Novinky

Podle známého fotografa představuje nový obrazový formát Apple ProRAW monumentální skok pro mobilní fotografii

Austin Mann je cestoval a fotograf v jedné osobě, který zachycuje krásy všech koutů naší planety. Zároveň patří mezi šťastlivce, kteří si mohou mezi prvními vyzkoušet nejnovější hardware od Applu zaměřený na oblast fotografování a videa. Logicky si tedy mohl přednostně vyzkoušet také nový obrazový formát Apple ProRAW, který je součástí nedávno vydané aktualizace iOS 14.3. 

Formát Apple ProRAW přináší na modely iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max zcela nové možnosti pro další úpravy pořízených fotek. Nový formát obsahuje všechny standardní informace jako klasický RAW a navrch přidává kompletní data z obrazového Apple kanálu. Tuto novinku nejvíce ocení zejména pokročilí fotografové, kteří chtějí z fotoaparátu v iPhone 12 Pro (Max) vyždímat naprosté maximum.

Zdroj: Apple

Tuto domněnku potvrzuje také Austin Mann, který na svém blogu publikoval svůj názor na Apple ProRAW a jako obvykle jej doplnil také o několik užitečných tipů. Podle Manna je Apple ProRAW monumentálním skokem pro mobilní fotografii. Zároveň dodává, že fotografové dostanou od nového formátu to samé, jako od klasického RAW, nicméně v případě Apple ProRAW získají další cenná obrazová data, s nimiž mohou naložit podle svého.

Z Apple ProRAW budou mít fotografové radost

Mann také chválí Apple za to, že jeho vývojáři nalezli úžasný balanc mezi mezi výpočetními aspekty fotografie a tradičním pojetím zpracování obrazu, na jaký jsou fotografové zvyklí. Tvůrcům tak nabízí plnou kontrolu nad preferenčními parametry, jako je vyvážení bílé, redukce šumu, doostření a další.

O možnostech postprodukčních úprav si můžete udělat představu na níže přiloženém obrázku, kde Mann srovnává stejný snímek ve formátech HEIC se surovým a posléze zpracovaným Apple ProRAW.

Jedním z nejpůsobivějších prvků Apple ProRAW formátu je schopnost zachytit širokou škálu barev a možnost pracovat se složitě nasvícenými scénami. Ať už patříte mezi nadšené či profesionální fotografy, určitě doporučujeme navštívit Mannovo příspěvek na jeho blogu, kde nový obrazový formát podrobně rozebral.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button