Novinky

Prusa CORE One je nová 3D tiskárna se zakrytovanou komorou a řadou užitečných vychytávek

Nejsou to ani čtyři měsíce, co jsem byl na novinářské předpremiéře Prusa MK4S (vlog) a máme tu zbrusu novou 3D tiskárnu Prusa CORE One. Ta přichází se zbrusu novou platformou využívající CoreXY kinematiku a plně zakrytovanou tiskovou komoru s aktivním řízením teploty.

Prusa CORE One si odbyla svůj debut na veletrhu FormNext v Německu, kde vzbudila opravdu solidní vlnu zájmu. A popravdě se vlastně ani není čemu divit. Je naprosto evidentní, že CORE One představuje Průšovo odpověď na čínskou konkurenci, která v posledních letech chrlí jednu novou tiskárnu za druhou.

Pokud jde o výbavu, tak jako první si rozhodně zaslouží zmínit exoskeletonová konstrukce s ocelovým rámem. Vnitřní komoru lze vytopit až na 55 °C, takže krom klasických materiálů jako je PLA či PETG lze na CORE One tisknout také z ABS, ASA a náročnějších polyamidů jako je třeba nylon. Maximální tiskový objem činí 250 x 220 x 270 milimetrů, takže v porovnání s Prusa MK4S (recenze) lze pozorovat určitý nárůst.

Spousta vylepšení a užitečných vychytávek

Pozornější z vás si však určitě stihli všimnout, že základna tiskové plochy je stejná a změnila se pouze hodnota na ose Z, respektive na CORE One vytisknete vyšší objekty. Z toho mimo jiné vyplývá, že novinka podporuje zpětnou kompatibilitu s tiskovými pláty pro Prusa MK4S či MK4.

U Průši si jako vždy dali záležet na tom, aby každý detail měl nějakou funkci či smysl. Osobně se mi například velice líbí “kapsa” pro umístění cívky s filamentem do bočního prolisu. Stejný prostor se pak nachází také na druhém boku a je vyhrazen pro DIY řešení, kterým můžou být například držáky na tiskové pláty a jiné příslušenství. Průša také ohlásil dostupnost volitelných doplňků v podobě GPIO desky, HEPA filtrace, dryboxy, kamery s vysokým rozlišením pro monitorování průběhu během tisku a další.

Co se týče samotného tisku, tak Core One využívá stejnou trysku High Flow Nozzle jako model MK4S a to včetně 360stupňového systému chlazení. Tiskárna je ovšem o zhruba 15 až 20 % rychlejší než stájoví sourozenci, přičemž Průša tvrdí, že svižný tisk není podmíněn vysokorychlostními filamenty. Prusa CORE One je samozřejmě kompatibilní s multimateriálovou jednotkou MMU3, jejíž recenzi si můžete přečíst zde.

Cena a dostupnost: konverzní kit jako příjemné překvapení

Prusa CORE One je plná zajímavých detailů a vychytávek, které jsou detailně popsány v článku na blogu výrobce. Pro Průšovo věrné zákazníky je ovšem klíčová tato informace – majitelé modelu Prusa MK4S dostanou možnost si tiskárnu přestavět na CORE One prostřednictvím konverzního kitu. Ten vyjde na cca 12 tisíc korun, což samo o sobě představuje velice lákavou nabídku. Jedinou pihou na kráse zůstává fakt, že konverzní kity budou dostupné až v březnu příštího roku.

Tak či onak jde o nesmírně vstřícný krok vůči zákazníkům, kteří dostanou možnost získat novou tiskárnu za zhruba třetinovou cenu. Samotná 3D tiskárna Prusa Core One v sestaveném stavu bude dostupná od ledna 2025 za 32 990 Korun. Stavebnice pak vyjde na 25 990 Kč, ovšem s prozatím neoznámeným termínem expedice.

Co na Prusa Core One říkáte a přemýšlíte o jejím pořízení? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Vypadá velmi dobře, ale potřeboval bych větší tiskový objem. Chtěl bych zkusit benzínovou nádrž na motorku z nylonu…

  2. Konečně Prusa udelal to, co od nej vsichni cekali. Samozřejmě BambuLab fans budou tvrdit opak, ale tohle je presne to, co vsichni chteji. Pokud bude spolehliva jako MK4, tak budu maximálně spokojeny. Jen me mrzi, ze konverzni kity budou dostupne az tak pozde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button