiskáren vybudoval. Součástí dobře fungujícího řetězce je mezinárodně populární server pro nahrávání 3D modelů Printables, na který jsem před 2 roky kompletně přešel z dříve nejpopulárnějšího Thingiverse a nahrávám tam pravidelně i modely, které si sám kreslím v CADu. Jednoduše jde o webové stránky, kde můžete nahrávat svoje modely s popiskem a fotodokumentací, stahovat modely od jiných uživatelů a různě se zapojovat do komunitní aktivity či pravidelných soutěží, které Průša pořádá pro tvůrce 3D modelů vždy podle nějakého tématu.

Jedna z ukázek modifikací tiskárny – miska na nářadí

Dalším článkem je Průša Connect, což je webové rozhraní pro monitorování a ovládání vaší tiskárny. Tam můžete tisk spustit, pozastavit, přerušit nebo upravovat teplotu trysky, rychlost tisku a jiné parametry. Umožňuje vám taktéž připojit téměř jakoukoliv webkameru, nebo třeba i starší telefon, který se vám válí v šuplíku a využít jej ke sledování průběhu tisku. Zároveň aniž byste na museli do tohoto webového rozhraní vstupovat, propojí vaší tiskárnu s počítačem a umožní bezdrátový přesun 3D souborů do tiskárny. V praxi můj proces probíhá tak, že si na Printables najdu model, který chci vytisknout, kliknu na tlačítko, které mi jej pošle do PrůšaSliceru, tam si upravím například orientaci modelu, rozlišení tisku či zapnu tisk podpěr u náročnějších modelů a opět jedním kliknutím tlačítka pošlu bezdrátově model i s tiskovým nastavením do tiskárny, kde se automaticky spustí tisk.

Už tedy nemusíte laborovat s přesouváním SD karty či USB disku. V případě, že nechcete aby byla tiskárna propojena přes cloudové služby PrůšaConnect, můžete využít lokálního síťového propojení pomocí PrůšaLink, kde v tiskárně bude potřeba nakonfigurovat místní IP adresu přes kterou se bude stroj připojovat k počítači. Z mých osobních zkušeností propojení přes PrůšaConnect funguje naprosto bezvadně a spolehlivě včetně přenosu obrazu z webkamery. Jako velké mínus vnímám ale absenci mobilní aplikace, která by služby Printables, PrůšaConnect a ideálně i PrůšaSlicer spojila do jednoho multifunkčního balíčku. Zvláště když konkurenční firmy jako BambuLabs něco podobného svým uživatelům nabízí.

Recenze Prusa MK4: verdikt

Prusa MK4 je spolehlivá 3D tiskárna, která produkuje perfektní výtisky bleskovou rychlostí a je tak vhodná jak pro nadšence jako jsem já, tak i pro malé businessy založené na modelování a tisku 3D modelů. Ne nadarmo jsou tiskárny od Průši nejpopulárnější volbou u firem, které mají velké farmy se spoustou tiskáren v non-stop provozu. Při ohlédnutí na moje poslední 3 roky zkušeností s předchozím modelem MK3 mohu potvrdit, že je spolehlivost opravdu excelentní. Za celou dobu jsem na MK3 (kterou jsem si postavil ze stavebnice) musel řešit jen jedinou kosmetickou vadu, a to utavený kryt konektoru vyhřívané podložky. Ale právě díky open-source přístupu Průša Research stačilo stáhnout a vytisknout poškozený díl a za půl hodiny byla tiskárna zas opravena.

Prusa MK4 3D tiskárna

V tom osobně spatřuji (kromě skvělé 24/7 české podpory) největší výhodu tiskáren od Průši. Navíc díky tomu, že si tato pražská firma sama navrhuje a tiskne veškeré plastové součástky na sedmi stech neustále spuštěných tiskárnách, má MK4 přes milión hodin testovacího provozu před prvotním uvedením na trh a tyto tisknutelné díly prochází poměrně rychlým vývojem a postupným vylepšováním, které můžete za pár desítek minut od vydání zdarma aplikovat na vaší tiskárnu.

