Novinky

Pozor na horskou dráhu, iPhone 14 vám může během jízdy automaticky zavolat záchranku

Apple nám už neprodává pouze spotřební elektroniku. Čím dál častěji své produkty prezentuje jako zařízení, které bdí nad naším zdravím. Příkladem je nová funkce pro detekci nárazu, kterou disponuje nový iPhone 14, iPhone 14 Pro (recenze), Apple Watch Series 8, SE a Ultra. Tato novinka je spřažena s přepracovaným gyroskopem, který je nyní schopen registrovat vysoké úrovně přetížení, které jsou většinou spojené s prudkými nárazy. Pokud akcelerometr vyhodnotí, že jste měli nehodu, iPhone ukáže varovnou obrazovku a pokud do dvaceti vteřin nezareagujete, zavolá záchrannou službu.

Po spuštění sekvence s vytočením tísňové linky se přehraje zvuková zpráva, která operátora uvědomí, že jste měli nehodu a dále sdělí vaší přesnou polohu. Apple jistě věnoval značnou pozornost nejrůznějším typům simulací, aby se vyvaroval planým poplachům a vše vyladil k maximální přesnosti. Praxe ovšem stihla ukázat, že nejde o neomylnou záležitost.

Na sociálních sítích se totiž začínají množit případy, kdy iPhone začal volat na tísňovou linku ve chvíli, kdy k žádné autonehodě nedošlo. Například v okresu, kde se nacháhí zábavní park Kings Island již registrovali nejméně šest nouzových volání od uživatelů, kteří si v té době užívali jízdu na horské dráze.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Podobné případy se objevují napříč celými Spojenými státy a v drtivé většině se jednalo o lidi, kteří s iPhone 14 / iPhone 14 Pro vyrazili na horskou dráhu. Za mylnou detekcí stojí s nejvyšší pravděpodobností charakter pohybu na kolejnici, který zahrnuje prudké změny směru a rychlosti, které pak akcelerometr může vyhodnotit jako autonehodu. Jedním dechem je ovšem nutné dodat, že postupně se objevují také zprávy o automobilových haváriích, při nichž funkce Apple Crash Detection zafungovala správně a pomohla zachránit lidské životy.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button