Novinky

Nový iPad Air s procesorem A14 Bionic bude výkonnější než většina běžných notebooků s Windows

Před dvěma dny Apple představil nový iPad Air, který je jednoznačně jeden z nejpokrokovějších tabletů. Nový iPad Air představený na Apple Keynote 2020 disponuje 10,9 palcovým Liquid Retina displejem přes celou plochu, Touch ID ukrytým v zapínacím tlačítku, momentálně nejvýkonnějším a nejvyspělejším čipem A14 Bionic, podporou pro Apple Pencil a Magic Keyboard, a pěti různými barevnými kombinacemi.

Zdroj: apple.com

Nyní se ale pojďme blíže podívat na procesor A14 Bionic, kterým nový iPad Air disponuje. iPad Air 2020 je rychlejší než většina notebooků s Windows, a to díky, již zmíněnému čipsetu. Uděláme si menší porovnání. Procesor Intel Core i9, který se řadí mezi jedny z výkonnějších na trhu, má okolo tří miliard tranzistorů. A14 Bionic od Applu má neskutečných 11,8 miliard. Možná si říkáte, jak je to vůbec možné. Vysvětlení je jednoduché, Apple se rozhodl přejít na přelomovou 5nm architekturu. Tato architektura pak umožňuje do stejného prostoru vměstnat více tranzistorů.

Zdroj: apple.com

A14 Bionic má šesti jádrové CPU, které je o 40 % rychlejší než předchozí generace A12 Bionic, 4 jádrové GPU je o 30 % rychlejší a Apple Neural Engine, který dokáže udělat až 11 biliónů výpočtů za sekundu, je rychlejší o neskutečných 70 %.

Zdroj: Apple

 

iPad Air 2020 s 64GB úložištěm koupíte za slušných 16 990 korun a 256GB variantu za 21 490 korun. Dá se s jistotou říct, že by tento model iPadu Air mohl být důstojnou náhradou za řadu základních notebooků s Windows a dokonce i nejlevnější MacBook Air s procesorem Intel Core i3.

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button