Pokud s tiskem začínáte a zvažovali byste koupi levnější a menší tiskárny Průša MINI+, osobně bych rozhodně doporučil si našetřit na MK4. Vytisknete na ní mnohem větší modely (MINI+ má pracovní plochu 18x18x18 cm, zatímco MK4 25x21x22 cm) a rovnou vám říkám, že zvláště u praktických modelů do domácnosti tuto plochu stoprocentně využijete. Dalším faktorem je mnohem rigidnější konstrukce MK4, což se podepíše na redukci vibrací přenášených na tištěný model a tím pádem i na kvalitu výsledného tisku.

Po vizuální stránce sice MK4 není naleštěný Rolls Royce, který budete s úžasem obdivovat pohledem, ale spíše funkčně orientovaný závodní speciál, který si v případě potřeby snadno na koleni opravíte či vylepšíte a který kvalitou tisku a spolehlivostí momentálně ujíždí konkurenci. Děkuji za pozornost těm, kteří recenzi zvládli dočíst až sem a pokud k tiskárně máte jakékoliv dotazy, neváhejte se prosím zeptat v komentářích, moc rád vám na ně odpovím.

Prusa MK4

9

Design & zpracování

7.5/10

Spolehlivost

9.5/10

Kvalita tisku

9.0/10

Konektivita

9.0/10

Zákaznická podpora

9.9/10

Plusy

  • Kvalita a rychlost tisku
  • Široké spektrum modifikací
  • Skvělá 24/7 online podpora
  • Spolehlivost tiskárny
  • Drtivá většina součástek pochází z EU či USA

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Absence mobilní aplikace
  • zastaralý design (po estetické, nikoliv funkční stránce)
  • V základu bez osvětlení
  • V základu bez monitorovací kamery

Ruslan Botsyurko

Lékař, redaktor, fotograf, DJ, nevyléčitelný perfekcionista a nadšenec do všech možných technologií. Od malička běhám po světě se šroubovákem v ruce a snažím se přijít na to, jak věci kolem mě fungují.

Doporučené články

11 Komentáře

  1. Moc příjemný čtení. Mam MK3s a přemýšlím nad jejím nástupcem. V úvahu samozřejmě připadá MK4, ale dost mě taky láká Bambule P1S a její uzavřená komora. Vím, že si můžu k Prusovi pořídit Enclosure, ale to uz jsem mimo budget.

  2. Děkuji za reakci a souhlasím – enclosure je i na můj vkus trochu předražená. Pořád ale existuje stará osvědčená metoda vyrobit si DIY enclosure pomocí IKEA Lack stolků, plexi a tistěných dílů. Tady dokonce prodávají set už předřezaných plexi na míru pro tento účel: https://botland.cz/prislusenstvi-pro-cnc/20915-sada-lack-plexi-na-stavbu-komory-ze-stolu-ikea-lack-5904422382841.html . Já si MK3S+ nechávám jako záložní tiskárnu na dlouhé výtisky a náročnější materiály a mám nakoupenou výbavu na sestavení enclosure z Lack stolků 🙂

  3. Dva roky tisknu na mini+ většinou menší věci, tudíž tiskový prostor mě nelimituje. Co je však hlavní, tiskárna valí celou dobu bez problému, takze další tiskárna bude opet Prusa. Bambu me také láká, le raději podpořím domácí značku než čínský soudruhy 😜

