Novinky

Porsche a BMW představilo novou nabíjecí stanici pro elektromobily. Je třikrát výkonnější než ta od Tesly

Výzkumná skupina založená automobilkami Porsche a BMW představila nový prototyp nabíjecí stanice o výkonu 450 kW. To je zhruba trojnásobek toho, co zvládá aktuální generace nabíječek Supercharger od Tesly. Výsledek projektu FastCharge je takový, že by v praxi dokázal nabít baterie elektromobilu na 100 kilometrů za pouhé 3 minuty. Pro ještě lepší ilustraci se uvádí, že baterie modelu BMW i3 by nabíječka zvládla napumpovat z 10 na 80 procent během patnácti minut.

Naproti tomu Supercharger od Tesly dokáže v současné době poskytnout výkon „pouhých“ 145 kW. Na druhou stranu se sluší také dodat, že FastCharge si své prvenství nemusí udržet na věky. Tesla totiž v minulosti již několikrát navýšila výkon svých dobíjecích stanic a je evidentní, že v tom bude i nadále pokračovat. V příštím roce má podle oficiálních materiálů dojít k navýšení na 250 kW.

Má to ovšem pár háčků…

Přestože se výzkumníkům podařilo dosáhnout velmi zajímavých hodnot, je tu jedna věc, která jejich snažení poněkud sráží. V prvé řadě jde pouze o jediný prototyp a přenesení této technologie do fungující infrastruktury bude nějaký čas trvat. Další a neméně podstatnou překážkou je fakt, že všechny komerčně dostupné elektromobily evropských výrobců dokáží přijímat energii v rozpětí od 100 do 150 kW.

FastCharge prezentovalo svůj prototyp nabíječky na elektromobilu Porsche Taycan, který však stále není v sériové výrobě. Jde tedy spíše o technologickou ukázku toho, čeho lze při současných možnostech dosáhnout. Komerční nasazení extrémně rychlých dobíjecích stanic se dočkáme s nejvyšší pravděpodobností v horizontu následujících let.

Při pohledu na dynamický vývoj elektromobility je čím dál jasnější, že klasické automobily se spalovacími motory čeká jistý konec. Jakkoli vám může tato myšlenka připadat děsivá, současné trendy nahrávají do karet elektromobilům, které již velice brzy doženou své benzín a naftu spalující příbuzné ve všech ohledech.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button