Novinky

Pozemní taxíky už nejsou v módě. Dubaj chce do roku 2030 zavést taxi drony

Zatímco mobilní telefony pomalu a jistě dosahují svého technologického vrcholu, letecká doprava se mílovými kroky řítí vstříc své nové budoucnosti. Napovídají tomu i nejnovější zprávy hovořící o dvousedadlovém vrtulníku, který by měl přepravovat lidi z jednoho konce města na druhý. Taxi dron, jak se novému letounu říká, disponuje 18 nezávislými vrtulemi a podle výrobce zvládne až 30 minut letu. S orientací v prostoru mu pomůže tradiční navigační systém GPS. Největší výzva však nastává s nepředvídatelnými překážkami, které se ve vzduchu mohou objevit. Z tohoto důvodu bude potřeba navýšit výkon použitého procesoru a pamětí. Rovněž software musí být vyladěn do posledního detailu, aby nedošlo ke zbytečným ztrátám na životech. To mimo jiné potvrzuje i společnost Airbus, která se snaží vyrobit podobné zařízení.

Kvůli futuristickým taxíkům se bude muset přepracovat celý systém pravidel dosavadního letectví

V případě jakýchkoliv potíží bude Volocopter vybaven dvěma padáky. Nejlepší na celém projektu má být jeho zařazení do reálného světa. Jen si to představte. Jednoho podzimního dne zaspíme a doprava autem nebo jinou pozemní dopravou už nepřipadá v úvahu. Nedá se nic dělat, zkrátka přijdeme pozdě do práce. Vlastně počkat, ještě je tu taxi dron. Otevřeme aplikaci a letoun si objednáme. Najdeme si nejbližší voloport – tak se bude jmenovat zastávka pro přistání Volocpoteru a na dron počkáme. Do pár minut nás tento létající taxík přepraví kamkoliv po městě. No řekněte sami, vidět ranní dopravní zácpy z pohodlí kabiny vznášející se několik desítek metrů nad zemí musí být vážně uklidňující pocit.

Pohled z kabiny by se zřejmě jen tak neomrzel

Vize německé společnosti Volocopter je jistě zajímavá. A i když už teď proběhl první zkušební let, který se uskutečnil při příležitosti oslav dubajského korunního prince Hamdan bin Mohammeda, až čas ukáže, jestli se letecká doprava v budoucnu takto výrazně změní.

Revoluce v letectví: ve Švýcarsku vznikla autonomní síť dronů na převoz laboratorních vzorků

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button