  4. Hezká recenze… Nicméně…. Mk4 je stále nedotazena. Těžko rict, zdali je tento článek uplacen či ne. Vibrace jsou něco brutálního a stále nedoresene. Stále chybí měření kmitání hlavy, stále není možno změnit psychopaticke nastavení z výroby. Držák filamentu je dětská zalezitost. Fakt nechápu proc neudělají poradny držák např. s magnetickým pribrzdovanim. Stojí to pár kaček ve výrobě. Mk4 má dost velké problémy s ghostingem. Všeobecně vzato… Koupíš Mk4 a musíš věnovat dost času a i peněz k tomu, abys vše doladil. A to raději je lepší nemluvit o kvalitě tištěných dílů anebo kvalitě vedení kabeláže. Za ty peníze co to prodavaji, je to zkrátka předražený krám! Jediný co slušně funguje, tak je podpora. Pokud teda nenarazis na ženskou, která je ráda, že umí zapnout počítač.

    1. Děkuji za reakci, recenze rozhodně uplacená není a ani nebyla předem posílána na schválení před vydáním, zmiňuji to i v textu, že nám na prohlídce sami řekli že chtějí upřímnou recenzi a stojí si za svými produkty. Já mám s MK3S+ za 3 roky a nyní s MK4 opravdu z drtivé většiny pozitivní zkušenosti. Ghosting se mi objevoval u některých modelů na MK3 a četl jsem na internetu, že na něj MK4 trpěla zezačátku než byl doladěn firmware, ale nyní jsem ho u žádného modelu v průběhu testování nepozoroval – ostatně přesvědčte se na fotografiích mých výtisků. Recenze vyjadřuje mé subjektivní zkušenosti s tiskem na MK4 v porovnání se 3 roky intenzivního tisku na MK3 a za obě tiskárny bych dal ruku do ohně co se týče spolehlivosti a kvality. Placené recenze jsem nikdy nepsal a rozhodně by nebyla takto dlouhá, podrobná a plná argumentů i detailních fotek kdyby šlo o placenou reklamu. Píšu pro radost a nadšení z moderních technologií, živí mě zcela jiná kariéra 😉

      1. jj … nemusíš to dvakrát opakovat, že recenze není uplacena. Nicméně stále platí to co jsem napsal. MK4 má mnoho chyb a pokud za ní chceš dát ruku do ohně, tak je to tvůj postoj. Já za ní ruku do ohně nedám. Na počátku měla MK4 dost reklamací, což je při vydání nového produktu v poho. Nicméně už jen základní fakt, že má vibrace jako k… je prostě tragický! A natož, že se Prusa chlubí tím, že má 1000 zaměstnanců a nikdo s tím není schopen nic udělat … Tak to je fakt smutný!

  5. Měl jsem starší MK2, kterou jsem přestavěl na MK3S+. Pak jsem čekal na MK4, ale objevil jsem jiné tiskárny, které za méně peněz nabízí mnohem více, než MK4. Do teď lituji, že jsem kupoval ten upgrade na MK3S+ a nešel do Vorona rovnou… Kvalita tisku, rychlost, hluk, bezproblémový tisk ABS… A hlavně Klipper místo Marlina! Už nemusím kvůli změně patametru pokaždé kompilovat firmware.

    1. Takže jsi MK4 ještě ani nepoužil, ale už lituješ, že jsi před dávnou dobou upgradoval MK2 na MK3S+.
      Zajímavý mentální pochod. A nechápu proč by měl uživatel s MK4 kompilovat firmware 😀

  6. Musel jsem se zasmát nad chamtivostí ostatních… je vidět, že autor moc znalostí komunity 3d tisku nemá. Vždyť na tiskárnách jsou použité věci, které vymyslel někdo jiný. Využívají je k vlastnímu zisku a nikoho se neptají, že je použijí. Je vtipné, jak spoustu lidí chválí českou výrobu. Je mi z toho špatně, že tohle každý přehlíží.

    1. Pokud by měl každý výrobce použít jen to co sám vymyslí, tak tu není jediná použitelná tiskárna. Průša začal prodávat až když expirovaly důležité patenty. Vše co dále vymyslí je volně k použití, tedy se to nesmí patentovat a Bambulab to přesto patentuje. Stačí?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button