Novinky

Panasonic začne již brzy vyrábět akumulátory nové generace. Dojezd elektromobilů se díky nim razantně zvýší

Elektromobily nabízí v mnoha ohledech lepší jízdní vlastnosti a uživatelský zážitek než tradiční automobily se spalovacími motory. Přesto však v jedné oblasti stále zaostávají. A tušíte správně, že jde o dojezd, který se v lepších případech pohybuje kolem 500 kilometrů na jedno nabití. Prakticky všichni významní producenti se proto snaží posouvat vývoj bateriových článků tak, aby se elektromobily zbavily nálepky drahých přibližovadel na kratší vzdálenosti. Nejdále je v tomto směru společnost Panasonic, která se aktuálně připravuje na zahájení testovací výroby Li-Ion článků nové generace s citelně vyšší kapacitou.

Masová produkce nového typu baterií má odstartovat v roce 2023 a jako první z nich mají těžit elektromobily s logem Tesla. Zástupci Panasonicu ovšem nevyloučili, že stejný typ akumulátorů budou dodávat také dalším automobilkám. Nové články s označením 4680 mají zvýšit dojezd elektromobilů až o 20 procent. V případě Tesla Model S by to představovalo nárůst dojezdu z dosavadních 650 na 750 kilometrů na jedno nabití.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: Ruslan Botsyurko)

Panasonic již údajně začal rozšiřovat továrnu v japonském městě Wakayama, kde plánuje v březnu letošního roku začít s testovací výrobou. Bateriové články nové generace byly poprvé popsány již před dvěma lety. Vyšší úložná kapacita však nebude jejich hlavní výhodou. Podle Elona Muska má být výroba článků 4680 až šestkrát levnější, což je poměrně zásadní údaj. Nižší náklady a prodloužení dojezdu jsou klíčem k tomu, aby se elektromobily staly dostupnějším zbožím. Obstojně vybavené elektromobily jsou totiž mnohonásobně dražší než srovnatelné vozy se spalovacím motorem, což řadu uživatelů odrazuje od jejich pořízení.

Jak vnímáte současný trh s elektromobily? Jde podle vás o správnou cestu, kudy se má ubírat automobilový průmysl? Dejte nám vědět v diskuzi. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. slepa ulicka.. chapu, ze uz se nemohou, v horsim pripade nechteji (jesitnost, sebestrednost) vratit zpatky, ale elektroauta a dalsi nejsou reseni budoucnosti, cely system, ktery ted zijeme, neni reseni budoucnosti..

  2. Božínku, na článcích 46800 není nic extra nového, jde o stávající technologii, jen jsou články většího průměru a délky a tím je zlepšeno využití daného prostoru oproti předchozím velikostem 20700 a zejména 18650. Se zvětšováním rozměru ovšem dochází k problémům s lokální přehříváním uvnitř článků a s tím měl Panasonic největší problém. Každopádně jde jen o evoluci stávající technologie.

  3. Jak může přinášet větší zážitek kdy nic neslyšíte, jenom bzučení. to není můj šálek kávy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button