Od oficiálního uvedení 3D tiskárny Prusa MK4S uběhlo již několik týdnů, přičemž naše redakce dostala exkluzivní příležitost si tuto novinku otestovat mezi prvními na světě. A musím se přiznat, že v porovnání s bezdrátovými reproduktory, smartphony a jinými gadgety je testování 3D tiskárny docela jiná disciplína. Ostatně z toho důvodu jsem se nakonec rozhodl, že první dojmy a recenzi na Prusa MK4S zpracuji formou samostatných videí. Video s prvními dojmy si můžete pustit zde.
Pokud se v oblasti 3D tisku neorientujete, tak je dobré na úvod zmínit, že Prusa MK4S vzniká v pražských Holešovicích pod taktovkou české společnosti Prusa Research. Pokud by vás zajímalo, jak to v takové továrně na 3D tiskárny vypadá, můžete si přečíst mou reportáž, a popřípadě pustit také video, ve kterém vás zavedu do míst, nad kterými musí zaplesat srdce každého nadšence do technologií.
Rychlý a spolehlivý 3D tisk na prvním místě
Prusa MK4S je přímým nástupcem modelu MK4 (recenze), který byl uveden v loňském roce. Již ze samotného názvu je patrné, že v zásadě lze hovořit iteraci, která staví na dobře známých konturách a přidává řadu užitečných vylepšení. Novinek je zde opravdu spousta a všem se věnuji ve videu.
Za jedno z nejdůležitějších vylepšení považuji 360stupňové chlazení, kterému u Průši věnovali náležitou pozornost. Jde o nový systém využívající turbínového větráku, který lépe ofukuje tisk, ale přitom zbytečně neochlazuje trysku. Samotná tryska je také nová a nese označení High-Flow Nozzle. Ta umožňuje vyšší průtoky, což v kombinaci s přepracovaným chlazením dovolilo zvýšit tiskové rychlosti o cca 50 až 80 % v závislosti na použitém průměru a typu materiálu.
Další novinkou je mobilní aplikace Prusa, která slouží pro kontrolu telemetrických dat, průběhu tisku, případně si můžete nechat posílat notifikace se stavovými informacemi. S mobilní aplikací přímo souvisí také implementace NFC modulu. Jeho hlavní úlohou je usnadnit připojení do Wi-Fi sítě. V praxi stačí vzít do ruky mobil se spuštěnou aplikací a přiložit jej na konkrétní místo. Tiskárna si následně převezme data z telefonu a automaticky se připojí do vaší lokální sítě.
Kamera by vážně bodla
Co se týče tiskových vlastností, tak vůči Prusa MK4S nemůžu říct křivého slova. Ať jsem ji předhodil originální cívky Prusamentů či nejlevnější čínské filamenty, s každým materiálem tiskla výborně. Ostatně přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči ve videu. Na druhou stranu se najde také pár věcí, které mi na tiskárně vadí. Za největší negativum považuji absenci kamery. Chápu, že v Prusa Research ctí soukromí uživatele, ale přesto si myslím, že kdyby kameru vydali formou doplňkového příslušenství v rámci kitu, řada uživatelů by jejich e-shop vzala okamžitě útokem.
Má další výtka směřuje k ovládacímu softwaru Prusa Slicer, respektive platformy Prusa Connect pro bezdrátové odesílání dat z počítače do tiskárny. Zhruba v jednom z dvaceti pokusů se mi stalo, že odeslání úlohy k tisky sice proběhlo, ovšem tiskárna si jej už nestáhla a model zůstal „viset“ v tiskové frontě.
Pokud jde o kvalitu tisku, tak snese ta nejpřísnější kritéria. První vrstva je vždy perfektní a prakticky ve stejném duchu se nese také průběh celého tisku. Pokud máte dobře připravený model a během nastavení něco vyloženě nepokazíte, máte téměř 100% jistotu, že vám Prusa MK4S doručí prvotřídní výsledek.